Görüş Bildir

Eyyam-ı Bahur Sıcakları Etkisini Gösteriyor: Eyyam-ı Bahur Sıcakları Nedir, Ne Zaman Olur?

Anasayfa > Güncel

Yazın en sıcak günleri anlamına gelen eyyam-ı bahur sıcakları, tüm Türkiye’yi kavuruyor. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde son yedi gündür devam eden orman yangınları söndürülemezken, yurt genelinde ise sıcak hava hakimiyetini sürdürüyor. Meteoroloji, hafta sonu itibariyle sıcak havanın yerine yağışlı hava olacağını açıkladı. Eyyam-ı bahur sıcakları, çöl veya Afrika sıcakları diye de adlandırılabilir. Peki, eyyam-ı bahur sıcakları nedir, ne zaman olur? İşte eyyam-ı bahur sıcakları ile ilgili yapılan son uyarılar…

Eyyam-ı Bahur Sıcakları Nedir?

Eyyam-ı Bahur Sıcakları Nedir?

Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine Eyyam-ı Bahur denir. Dilimize arapçadan giren kelime yaz aylarının son zamanlarına doğru yaşanan yüksek dereceli sıcaklara söylenmektedir.

Kuzey yarımkürede, temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilmektedir. Güney yarımkürede ise bu tarih ocak ve mart arasına düşer.

Kesin tarih, içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebilir.

Türkiye Eyyam-ı Bahur Sıcakları Ne Zaman Görülecek?

Türkiye Eyyam-ı Bahur Sıcakları Ne Zaman Görülecek?

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BIL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, Türkiye’de görülecek Eyyam-ı Bahur sıcakları için Anadolu Ajansı’na şu açıklamalarda bulundu;

'Ülkemizde ağustos ayının ilk 2 haftasında aşırı sıcaklıklar görülecektir. Afrika kıtasının kuzey batısında oluşacak kuvvetli tropikal hava kütleleri Akdeniz üzerinden atmosferin üst seviyelerine taşınarak jet hava akımları ile ülkemizi etkisi altına alacak.

Bu cehennemi sıcaklıklar batı bölgelerimizde, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'nde kavurucu olarak görülecektir.

Ortalama hissedilir sıcaklarlar Akdeniz, Ege ve Güney Doğu'da 38 ile 43 derece arasında değişecek. Nemle birlikte hissedilen sıcaklıklar daha fazla olabilir.

İstanbul'da ise 35 ile 39 derece arasında bir sıcaklık olacak. Ağustos ayının ilk haftasının senenin en sıcak haftası olması bekleniyor.

Ayrıca bu dönemde Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi gök gürültülü sağanak yağış alabilir. Bu bölgede sıcaklar 28 ile 30 derece arasında olması bekleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?