Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Etinizi Mundar Etmeden Krallara Layık Pişirmek İçin Size Gereken 15 Leziz Adım

2bPAYLAŞIM

Etin lezzeti, etin türüne ve uygulayacağınız işleme bağlıdır. Eti marine etmek ona lezzet katar ve marine süresine göre pişme süresini de kısaltmış olur. Bazı uzmanlara göre eti marine etmek etteki enzimleri parçalıyor ve daha lezzetli olmasını sağlıyor aynı zamanda proteinin daha kolay sindirilmesini sağlıyor. Lokum gibi olması için en kandırmaca yol ise 4-6 saat balsamik sirke banyosudur.

1. En pahalı et hangisi mi? Fileto tabii ki biraz fazla öderim, 5 dakikada bitiririm derseniz fileto tercih etmelisiniz.

2. Bonfile sıkı dokunmuş kumaş gibidir, hem lezzet hem doyum açısından zengindir ve her tür marineyi kaldırır.

3. Etin kesim şekli de güzel pişmesiyle doğru orantılıdır. T-Bone; üzerine yoktur, yumuşak ve lezzetli olan etler küçük bir kemiğe dayamıştır sırtını .

4. Marinelerinizde asla tuz kullanmayın, marine olmuş et sosu içine çektiği için renk degiştirir, tuzu daha kolay emer ve eti çabuk sertleştirir.

5. Etinizi tavaya ya da ızgara attığınız zaman şu sesi duymalısınız mutlaka "Cosss" bu ne demek oluyor; oldukça sıcak tavada, önce üzerini kahverengi haline getirin ki içinde lezzeti saklansın ve bıçakla dilimlediğiniz zaman ortaya çıksın.

6. Şimdi hani o "Cooss" yapan kısmın diğer tarafında sıra, arkasını çevirin, ama bu tarafı daha az pişirmelisiniz ki etiniz kurumasın.

7. Pişirmeden en az 10 dakika önce etinizi sıcak bir ortama sokmalısınız ki gidecekleri daha sıcak ortama şimdiden hazırlansınlar ve yavaş yavaş salsınlar kendilerini, olur mu.

8. Seçtiğiniz etin kalınlığına göre her iki tarafını da kısa bir süre pişirmek, az pişmiş olması için yeterli olacaktır.

9. Orta az pişirmek istediğiniz etin üzerinde az bir su görmeniz ateşten almanız için yeterli bir süre.

10. Orta çok pişmiş eti nasıl mı tanırsınız, ateş üzerinde iken küçük küçük sulu havuzcuklar oluşturur ve çıkart beni buradan artık mesajıdır bu.

11. İyi pişmiş etin üzerinde çok küçük havuzcuk görmelisiniz yoksa biraz daha fazla kalırsa kurutmuş olursunuz, hımmm yanmış bu tripleriyle karşılaşmanıza sebep olur.

12. Kuzu eti için yoğurt dersem ne dersiniz, evet Akdeniz mutfağı damak tadına daha yakın olsun, öyle kebap ruhundan uzaklaşsın derseniz, 3 saat kadar kuzuyu yoğurt ve zeytinyağ banyosu yaptırmanız yeterli olacaktır.

13. Bir kere her etin üzerine mutlaka derin çizgiler atmalısınız.

14. Pirzolayı hemen ateşe atmak asla iyi bir fikir olmaz, olamaz. O zaman kemiklerin üzerini sıyırmak için çok çaba harcarsınız, ama önceden marine edilmiş pirzola neredeyse bir lokmada ağızda erir...

15. Ve son olarak, sulu ve lezzetli bir et yemek isterseniz her ne şekilde pişirmiş olursanız olun, servisten önce mutlaka 1-2 dakika dinlendiriniz. Afiyet olsun..

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tuncow

konu iyi ama anlatım teknik değil.

azazil

zalım admin zaten karnim ac )

menemen

alim ayagım titredi et mi o ne lan

gentleman-jp

etinizi derken ? DANA PİRZOLA 40,00 TL DANA BONFİLE 55,00 TL KUZU PİRZOLA 47,00 TL et zaten krallar için boşuna uğraşmıssın o kadar içerik flan ...

anil-comakli

Abi bize tavuk nası pişirilir öğretsinde bi işimize yarasın

Görüş Bildir