Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eti Buzluktan Çıkaralım Ama Nasıl? Dondurduğunuz Ürünler İçin 6 Doğru Çözüm Yöntemi

 > 
1.4bPAYLAŞIM

Önceden hangi besinleri ne kadar süre boyunca dondurucuda/buzlukta saklayabileceğinizi gösteren şu içeriği yapmıştım. Şimdi sıra geldi buzluğa attığımız şeyleri nasıl doğru çözdüreceğimize! Sağlıklı ve lezzetli yemekler için işte sana birkaç taktik!

Kaynak: http://lifehacker.com/the-best-and-quick...

En önemli şey oda sıcaklığından uzak durmak!

Dondurulmuş etleri çözdürmek için oda sıcaklığında bir süre bekletmek oldukça yanlış bir bilgi. Yiyecekleri ve etleri buzlukta saklamamızın en büyük sebebi bakterilerin yaşayamayacağı sıcaklıkta tazeliklerini korumaları. Bakterilerin en rahat yaşayıp üreyebildikleri sıcaklık ise 5C-60C aralığı. Eti oda sıcaklığında çözülmeye bıraktığımızda birçok bakteri üzerinde gezinmeye başlıyor, benden söylemesi!

Peki ya ne yapacağız?! Hadi gelin oda sıcaklığı dışındaki alternatiflere bir göz atalım!

1. İlk yöntem buzdolabı!

Kullanılabilecek yiyecekler; etler, meyveler, bazı sebzeler, genel dondurulmuş ürünler

Evet çıkardığınız etleri akşama pişirecekseniz ya da en azından biraz zamanınız varsa buzluktan buzdolabına indirin ve orada çözülmesini bekleyin. Buzdolabında çödürme işlemi için fazlaca zamana ihtiyacınız olabilir ancak en sağlıklı yöntemlerden biri bu. İlk olarak buzdolabı ısı kontrollü bir ürün bu nedenle de koyduğunuz ürün 4-5C derecede çözülmeye başlayacaktır. Bu sayede bakteri oluşumunu engellemiş olacaksınız. Aynı zamanda bu yavaş çözülme işlemi çözdürdüğünüz ürünün 3-5 gün kadar pişmeden dayanıklı olmasını da sağlayacaktır.

2. Hızlı ve kaliteli bir yiyecek için: Soğuk su banyosu!

Kullanılabilecek yiyecekler; etler, meyveler

Buzdolabı işlemi sağlıklı ama çok zaman alan bir işlemse bir diğer sağlıklı yöntem soğuksu banyosu. Ama bu yöntemin ufak bir püf noktası var. Buzluktan çıkardığınız ürünün asla suyla temas etmemesi gerekiyor. Bu nedenle buzluktan çıkardığınız yiyeceği kilitli bir poşete koyup soğuk su dolu br kaba koyun. Bir diğer önemli nokta ise suyun asla oda sıcaklığına gelmemesi. Bu da en az yarım saatte bir suyu değiştireceğiniz anlamına geliyor. Bu işlemle yaklaşık 1 saat ya da daha az sürede yiyeceğiniz çözülecektir. (tabii ki ürün miktarına ve büyüklüğüne göre değişkenlik göstermekte)

3. Zaman az yemek çoksa! Sıcak su banyosu

Kullanılabilecek yiyecekler; etler, meyveler

Evet işiniz acilse ben sizi sıcak suya davet edeyim. Bu işlem için bir tencere sıcak dikkat edin ama sıcak, kaynamış değil suya bir de kilitli poşete ihtiyacınız var. Suyun gereken sıcaklığa geldiğini anlamanız için parmağınızı 2-3 sn kadar içinde tutabilmeniz gerekiyor. Daha sonra suyun altını kapatın ve poşete koyduğunuz dondurulmuş ürünü suyun içine koyun. Bu işlemi maksimum 45 dk uygulayabilirsiniz aksi takdirde et pişmeye başlayacağı için bakteri üretir. Tavuk gibi küçük parçalar bu yöntemle 10 dk içinde çözülecektir. Daha büyük parçalar ise 15 dk kadar bekletilebilir.

4. Kim bulduysa en güzelini yaptı! Mikrodalga!

Kullanılabilecek yiyecekler; etler, meyveler, bazı sebzeler, genel dondurulmuş ürünler

Evet hayat kurtaranlardan biri de mikrodalga, yalnız eğer yiyeceğinizi hemen pişirmeyecekseniz o zaman mikrodalga kullanmanız sizin için oldukça zararlı olacaktır. Mikrodalganızı defrost derecesine ayarlayın. Yiyeceğin bütün plastik kaplarını çıkarın ve mikrodalgaya uygun bir tabağa alın. Mikrodalganın ufak bir sorunu vardır. Her ne kadar defrostta da olsa yiyeceğin bir parçasını pişirmeye başlar bu da bakterinin üremesi için en uygun ortamı hazırlar bu nedenle çözdürdüğünüz ürünü direk olarak pişirmelisiniz.

5. İşi hızlandırmak için: Sirke!

Kullanılabilecek yiyecekler; etler

İşi hızlandırmak için etin üzerine biraz sirke dökebilirsiniz. İçerisindeki asitlerle bakterilerin oluşmasını engelleyebileceği gibi sudan çok daha rahat çözülme sağlayacaktır!

6. Kaynayan su donmuş sebzelerin en yakın arkadaşı!

Kullanılabilecek yiyecekler; sebzeler

Dondurulmuş sebzeler hakkında bilinen bir yanlış var o da direk pişirilebilecekleri yönünde. Dondurulmuş sebzeleri direk pişirdiğinizde yemeğin tadını değiştirecekleri gibi ayı zamanda sağlıksız olacaklardır. Bu nedenle kaynar suda çözdürüp süzüp daha sonra pişireceğiniz tencereye almalısınız.

Peki çözülmüş yiyecekleri tekrar dondurabilir miyiz?

Çok zorunda kalmadığınız sürece hayır! Sadece ve sadece buzdolabında uyguladığınız çözdürme işlemi sonrası tekrar dondurabilirsiniz. Bunun yerine yemeği pişirip tekrardan dondurmayı tercih edebilirsiniz.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-soltahan-akd

Ette kesinlikle soguk suda çözdürme yapılmalı yada 4 derecede çözdürme yapılmalı aksi halde kaynar su bakteri toplar et içerisinde

the_war

Sıcak su içinde "sağlıklı" çözdürme yapmak için bu iş için özel olarak üretilmiş kilitli poşetler kullanılması gerekir, aksi taktirde diğer poşetlerdeki zararlı maddeler sıcak yüzünden gıdalara geçecektir. Bu iş için en hızlı ve iyi çözüm, donmuş gıdayı poşetinden çıkartıp, mikrodalgada çözdürmek.

nukleerbaslikliterlik

Mignon sen bakma gereksiz hata arayanlara süper içeriklerin var.Sakın onlara bakıp şevkin kırılmasın.İlerde bu mesleği profesyonel manada yapmak gibi hayali olan birine çok büyük yardımların oluyor.Şu sitede en iyi editör yarışması yapılsın 100 oyum olsun hepsi de sana :)

mignon

Teşekkür ederim, çok saolun ((: yok herkes her türlü yorumu yapabilir tabii ki benim de yanlışlarım olabilir en azından onlar sayesinde düzeltirim. ((:

ahmetbitbit

"Bu işlem için bir tencere sıcak dikkat edin ama sıcak kaynamış değil suya bir de kilitli poşete ihtiyacınız var. " "sıcak dikkat edin ama sıcak kaynamış değil suya" diye bi cümle yok Türkçe'de. Google mı çeviriyor bunları biraz dikkat, insan yazdığı şeyi yollamadan önce bi okumaz mı ya?

mignon

Cümlenin bir düşüklüğü olduğunu düşünmüyorum hatta içeriğin tam anlamıyla çeviri olmadığını da kaynak adresine girerek görebilirsiniz. Sıcak ama kaynamış olmayan su kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Çünkü kaynamış su kullanılırsa et çözülürken farklı sonuçlar doğuracaktır.

ahmetbitbit

kaynamış suyu bilmem ben, anlatımdan bahsediyorum. mesela bazı noktalama işaretleri kullanabilirsiniz, "sıcak (dikkat edin ama sıcak, kaynamış değil) suya" gibi. siz günlük konuşma dilinizde böyle tonlayıp zaten böyle anlaşılmasını bekliyor olabilirsiniz, ama ses tonunuz yazıya geçmiyor=)

dampcastle

neyse size yine cevap yazmış. ben imla hatası bulunca yorumumu direkt silmişti.

kahize

oda sıcaklığında çözdürün la bişe olmaz... o kadar kısa sürede üreyen bakteriden bi halt olmaz. yemek pişerken hepsi geberecek zaten :D

cakma-trakyali

manyağız biz zaten :)

sinem-onceguldumsonrapapatya

adam haklı ben niye bu gönderiyi okudum ki

kahize

valla ben bilimsel verilere dayanarak konuşuyorum. istersen buzluktan çıkıp oda sıcaklığında çözülmüş kıymayla yapılmış bir yemekten örnek alıp mikrobiyoloji laboratuarına örnek verin. bakalım bişe çıkacakmı?

Görüş Bildir