Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eskisi Kadar Yakın Olamayız... 2021 Yılında Yeni Dünya

6PAYLAŞIM

Dünyada 6 milyondan fazla insanı hasta eden ve 400 bine yakın insanın ölümüne neden olan koronavirüs tehdidi bitse bile, etkileri önümüzdeki yıl devam edecek gibi görünüyor. Uzmanların ''yeni normal'' olarak adlandırdıkları salgın sonrası dönem nasıl olacak, neler değişecek dersiniz?

1. Evden Çalışma Sistemi

Pandemi sürecinde hayatımızdaki en büyük değişimlerden biri şirketlerin çalışma şekli oldu. Birçok farklı sektör evden çalışma düzenine geçti.

Gelecek yılda da iş yerleri ev-ofis sınırlarını ortadan kaldırıp, çalışanlarına tamamen veya haftanın belirli günleri evden çalışma imkanı sağlayamaya devam edecek gibi gözüküyor.

2. Uzaklar Yakın Olur

Dahası bu yaygınlaşan evden çalışma modeli başka değişiklikleri de beraberinde getirebilir. Şirketler artık sınırlarını ülke dışına kolayca taşıyıp, başka bir ülkeden çalışanlarını rahatlıkla seçebilir. 

Oturum, çalışma izni gibi problemler olmadan hayalinizdeki şirkette çalışma imkanı bulursunuz belki kim bilir?

3. Dijitalleşenlerden misiniz?

Covid-19 salgınında sadece şirketler değil, eğitim sektöründen tutun sağlık sektörüne kadar tüm dünya dijitalleşme yoluna gitti. Görünen o ki, 2021 yılında virüs sonrası ekonomik fırtınadan dijitalleşme sürecini geliştirip, hızlandırılanlar sağ çıkacak.

4. Daha Fazla Ürün İçin Linki Kaydırabilirsiniz

Dijitalleşme demişken, hepimiz karantinadayken link için ekran kaydırmaktan bir hal olduk. E-ticaret bu dönemde yeni bir boyut kazandı. 2021 yılında internetten alışveriş furyası, her sektörde çeşitlenerek tam gaz devam edecek desek yanlış olmaz.

5. Şehirden İndik Köye

Uzun süre evlerimize kapandığımız karantina döneminde bir balkonun, bahçenin, doğanın verdiği huzurun önemini anladık. Kalabalık şehirlerden uzak, doğayla iç içe özgürce yaşamak isteyen insanların sayısı arttı. Metropol hayatını bırakıp köye yerleşenlerin haberlerini daha sık duyacağız gibi artık.

6. Eskisi Kadar Yakın Olamayız

Kalabalıkların toplandığı etkinlikler uzun bir süreliğine rafa kalktı. Sosyal izolasyon döneminde evlerimizden bol bol konserler dinledik, gösteriler izledik. 

Yeni yılda da online etkinlikler artarak devam edecek. Küçük çaplı buluşmalarda bile sosyal mesafeyi korumamız gerekiyor.

7. İki Sohbet Arası Bütün Mesafemiz

Bu dönemde en çok insanlar ailelerini özledi. Kimi işi yüzünden aylarca çocuklarını göremedi, kimi risk grubunda diye onları korumak için anne babasını ziyaret edemedi. 

Komşuluk, arkadaşlık ilişkilerimiz arttı. Kendi içimize döndük. Yeni dönemde birey ve aile kavramları gittikçe önem kazanacak.

8. Teknolojik Dünya Düzeni

Covid-19 karantina sürecinde teknoloji ile tanışmayan kalmadı. Önceden telefonu açmayı beceremeyen dedelerimizle video konferans yaparken bulduk kendimizi. 2021 yılında teknolojik gelişmelerin günlük hayatımıza entegrasyonu artarak devam edecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir