Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Sevgiliye Dönüp Dönmeme Konusu Fazlasıyla Kafanızı Kurcalıyorsa Bilimin Size Bir Önerisi Var!

-

Çoğu insan hayatının bir döneminde eski sevgilisine dönüp dönmeme konusunda küçük veya büyük çaplı bir muallakta kalmıştır. Peki bilimin bu konudaki görüşü ne dersiniz?

Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles...

Sevgilinizden yakın zamanda ayrıldıysanız, hala ara sıra aklınıza geliyor olması ihtimal dahilinde.

Ya da en az bir kere, eski sevgilinizden basit bir "Nasılsın" veya sinsi bir "Gece rüyamda gördüm, iyi misin" mesajı almış olmanız yüksek ihtimal. Her halükarda, çoğu kişinin aklından en az bir kere eski sevgiliye dönme fikri geçmiştir.

Peki yeniden başlanılan bir ilişki bu sefer mutlulukla mı devam eder, yoksa sonu yine hüsran mı olur?

Bu konuda olur da bir arkadaşınızdan fikirlerini isterseniz, bilim aranıza girip "Lafınızı bölüyorum ama kulak misafiri oldum, bence geri dönmemelisin" diyecektir; çünkü bilim insanlarının yaptığı araştırmaların sonuçları bu yönde.

Adolescent Research'te yayınlanan bir araştırmada, ilişkisi olan 792 gence bazı sorular yöneltilmiş.

Araştırmada gençlerin yüzde 50'ye yakını en az bir kere eski sevgililerine tekrar dönmeyi düşündüklerini söylemiş. Yüzde 57'si ise ilişkiye tekrar başlamasa da en az bir kere eski sevgilileriyle cinsel açıdan yakınlaştığını belirtmiş.

Ayrıca beklendiği gibi, evli olmayan genç çiftlerin, evli çiftlere kıyasla, ilişkiyi bitirdikten sonra tekrar başlama yüzdeleri daha yüksek çıkmış.

Önceki araştırmalar da bu veriyi doğruluyor. Nitekim 1988'de yapılan bir araştırmaya göre, evli çiftlerin %40'ı ayrıldıktan sonra tekrar bir araya gelmeyi düşünüyor. Burada önemli olan istatistik şu ki; bu çiftlerin %85'i, tekrar bir araya geldikten sonra 3-4 yıl içinde tekrar yollarını ayırmış oluyor.

Bunun yanı sıra bazı ilginç bilgilere de ulaşılmış.

Örneğin erkeklerin ilişkiye tekrar dönme yatkınlığı, kadınlara kıyasla daha fazla. Ayrıca evli çiftlerin ayrılma ihtimali, evli olmayan fakat birlikte yaşayan çiftlere kıyasla daha düşük. Bunun nedeni olarak aşmaları gereken bir yasal boşanma sürecinin olması gösteriliyor.

Daha ilginç bir veriyse, dostane şekilde ayrılan çiftlerin bir araya gelme ihtimalinin çok daha düşük olması.

Bunun nedeni dostane ayrılan çiftlerin, doğal olarak karşı tarafa suç atmıyor olması. Ayrıca ilişkiyi bu şekilde bitiren çiftler, diğer insanlarla bir araya gelme konusuna da otomatik olarak daha sıcak bakıyor.

Ayrıca eski sevgilisiyle görüşmeyen insanların, görüşenlere kıyasla hayatlarına dair daha net planlara ve kararlara sahip olduğu görülmüş.

Peki arkadaş olarak kalmak konusu?

İstatistiklere göre ayrılan taraf arkadaş kalmayı da pek önermezken, diğer taraf "En azından arkadaş kalalım" kafasında oluyor. Fakat bu durumun pek de iyi sonuçlar getirmediği görülmüş. Nitekim ayrıldıktan sonra arkadaş kalan çiftlerden pek çoğu, diğer tarafın "arkadaşlık kurallarına" pek sadık kalmadığını ve arada sırada arkadaşların değil, sevgililerin yapacağı davranışları sergilediğini belirtiyor.

Dolayısıyla eski sevgiliye neden dönmemeniz gerektiği konusunu kısa birkaç madde altında toplayabiliriz.

  • Araştırmalara göre tekrar başlayan ilişkilerin ezici bir çoğunluğunun ömrü çok kısa oluyor.

  • Eski sevgiliyle iletişim halinde kalan insanların hayata dair planları daha az belirgin oluyor, önlerini daha az net görüyorlar.

  • Arkadaş kalsanız bile karşı tarafın veya sizin arkadaşlık sınırlarını zaman zaman aşmanız çok yüksek ihtimal.

Özetle geçmişi, geçmişte bırakmak gerek.

Bir ilişki bir kere bitmişse, bunun bir nedeni var. İkinci kez bitmesi de o nedenle yüksek olasılık. Devam edip çok küçük bir ihtimalle mutlu bir sona ulaşma şansınızı deneyebilirsiniz, ama neden bir kere bitmiş bir ilişkinin ardından küçük ihtimallerin peşinde koşasınız ki?

Doğru kişiyi bulmanız ümidiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ekovalente

NE ALAKASI VAR AMK YA. AŞK DİYE BİR ŞEY VAR, ÖLÜMÜNE SEVMEK DİYE BİR ŞEY VAR. HATALAR OLABİLİR, ÇOK BÜYÜK HATALAR DA OLABİLİR, İLİŞKİNİN BİTMESİ ARADAKİ AŞKIN SEVGİNİN BİTMESİ ANLAMINA GELMEZ HER ZAMAN. BAZEN ÇOK GÜZEL BİR BİRLİKTELİĞİN BAŞLAMASI İÇİN ESKİ BİRLİKTELİĞİN BİTMESİ GEREKEBİLİR. İNSANLAR PİŞMAN OLABİLİR. HATALARINDAN DÖNÜP ÇOK MUTLU OLABİLİRLER EĞER İSTERLERSE TABİ..

eastking

"aynı deneyi iki kez yapıp farklı sonuç beklemek aptallıktır" der enişteniz.

enk-capital

Mal mal şeyler için araştırma yapan işsiz bilim adamları! Eski sevgiliye dönülmeyeceğini mahalledeki bakkal Haydar Amca'ya sorsan o bile söyler. Bunun için zaman harcayıp araştırma mı yaptınız bi de? Allah bilir bu araştırma için ödenek falan da almışsınızdır. Bilim adamının da işsizi oluyomuş onu öğrendik.

fizikci-skywalker

Helal be oturduğu yerden tüm bilimsel içeriklere çamur atan adam.Bayağı katkı sağladın dünyaya

enk-capital

Eski sevgiliye dönülmeyeceğini öğrenince çok şey kazanmışsın sanıyorum. Bunu bilimsel araştırma olmadan kendin de öğrenebilirdin. Hadi ben faydasızın biriyim. Şu araştırma dünyaya ne katkı sağladı peki?

edo

Eski sevgilinin de bilim adamlarının da amk.

meksus

İnsan beyni çok garip, ayrılmayı düşünmeye başladığın an, beyin ilişkideki tüm sorunları ardı ardına sıralar, sevgilinin olumsuz her özelliği gözüne batar, ayrılırsın, ama o beyin ayrıldıktan sonra da sadece yaşadığın güzel anıları su yüzüne çıkarır, ne güzel anılarımız varmış der, sonra da başlar bir tekrardan deneme arzusu, ama yapmayın gençler, eski sevgili ile olmaz, birbirinizin kalbini kırarak ayrılmışsınız, o kuyruk acısını asla unutamazsınız, her küçük sorunda hemen kavga edersiniz, bitmiş ilişkiye yeniden başlamak soğumuş yemeği ısıtmaya benzer, ilk tadını asla vermez

Görüş Bildir