Erken Seçimin Maliyeti: Hazine'den Partilere 574 Milyon TL Ödeme Yapılacak

-

Türkiye 24 Haziran'da erken bir seçime gidiyor. Seçimin maliyesi ise bir hayli fazla. Ocak başında partilere bütçeden 273.7 milyon lira verilerek yıllık ödeme yapıldı. Şimdi 547.4 milyon lira daha seçim için ödeme yapılacak.

Siyasi partilere yapılan yardım hesaplanırken alınan oy kriter olarak kabul ediliyor. Genel seçimlerde geçerli oyların yüzde 3’ünden fazlasını alan partilerin geçerli oyları hesaplama için kullanılıyor. Yüzde 3’den fazla alan her partinin oyu bütçeden verilecek ödeneğe oranlanıyor. Böylece her oy için verilecek Hazine yardımı hesaplanıyor. Bir oy için çıkarılan para her partinin aldığı oyla çarpılıyor.

24 Haziran'da Sandık Başına: Erken Seçim Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey - onedio.com
24 Haziran'da Sandık Başına: Erken Seçim Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey - onedio.com

Seçim kararıyla birlikte partilere yıllık ödemenin iki katı daha ödeme yapılacak

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre, siyasi partilere bu yılın ocak ayında yıllık yardım olan 273.7 milyon lira verildi. AK Parti’ye 139 milyon lira, CHP’ye 71.1 milyon lira, MHP’ye 33.4 milyon lira, HDP’ye de 30.2 milyon lira aktarıldı. Seçim kararının resmileşmesinin ardından siyasi partilere 547.4 milyon lira daha aktarılacak.

Böylece seçim öncesinde AK Parti’ye 278 milyon lira, CHP’ye 142.2 milyon lira, MHP’ye 66.8 milyon lira ve HDP’ye de 60.4 milyon lira daha Hazine yardımı aktarılacak. Böylece toplamda siyasi partilere bu yıl aktarılan toplam tutar 821.1 milyon lirayı bulacak.

Seçimin faturası sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir