24 Haziran'da Sandık Başına: Erken Seçim Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

 > -

Türkiye, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısının ardından alınan kararla 24 Haziran'da sandık başına gidiyor. 16 Nisan referandumunda kabul edilen düzenlemeler seçimin ardından tatbik edilmeye başlanacak ve yeni bir sisteme geçiş yapılacak. Peki seçime kadar kadar olan 2 aylık sürede hangi adımlar atılacak ve sistem değişikliği neler getirecek? 

Gelin akıllardaki soruların yanıtlarına birlikte bakalım...

📌 1. TBMM, erken seçim kararıyla birlikte yoğun bir mesainin içerisine girecek. 16 Nisan anayasa değişikliğinin seçime kadar çıkmasını öngördüğü uyum yasaları için Meclis kesintisiz çalıştırılacak.

📌 2. Erken seçime gidebilmek için kararın TBMM tarafından onaylanması şart. TBMM'de toplam 539 milletvekili var. Erken seçime gidilmesinin kabulü için tezkereye 276 milletvekilinin onay vermesi gerekiyor.

AKP, Meclis Başkanı dışında 317 milletvekiline sahip. AKP ile MHP'nin toplam sandalye sayısı ise 352. Dolayısıyla iki partinin 'evet' demesi erken seçim önünde engel bırakmıyor. Ayrıca HDP ile CHP de erken seçime hazır olduklarını söyledi.

📌 3. Erken seçim kararının onaylanmasının ardından propaganda ve seçim kuralları açıklanacak, kampanyalar başlayacak.

YSK ilan edilen seçim tarihine göre seçime gidecek partilerin belirlenmesi, adayların ilanı, seçmen kütüklerinin yenilenmesi, il ve ilçe seçim kurullarının belirlenmesi, oy pusulalarının bastırılması hazırlığına başlıyor.

📌 4. Siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5'ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.

📌 5. Anayasa değişikliğiyle, ilk defa Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini bir arada yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50'ye ulaşamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. İkinci turda da en yüksek oyu alan isim 5 yıllığına Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçecek.

📌 6. Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olurken, başbakanlık makamı da kalkacak. Partisiyle ilişiği kesilmeyecek Cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisi olacak.

📌 7. Cumhurbaşkanı iki dönem seçilebilecek. Ancak Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis, seçimlerin yenilenmesine karar verirse cumhurbaşkanı bir kez daha aday olabilecek.

📌 8. TBMM, üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yeni dönemde Meclis'te 600 vekil olacak. Yeniden seçim için 360 vekilin imzasına gerek duyulacak.

📌9. Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, Cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.

Kaynaklar: Deutsche Welle Türkçe, AA, BBC Türkçe,

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir