Görüş Bildir
Haberler
Erken Seçim Nedeniyle Tatil Rezervasyonlarının Yarısı İptal Edildi: Peki Paranızı Geri Alabilecek misiniz?

Erken Seçim Nedeniyle Tatil Rezervasyonlarının Yarısı İptal Edildi: Peki Paranızı Geri Alabilecek misiniz?

Batuhan
25.04.2018 - 13:47 Son Güncelleme: 25.04.2018 - 16:56

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin 24 Haziran'da yapılacağının açıklanmasının ardından, bu tarihte tatil planı yapan çok sayıda kişi, rezervasyon iptali veya tarih değişikliği için seyahat acentelerini aramaya başladı. Arka arkaya gelen rezervasyon iptallerinde özellikle yurt dışı turlar için mağduriyet yaşanmasını engellemeye çalışan tur operatörleri, tüketicilere gereken tüm kolaylıkların sağlanabilmesi için çalışma başlattı.

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, seçim dönemi için önceden yapılan erken rezervasyonlarla ilgili son bir haftada çok sayıda rezervasyon iptali aldıklarını söyledi.

'%50 civarı rezervasyon iptali var'

'%50 civarı rezervasyon iptali var'

Polatoğlu, rezervasyon iptalleriyle ilgili sigorta şirketlerinden bilgi alınamaması sebebiyle net bir rakamın verilemeyeceğini belirterek şunları kaydetti:

'Ortalama olarak söylersek, seçim dönemine tekabül eden döneme yönelik şu ana kadar yaklaşık yüzde 50 rezervasyon iptali var. Bu oranın yüzde 90'lara çıkacağına eminiz.'

'Mücbir sebep' ilkesiyle iptallerinin tamamının ücretini geri ödüyoruz'

'Mücbir sebep' ilkesiyle iptallerinin tamamının ücretini geri ödüyoruz'

'Force majeure' olarak adlandırılan 'mücbir sebep' ilkesi gereğince seçimden dolayı gerçekleştirilen rezervasyon iptallerinin tamamının ücretini geri ödüyoruz.' diyen Polatoğlu ayrıca, 'Seçim tarihine göre tatilini bir gün kısaltıp dönüş yapmak isteyenler de oluyor. Örneğin 7 gece yerine 6 gece konaklayıp dönmek isteyenler oluyor. Bu talepleri de yerine getiriyoruz. Bazı vatandaşlar da tatil programını temmuz, ağustos gibi dönemlere kaydırmak istiyor. Tabii bu noktada kabul ederlerse o dönemin fiyat farkı yansıtılıyor. Kabul etmezlerse de iptali sağlıyoruz.' dedi.

'Mesaimizin % 80'ini bu konuya harcıyoruz'

'Mesaimizin % 80'ini bu konuya harcıyoruz'

Erken rezervasyonlarda en büyük sıkıntının satışı yapılan yurt dışı turlarda yaşandığına işaret eden Polatoğlu, yurt dışındaki otellerle iptaller konusunda problem yaşandığını aktardı. Bu sorunun çözümü için otellerle tek tek görüştüklerini anlatan Polatoğlu, şunları kaydetti:

'Bu konuda birçok tur operatörünün THY ile çalışması çok avantaj oldu. THY, tur için alınan grup biletlerinde, geri dönüşü olmayan biletler de dahil değişiklik gerçekleştiriyor. Yabancı havayollarının sayısı maksimum yüzde 10 civarında. Yurt dışındaki otellerle ise birebir görüşme sürecindeyiz. Mesaimizin yüzde 80'ini bu konuya harcıyoruz.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
73
27
11
11
9
8
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Textn

Sonucu belli olan bir seçim için neden tatilinizi iptal ediyorsunuz kardeşim salak mısınız siz?

Furkan1903

Madem ülke iyi durumda neden erken seçim yapılıyor iyi değilse neden Erdoğana oy vereyim o zaman bu duruma getiren kişiye neden daha gidip seçeyim ya kafalar... Devamını Gör

RiveryalıGeralt

Neden alkış emojisi. Çünkü Türk insanı hakkıyla kazandıklarının emeğinin karşılığını tatil ile ödüllendiren insanı kıskanır.. ;)

Evan

Hakkıyla kazananlar tatil yapamıyor.