Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkek Egemen Bir Toplumda Kadın Olmanın Zorlukları

 > -

Yıllardır bu ülkenin kadınları seslerini duyurmaya çalışıyor. Her gün öldürülen, şiddete maruz kalan, tecavüze uğrayan kadınlar kendilerini anlatacak mecra arıyorlar. Ancak maalesef toplumun vicdanını kanatan bir vahşet yaşanmadıkça hiçbiri derdini yeterince anlatamıyor. Üzülerek söylüyorum ki Özgecan'ın vahşice katli gibi bir olay yaşanmadığında, tecavüzler, cinayetleri, dayaklar klasik bir üçüncü sayfa haberi olarak okunup geçiliyor. Bu konularda ciddi hiçbir adım atılmıyor. Ciddi adım atılmasını beklediğiniz noktada da işler idam cezasına gelip takılıyor. Mesele tecavüz edeni öldürmek değil, tecavüz olayının ortadan kalkmasını sağlamaksa idamın bir çare olacağını düşünmüyorum. Mesele çok daha fazla katmanlı ve uzun soluklu çalışmaları, araştırmaları, bilim insanları, STK'lar ile koordineli olarak çalışmayı gerektiriyor. Ülke idaresinde yer alan kişilerin daha dikkatli bir dil kullanmalarını gerektiriyor. Siz "örtüsüz kadın ya kiralıktır ya da satılıktır" dedikten sonra tecavüz olayları için çareyi idamda ararsanız bunun hiçbir anlamı olmadığını görmeniz gerekiyor. 

Türkiye'nin ihtiyacı olan şey bir zihniyet değişimidir. Açık söylüyorum bunun Ak Parti hükümetiyle gerçekleşmesi mümkün değildir. Uyuşturucudan, tecavüze, hırsızlıktan, gaspa kadar her suçun çözümünü imanlı bir nesil yetiştirmekte gören, tecavüz olaylarında erkekten çok kadında suç arayan bir kafanın Türkiye'de kadın erkek eşitliği açısından bir adım atması, köklü bir zihniyet değişikliğine gitmesini beklemek hayal gücünü bile zorlayan bir durumdur. Kadına şiddeti araştırma komisyonu kurup, tüm üyelerini erkek yapan, hiçbir kadın kuruluşunu bu komisyona dahil etmeyi aklından bile geçirmeyen, kadın için en iyisini erkekler bilir anlayışındaki bir zihniyetten ne bekleyebiliriz ki? Kadınların erkek egemen bir toplumda yaşamasının zorluklarını erkek bilemez. Onu ancak yaşayanlar bilir. Yaşayan biri olarak işte size erkek egemen bir toplumda yaşamanın kadın açısından zorlukları.

1. Senin hakkındaki kararların erkekler tarafından verilmesine alışırsın.

2. İster baban olsun ister abin ister sevgilin ister eşin, izin almadan bir şey yaparsan sonuçlarına katlanırsın.

3. Mahalle baskısı denilen olgu en çok senin üzerinde çalışır.

4. 2 yaşından itibaren "edep" dersleri almaya başlarsın.

5. En modern erkek bile günü gelir sana yerinin mutfak ve yatak odası olduğunu hatırlatır.

6. "Ad hominem" senin için vardır, seni fikirleriyle alt edemeyen erkek mutlaka bir noktada lafı "elinin hamuruna" getirecektir.

7. Sana laf atıldıysa, taciz edildiysen, tecavüze uğradıysan, aile içi şiddete maruz kaldıysan kim bilir sen ne yapmışsındır?

8. Erkekler sana yer açtığı kadar yaşarsın.

9. Elin oğlunun diplomana değil, yaptığın pilava baktığını öğrenirsin.

10. Tek başına yaşayan bir kadınsan, "arandığını" düşünen insan sayısı hiç de az değildir.

11. Taytın, diz üstü eteğin, dar tişörtün erkekleri baştan çıkardığını bilmen gerekir.

12. Dişi köpek kuyruk sallamazsa... Özlü sözleriyle büyürsün.

13. Bir tacize uğradığında, kimdi? nasıl oldu? iyi misin? gibi sorulardan önce ne giyiyordun? o saatte ne işin vardı? oraya niye gittin? vb. sorulara cevap vermen gerekir.

14. Sana örtünmeyi tacize karşı bir önlem olarak sunan kişilerle, 6 yaşında çocukla evlenilir diyen kişilerin aynı kişiler olduğunu görmek seni şaşırtmaz.

15. Tacize, tecavüze, vs. karşı alınacak önlemlerin öznesi yine sen olursun.

16. Araç kullanıyorsan sıkıştırılmaya, korna ile tacize, eve kadar takibe hazırlıklı olman beklenir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yagiz-kalender

Sen hiç dekolteli erkek gördün mü? Yandan yırtmaçlı pantalon giyen? Yada mini pantalon? Sırtını poposuna kadar açan? Doğru dürüst giyin kırıtarak yürüme kimse seni rahatsız etmez Merve Ç

busrasahin

Bakın ben kapalıyım fakat herkesin ne giydiği ne sizi ne beni ilgilendirmez. Burası laik bir ülke en başta. İsteyen istediği gibi giyinebilir arkadaşım. Burada sana laf düşmez. Herkes kapalı giymek zorunda değil ki zaten o kadın açık giyiniyor diye senin onu rahatsız etme hakkın yok? Eğer öyle bir ihtiyacın varsa bunun içinde özel yerler var yani. Biraz bilinçli davranın.

ozlem-dumrul

Nasıl bi zihniyet bu aq sokakta dekolteli giyinen her kadına tecavüz etme hakkına mı sahipsiniz aq sikinize sahip çıkın orospu çocukları siz tahrik oluyonuz diye kimse kendinden ödün vermek zorunda değil

tuba-bekret-ozbek

Eksiği var fazlası yok

ozan-kayakan

merve sana katıldığım nadir konulardan biri bu malesefki çok saçma salak bi düzende çok saçmasalak bi düzeni olan ülkede yaşıyoruz genelleme yapmana sinir olsamda malesefki geneli böyle

sirin-mutlu

Yazının başlığında "Erkek Egemen Bir Toplumda" diyor Merve arkadaşımız. Beylerin hemen savunmaya geçmesi yersiz olmuş. Her erkek aynı değildir haklısınız, bunu bize değil hemcinslerinize söyleyin ki onlar yüzünden siz de kazana düşmeyin. Tıpkı bazı arkadaşların yazıda hemen dikkatini çektiği birtakım kelimelere istinaden "söx böğömlösö mösön nösön" gibi yorum yapıp yazarı aşağılaması gibi. Ve gayet başarılı bir yazı olmuş. Kadınlara, kadınlarınıza değer verin yeter, gerisi hallolur bi şekilde.

rizasyr

Merve Ç bu hazırladıgın içerik baştan sona yanlış avrupada yaşamak istiyorsan orası bu içerikleri eleştirmen icin gayet uygun sex bagimlisimisin nesin burda insanları kışkırtman cok yanlıs yok o söyle o böyle diye herkez kadınına sahip çıkıyor senin annen baban her gece dişarlarda kıcını sürt diye gönderiyor heralde.

Görüş Bildir