Erdoğan ve Putin'den Son Bir Haftada 3. Görüşme

 > 
6PAYLAŞIM

Suriye'nin El Bâb bölgesinde Türk askerlerinin şehit edilmesinin ardından art arda iki kez telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Halep'teki son durumu değerlendiren bir telefon görüşmesi daha yaptı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre iki lider, "Halep'te çatışmaların durdurulması ve kentteki sivillere insani yardımların ulaştırılmasını sağlamaya yönelik çabaların hızlandırılması konusunda mutabık kaldı."

RIA haber ajansının haberine göre, Kremlin Sözcüsü Yuri Uşakov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Esed'in hükümdarlığına son vermek için oraya (Suriye'ye) girdik" sözüne açıklık getirdiğini söyledi.

Lavrov Antalya'da

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Antalya'nın Alanya ilçesinde. Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Perşembe günü Rus-Türk Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun toplantısına katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Salı günü, Türk askerinin Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Suriye topraklarına girmesine ilişkin, "Devlet terörü estiren zâlim Esed'in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, TSK'nın Esad'ın ‘Hükümdarlığına Son Vermek’ İçin Suriye'ye Girdiğini Söyledi - onedio.com
Erdoğan, TSK'nın Esad'ın ‘Hükümdarlığına Son Vermek’ İçin Suriye'ye Girdiğini Söyledi - onedio.com

Rusya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Puşkov Erdoğan'ın sözlerini, "siyasi söylem" olarak nitelemişti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, açıklamayı Türkiye ziyaretinde gündeme getireceğini söylemişti.

Art arda iki kez görüştüler

Erdoğan ve Putin son olarak 25 ve 26 Kasım'da art arda iki telefon görüşmesi yapmıştı. İki lider geçen Cuma günü, El Bâb’da Türk askerlerinin şehit olmasına neden olan saldırıyla ilgili görüşmüştü.

Cumartesi günü yapılan görüşmede de gündem Suriye'deki son gelişmeler ve Halep'teki durumdu.

24 Kasım'da El Bâb bölgesinde, Türk askerlerini hedef alan saldırıda 3 asker şehit olmuş, 10 asker yaralanmıştı. TSK, "Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasını yapmıştı.

El Bâb'da Türk Askerine Saldırı: TSK Suriye Rejimini Sorumlu Tuttu - onedio.com
El Bâb'da Türk Askerine Saldırı: TSK Suriye Rejimini Sorumlu Tuttu - onedio.com

Cuma günü yaralı askerlerden biri hayatını kaybetmiş, aynı gün ayrıca son çatışmalarda bir askerin şehit olduğu açıklanmıştı. Böylece Cuma günkü açıklamaya göre, Fırat Kalkanı'nda iki günde 5 asker şehit düşmüştü.

Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir