Erdoğan: 'Taksim'de Güya Kadınlar Günü İçin Bir Araya Gelen Bir Grup Ezana Terbiyesizlik Etti'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Taksim'de yaşananlarla ilgili olarak, "Taksim'de güya Kadınlar Günü için bir araya gelen bir grup ezana terbiyesizlik etti" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın bu açıklamalarına 8 Mart Feminist Yürüyüş Platformu'ndan 'ezanı değil polis müdahalesini protesto ettik' yanıtı geldi.

Erdoğan, Adana'da düzenlediği mitingde İstanbul'da düzenlenen Kadınlar Günü yürüyüşünü hedef aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitingde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Taksim'de CHP ve HDP'nin öncülüğünde güya Kadınlar Günü için bir araya gelen bir grup, ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Biz 'belediye işi gönül işi' diyerek milletimize herkesi kucaklayan bir belediye yönetimi taahhüt ediyoruz."

'Onlar bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak doğrudan istiklalimize ve istikbalimize saldırıyor'

Ezan ve bayrak meselesinin siyaset değil, onur meselesi olduğunu söyleyen Erdoğan, "Eğer biz 3-5 oy için onlara göz yumarsak ecdadımızın da evlatlarımızın da yüzüne bakamayız. Onun için bu ezan ve bayrak düşmanları ile sonuna kadar mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın bu çıkışı sonrası 8 Mart Feminist Yürüyüş hesabı da konuyla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yaptı

Basında ve sosyal medyadaki linç kampanyasına ilişkin:

"8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de 17. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan/katılmaya çalışan onbinlerce kadına uygulanan polis şiddetinin üzeri ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dille, seçim malzemesi de yapılarak, yalan haberle ve nefretle örtülemez. Başka kılıflara bürünmeye çalışılsa da bunun adı, kadın düşmanlığı. 16 yıldır bağımsız feministler tarafından sorun yaşanmadan yapılan bu yürüyüş, bu sene engellenmeye çalışıldı. Polis kadınların yolunu keserken, bir araya getirmezken, gaz sıkarken, arama yaparken ezan dinlemedi. 8 Mart’ta sesini yükseltmeye gelen kadınların kalabalığı polis barikatları arasına sıkıştırılmaya çalışıldı. Sığmadık. 16 yıldır yürüdüğümüz güzergahta, yürümemizi engelleyip bizi caminin yanında tutanlar şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyor. Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere."

Bu yıl 17.si düzenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne polis müdahale etmişti 👇

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne Polis Müdahalesi - onedio.com
8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne Polis Müdahalesi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir