Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan: 'İsrail Cumhurbaşkanı Türkiye'ye Gelebilir'

Erdoğan: 'İsrail Cumhurbaşkanı Türkiye'ye Gelebilir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirebileceğini açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

İki ülke arasında işbirliğinin geldiği aşamayı kapsamlı şekilde ele aldıklarını belirten Erdoğan, 'Başta Balkanlar olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunduk. 2021 ilişkilerimiz açısından müstesna bir yıl oldu. Sırbistan ise Alanya ve Bursa'da Türkiye'deki fahri konsolosluk sayısını 5'e çıkardı. Salgının etkilerine rağmen ticaret hacmimiz rekor kırmaya devam ediyor. Hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır. Önümüzdeki dönemde icra edilebilecek müşterek projeler hakkında fikir teatisinde bulunduk. 1300'den fazla Türk şirketi Sırbistan'da faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 8 bin kişiye istihdam sağlıyor' ifadelerini kullandı.

Sırp yatırımcılara gereken her türlü desteği sağlamaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, 'TİKA bugüne kadar Sırbistan'da 323 proje ve faaliyet gerçekleştirdi. Anadolu Jet aralık ayında Ankara-Belgrad seferlerini başlattı. Sırbistan'daki 3 havaalanından da ülkemize doğrudan seferler gerçekleştirilir hale geldi. Görüşmemizde Balkanların barış ve istikrarına atfettiğimiz önemi güçlü şekilde teyit ettik. Sırbistan'ın Bosna-Hersek'in egemenliğine verdiği destek bölgemizin barış ve istikrarı bakımından çok önemlidir' dedi. 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin sürekli geliştiğini belirtti. Vucic, 'Yüzde 30'dan fazla bir artış oldu geçen yıl ticaret hacmimizde. Rakam 2 milyara ulaştı, hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır. İlerde birçok yeni proje yapacağız. Enerji kaynakları nereden alınabilir, nerede yapacağız, özellikle bu konu üzerinde yoğunlaşacağız' diye konuştu.

"İsrail Cumhurbaşkanı Herzog Türkiye'yi ziyaret edebiir"

"İsrail Cumhurbaşkanı Herzog Türkiye'yi ziyaret edebiir"

Erdoğan basın toplantısında Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere de değindi. Erdoğan, İsrail ile görüşmelerin sürdüğünü ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un Türkiye'ye gelebileceğini açıkladı:

'Berat Bey'in bakan olduğu zaman İsrail'le görüşmeler yapılıyordu ve bu görüşmelerde de İsrail buradan çıkacak gazla ilgili Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürülmesi konusunda belli bir hedefe varılmıştı. Şu anda bunu yine gerçekleştirebiliriz. Sayın Herzog'la yapmakta olduğumuz görüşmeler var, belki Türkiye'ye bir ziyareti olabilir. Başbakan sayın Benet'in bu noktalarda olumlu bazı yaklaşımları var. Hedef olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak. Bu olumlu yaklaşım kazan-kazan esasına dayalı olduktan sonra biz Türkiye olarak elimizden geleni yaparız. Siyasetçiler olarak kavga için yokuz, barış için varız; petrol barışın bir aracı olacaksa bunu kullanırız. Ama barışın aracı olmayacaksa karar her ülkenin kendisine aittir. Sondaj, sismik araştırma gemilerini boşa almadık. Bu çalışmalarla beraber milletimize, bölgeye İnşallah imkanlar sağlamanın gayretinde olacağız.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
9
6
6
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Reiiiiiiiiis yavaş dön, ümmet hızına yetişemiyor 180'i geçtin, 720 derce dönüyorsun 🤯😵

rbt rbty

buna sadece gülünür.atıp tutuyordun ne oldu?

biri

Gelsin tabi. O da gelsin öbürü de gelsin. Batan geminin malları bunlar.. eksik mi kalsın yahudiler. Bir kaç şirket, arazi, maden filan da onlar alsın.. gel v... Devamını Gör