Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'ın Çağrısı Üzerine Türkiye'ye Dönen Bilim İnsanı İsyan Etti: Benim Bir Beklentim Kalmadı

etiket Erdoğan'ın Çağrısı Üzerine Türkiye'ye Dönen Bilim İnsanı İsyan Etti: Benim Bir Beklentim Kalmadı

R.G.
09.07.2021 - 16:51

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bilim insanlarına yönelik 'yurda dönüş seferberliği' başlatmasının ardından Türkiye'ye dönen Bilim İnsanı Sinan Küfeoğlu, Twitter hesabından isyan etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a hitaben tweet atan Küfeoğlu, 'Düşmanca tutum ve tavırdan bıktık. Benim bir beklentim kalmadı, bari arkadan gelenleri kurtarınız' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018'in Eylül ayında düzenlenen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) yaptığı konuşmada Türk bilim insanlarına yurda dönüş çağrısında bulunmuştu.

Erdoğan, 'Bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyoruz. Dünyanın her yerindeki bilim insanını ülkemizde başlattığımız atılıma katılmaya davet ediyorum' açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan'ın 'yurda dönüş' çağrısı üzerine Türkiye'ye dönüş yapan 127 bilim insanından bir tanesi de Sinan Küfeoğlu.

ODTÜ Elektrik- Elektronik Mühendisliği mezunu olan Dr. Sinan Küfeoğlu, doktora ve doktora sonrası çalışmalarım için Finlandiya’da Aalto Üniversitesi’nde 7 yıl bulundu. Ardından İngiltere’ye University College London’a (UCL) araştırmacı olarak geçen Küfeoğlu, bir yıl süreyle de Cambridge Üniversitesi’ndeyse saygın Enerji Politikaları Araştırma Grubu’ndaydı.

Küfeoğlu, Erdoğan'ın çağrısı üzerine 2019 yılında ‘TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacı Programı’ kapsamında İTÜ’ye geldi.

Türkiye'ye dönüşünün üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen YÖK'ten denklik alamadığını ve devlet kurumları arasındaki koordinasyonsuzluk nedeniyle çok yorulduklarını belirten Küfeoğlu, Twitter hesabında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bakan Varank'a hitaben yaşadıklarını anlattı.

Küfeoğlu, floodunda şunları kaydetti:

'Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;

Sayın Bakan Mustafa Varank;

Sizin çağrınız ve davetinize uyarak Türkiye'ye dönen 127 bilim insanından biriyim. Türk vatandaşlardan alınan vergileriyle bizlere çok yüksek araştırma bütçeleri verdiniz. Ülkemize karşı sorumluluğumuz var.

3 yıllık proje zarfında elimizden geldiğince verimli çalışmamız gerekirken ne yazık ki devlet kurumları arasındaki koordinasyonsuzluk bizi çok yordu. 

Tübitak projemizi fonluyor.

YÖK denklik vermemek için direniyor. Sizin çalıntı doktora getirenlerden ne farkınız var diyor.

Üniversiteler kadro vermemek için her şeyi yapıyor. Kısacası bu düşmanca tutum ve tavırdan bıktık.

Sadece kendi adıma değil, benimle aynı şeyleri yaşayan diğer arkadaşların da adına konuşuyorum.

Tübitak yeni bir yurda dönüş çağrısı yaptı. Benim bir beklentim kalmadı. Bari arkadan gelenleri kurtarınız. İnsanları memleketlerinden soğutmasına müsade etmeyiniz.

Saygılar

Sinan Küfeoğlu'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
455
171
136
35
14
12
6
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ersaglamnihat

Mal mısın olm neden döndün dsakjdsah

Nurettin Bayar

127 bilim insanı çağrı üzerine geri dönüyor, sizin okuduğunuz mektebin ben taa....

Gazeteci Şerif Bey

Bu adam olayı çok kişisel algılamış. Adam tabii ki kendine biat eden dindar ve kindar nesil yetiştirmek için en uygun insanları seçecek. Onlar için üniversit... Devamını Gör