Erdoğan'dan Yurt Dışına Giden Öğrencilere: 'Batı'nın Gönüllü Ajanları Oldular'

 > -
Abone ol

Osmanlı döneminden itibaren eğitim için Batı ülkelerine gönderilen öğrencilere yönelik eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlmini ve fennini tahsil için Batı’ya gönderilenler çoğu zaman Batı’nın sadece kültürünü alarak, benliklerini de kaybederek ülkelerine dönmüşlerdir. Kendilerinden ülkeleri için kurtuluş reçetesi hazırlaması beklenenler maalesef  Batı’nın gönüllü ajanları, adanmış havarileri haline gelmiştir" dedi. Erdoğan'ın sözleri sosyal medyada da tartışma yarattı. 

ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRKEN Vakfı Geleneksel Gala Yemeği'ne katıldı.

Konuşmasında, yaklaşık iki asırdır ülke olarak yurt dışına öğrenci gönderildiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Osmanlı’nın son döneminde devletin zayıflamasının önüne geçmek için dönemin yöneticileri tarafından Batı’ya talebe göndermek bir çözüm yolu olarak görüşmüştür. Bunda amaç, Batı’nın ilmini ve fennini almak yetişmiş insan kaynağı ile devlet-i aliyeyi çöküşten kurtarmaktır. Niyet son derece samimidir. Ancak hedeflenen sonuca bir türlü ulaşılmamıştır. İlmini ve fennini tahsil için Batı’ya gönderilenler çoğu zaman Batı’nın sadece kültürünü alarak, benliklerini de kaybederek ülkelerine dönmüşlerdir. Kendilerinden ülkeleri için kurtuluş reçetesi hazırlaması beklenenler maalesef  Batı’nın gönüllü ajanları, adanmış havarileri haline gelmiştir. Kendi milletine tepeden bakan, kendi değerlerinden tiksinen bu sözde aydınların bize verdikleri zararı emin olun düşman dahi vermemiştir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çocuklarının da yurt dışında okuduğunu hatırlatan sosyal medya kullanıcıları 'ajan' ifadesini eleştirdi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir