Erdoğan Hâkim ve Savcı Adaylarına Seslendi: 'Vicdanınızı Asla Hiçbir Gücün Emrine Vermemenizi İstiyorum'

 > 
137PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hakim ve savcı adaylarına 'vicdan' çağrısında bulundu. Vicdanı olmayan hakimlerin elinde en mükemmel kanunların bile zulüm aracı olabileceğini belirten Erdoğan ayrıca, "Meclis'in yeni yasama döneminde yeni reform paketleriyle milletimizin huzurunda olacağız" ifadesini kullandı.

Erdoğan, 23. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'ne videokonferans yöntemiyle katıldı.

"Size düşen görev adalet kulesini sessiz şekilde, gerektiğinde hayatınız pahasına korumaktır"

Törende hakim ve savcılara 'vicdan' çağrısı yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hakim ve savcılar anayasa, kanunlar ve mevzuata göre görevini icra eder. Ama asıl murakıpları kendi vicdanlarıdır. Sizlerden vicdanınızı ve imzanızı asla hiçbir gücün emrine vermemenizi istiyorum. Vasat bir kanunla hakim ve savcılar adaleti tesis edebilir ama vicdanı olmayan hakim ve savcıların elinde kanunlar bir zulüm aracına dönüşebilir. Adaletle zulüm arasındaki ince çizgiye dair kadim inançların temel kaynakları yanında pek çok filozof ve devlet adamlarının görüşleri vardır. Türkiye geçmişte çeşitli dönemlerde bu sıkıntıları yaşamıştır. Size düşen görev adalet kulesini sessiz şekilde, gerektiğinde hayatınız pahasına korumaktır."

"İnşallah Meclis'in yeni yasama döneminde yeni reform paketleriyle milletimizin huzurunda olacağız"

"Kimi zaman FETÖ gibi terör örgütlerinin etkisi altına giren adalet sistemimiz milletimizin gözünde epeyce örselenmiştir. Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının idamı da 12 Eylül yargılanmaları da FETÖ ihanet çetesinin kumpasları da acı izler bırakmıştır. İlk iki reform paketi yürürlüğe girdi. İnşallah Meclis'in yeni yasama döneminde yeni reform (yargı) paketleriyle milletimizin huzurunda olacağız. Her ne kadar yüz yüze olamasak da tüm hakim ve savcı arkadaşlarımın yüreğinin de aynı hislerle kaplı olduğuna inanıyorum. Adaletle verdiğiniz her kararda, attığınız her adımda yanınızda olacağız."

"Dönem birincisinin ödülü olması lazım"

Erdoğan açıklamalarının ardından kura çekişini izledi. Burada dönem birincisiyle tanışmak isteyen Erdoğan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e "Dönem birincisi istediği yere gidecek değil mi?" diye sordu.

Olumsuz yanıt alan Erdoğan, gülümseyerek "Ödül olması lazım Abdulhamit Bey. Benim takdir yetkim varsa dönem birincisinin bir ödülü olması lazım. Bu işin hallolması lazım" ifadesini kullandı. Bunun üzerine Gül de "Çalışalım efendim, teşvik olarak" ifadesini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir