Görüş Bildir

etiket Ercan Altuğ Yılmaz Yazio: İçindeki Oyuncuyu Keşfet! Hayat Oyununda Seviye Atla!

Haberler
> Ercan Altuğ Yılmaz Yazio: İçindeki Oyuncuyu Keşfet! Hayat Oyununda Seviye Atla!

Bir oyun oynadığınızı düşünelim: İlerliyorsunuz bir kapı... Kapının yanında başka bir oyuncu ve yerde de bir anahtar var. Ne yapardınız? Direk anahtarı alıp diğer oyuncunun yanına hiç gitmeden kapıyı mı açmaya çalışırdınız? Yoksa direk oyuncuya mı sorardınız? Ya “Anahtarı bile almadan kapıyı kontrol ederim.” diyenler? Bunların hiçbiri doğru denilemez, hepsi birer seçim. Hayat da bir oyun ve bu oyunu kendi içimizdeki oyuncuya göre oynuyoruz. Haydi gelin, içimizdeki oyuncuyu keşfedelim!

Özgür bir ruha mı sahipsin? Yardım sever misin yoksa oyunu bozan bir tip misin?

Özgür bir ruha mı sahipsin? Yardım sever misin yoksa oyunu bozan bir tip misin?

Oyunu oynamak ve kazanmak istemede motivasyonun ne? Hayat, geri dönüşü pek de mümkün olmayan bir oyundur ama bilgisayar oyunları baştan başlamak için bizlere fırsat verir. Hepimiz aynı kurallara göre oynar, aynı yerden başlarız. Rekabet eder, kaybeder, kazanırız ama savaşmaya devam ederiz. Hayat da böyle değil mi?

Çocukluğumuzu düşündüğümüzde oyunları nasıl bir tarzda oynadığınızı hiç düşündünüz mü? Sokak oyunlarından, dijital oyunlara yanımızdaki ya da karşımızdaki tanımadığımız kişilerle oynadığımız oyunlarda içsel motivasyon her daim kaçınılmazdı. İşte oyun oynarken gösterdiğimiz bu tutkunun ve motivasyonun kaynağını İngiliz oyunlaştırma uzmanı Andrzej Marczewski 6 kullanıcı tipiyle açıklamıştır:

Başaranlar (achievers), sosyalleşenler (socialisers), yardım severler (philanthropists), özgür ruhlar (free spirits), oyuncular (players) ve bozucular (disruptors)’dır. Acaba siz bunlardan hangisisiniz? Gelin, önce detaylı inceleyelim:

Bir tatil yerine arkadaşın gitti diye sen de gidiyorsan sosyalleşenler motivasyonundasın.

Bir tatil yerine arkadaşın gitti diye sen de gidiyorsan sosyalleşenler motivasyonundasın.

Daha önce hiç gidilmemiş bir tatil yerini keşfetmek ve orada sakin, özgür ve serbest bir tatil yapmak istiyorsan özgür ruhlusun. Türkiye’deki en popüler plajları, Avrupa'daki her başkenti gezmek, en ucuz vizesiz tatil yerlerini keşfetmek gibi bir hedef ile hareket ediyorsan özgürsündür.  Gittiğin tatil yerinden blog yazısı yazıp arkadaşlarınla taktik paylaşmayı seviyorsan  yardımseversindir.

Bir tatile gittiğinde oteldeki ücretsiz imkanlardan, kampanyalardan yararlanan biriysen oyuncusundur.

Tatilin keyfini çıkarmak yerine sürekli eleştiriyorsan ve memnun olamıyorsan bozucu bir tipsindir.

Sen de içindeki oyuncuyu keşfedip nasıl bir oyuncu tipine sahip olduğunu öğrenmek istersen GamFed Türkiye ekibi tarafından Türkçeye çevrilen ücretsiz oyuncu tipi testini yapabilirsin.

İçindeki oyuncuyu keşfettin mi? İşte şimdi hayatı bu motivasyonla oynamaya hazır mısın? Bu yazı Gamfed Türkiye Gönüllüsü Eğitimci Ebru Arı’nın katkılarıyla yazılmıştır.

Kaynak: İş’te Oyunlaştırma Ceres Yayıncılık 2017 - Ercan Altuğ Yılmaz

Twitter

Instagram

LinkedIn

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
9
7
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?