Görüş Bildir
Haberler
Erbil'de IŞİD Tedirginliği

Erbil'de IŞİD Tedirginliği

adem kara
07.08.2014 - 16:47

Irak Şam İslam Devleti'ne bağlı birliklerin Erbil'e 50 kilometre uzaklıktaki Guver'i ele geçirmesi Bölgesel Kürt Yönetimi'nin başkentinde hareketliliğe yol açtı. IŞİD güçlerinin Mahmur'u da almasından korkarak gece boyunca Erbil'e kaçan halk tedirginliğe neden oluyor.

Peşmerge güçleri ile yaşanan çatışmaların ardından, stratejik Guver kasabasının Irak Şam İslam Devleti'nin eline geçmesi, Kürt bölgesinde tedirginliğe yol açtı.

Guver'in 30 kilometre güneyinde yer alan Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) denetimindeki Mahmur kasabasından IŞİD korkusuyla kaçanlar Erbil'e sığındı. Çarşamba akşam saatlerinde Bölgesel Kürt Yönetimi'nin başkentine kalabalık gruplar halinde ulaşan Kürt sığınmacılar kentte paniğe yol açtı.

Peşmerge Bakanlığı Mahmur kasabasındaki mevzilere takviye güçler gönderdi. Silahlı gönüllüler de Mahmur savunmasına katkıda bulunmak için bölgeye gitti.

Al Jazeera Türk'ün ulaştığı yerel bir yetkili, Guver'de IŞİD bayrağının dalgalandığını ancak Mahmur'un KDP'ye bağlı peşmergelerin denetiminde olduğunu söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkiliye göre peşmerge birlikleri Guver'in güneydoğusunda bir savunma hattı oluşturdu ve durum kontrol altında. Kürt yetkiliye göre IŞİD, yerel Arap aşiretlerinin desteği ile hareket ediyor.

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Telafer'in 60 kilometre batısındaki Sincar'ın hafta başında IŞİD denetimine geçmesinden sonra, pasif savunmayı bıraktıklarını ve artık saldırı esaslı bir strateji izleyeceklerini duyurmuştu.

Al Jazeera Türk'e konuşan bir Kürt yetkili, bu amaçla Mahmur'da bulunan peşmerge birliklerinin, IŞİD'a karşı daha ileri bir savunma hattı oluşturmak için Zap kıyısındaki Guver'e bir harekat başlattığını söyledi. Aynı kaynağa göre, bölgede beklemediği bir direnişle karşılaşan paşmergenin geri çekilmesi Mahmur'da halkı paniğe sevk etti.

Mahmur Kampı boşaltıldı

IŞİD saldırısına karşı Mahmur'u terk edenler arasında bölgedeki Birleşmiş Milletler kampında bulunan ve 90'lı yıllarda çatışmalar yüzünden Türkiye'den Kuzey Irak'a göç eden Kürt sığınmacılar da bulunuyor. Al Jazeera'nın edindiği bilgiye göre Mahmur Kampı'ndaki kadın, çocuk ve yaşlılar Erbil'e sığınırken, erkekler kampı savunmak için bölgede kaldı. Kandil'den gelen PKK grupları da onlara katılıyor.

Erbil'de panik

IŞİD korkusuyla Mahmur'dan kaçanlar Bölgesel Kürt Yönetimi'nin başkentinde büyük paniğe neden oldu. Haberin duyulmasıyla birlikte halk benzinliklerde uzun kuyruklar oluşturdu. Aracının deposunu dolduran bazı Erbilliler, daha güvenli gördükleri Şaklava, Barzan ve Selahaddin gibi dağlık bölgelerdeki kasabalara doğru harekete geçti. Aşırı yoğunluk nedeniyle cep telefonu operatörleri kilitlendi.

Haber Kampı boşaltılıyor

IŞİD'in, Erbil'e yaklaşması Hazer Çadır Kampı da dağıtılmaya başlandı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Kürt yönetimi, Erbil'den 30 kilometre uzakta olan Hazer Çadır Kampı'ndaki 5 bin sığınmacı tahliye ediliyor. Hazer'in kapatılması nedeniyle Kızılay Başkanı Lütfü Akar da kampa bugün yapacağı ziyareti iptal etmek zorunda kaldı.

Hazer Kampı, IŞİD'le çatışmaların yaşandığı Musul'un Hamdaniye (Karakuş) ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kampta Türkmen, Kürt ve Arap sığınmacıları kalıyordu.

Barzani'den sükunet çağrısı

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IBKY) Başbakanı Neçirvan Barzani bir açıklama yaparak halkı sükunete çağırdı. Açıklamasında peşmerge güçlerinin Sincar, Celevle ve Guver'de IŞİD'i bozguna uğrattığını belirten Barzani halktan korkuya kapılmamasını, huzur ve sükunet içinde günlük yaşamını sürdürmesini istedi.

IBKY İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da Kürt bölgesinin tamamen peşmergenin kontrolünde olduğu belirtilerek, 'bölge halkının, düşmanın kara propagandasına ve ideolojik savaş taktiklerine kapılmaması' istendi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/erb...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın