Enerji Bakanlığı'nın Yaz Saati Açıklamasına Göre Asayiş Berkemal: '2.5 Milyarlık Tasarruf Sağlandı'

 > 
449PAYLAŞIM

Elektrik Mühendisleri Odası’nın elektrik tüketim istatistikleri üzerinden yaptığı çalışmayla, kalıcı yaz saati uygulamasının tasarrufun aksine israfa yol açtığını ortaya koymuştu. Kasım ayında ise elektrik tüketiminde rekor artış yaşandığı belirtilmişti. 

Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ise bilimsel çalışmalarla, yaz saati uygulamasının 1 ila 2.5 milyar TL'ye kadar tasarrufun yanında, sosyal, toplumsal ve psikolojik olumlu sonuçları olmuştur denildi.

Gelin Bakanlığın açıklamasına yakından bakalım...

'Asayiş açısından olumlu etki sağlanmıştır'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin'in yaz saati uygulamasına ilişkin bilgi edinme başvurusuna gönderilen yanıtta, "Yapılan çalışmalar neticesinde, yaz saati uygulaması tasarruf getirmiştir. Uygulamanın 5 ay boyunca sürdürülmesi ile mesai saatleri için daha fazla aydınlık sağlandığı tespiti elde edilmiştir. Özellikle İç Anadolu ve Doğu bölgelerinde akşam havanın geç kararması ve tüm ülke genelinde iş çıkışlarının aydınlıkta gerçekleşmesinden dolayı asayiş açısından olumlu etki sağlanmıştır" denildi.

.

'1 ila 2.5 milyar TL'ye kadar tasarruf'

Yanıtta, yaz saati uygulamasına ilişkin olarak, "Yaz saati uygulamasının devam ettirilmesi kararı, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bilimsel çalışma neticesinde alınmıştır. Söz konusu rapor, bilimsel çalışmalarla, yaz saati uygulamasının 1 ila 2.5 milyar TL'ye kadar tasarrufun yanında, sosyal, toplumsal ve psikolojik olumlu sonuçlar öngörmüştür. Yapılan çalışmalar neticesinde, yaz saati uygulaması tasarruf getirmiştir. Uygulamanın 5 ay boyunca sürdürülmesi ile; 8:30-17:30 mesai saatleri için 64 saat 24 dakika, 8:00-17:00 mesai saatleri için 46 saat 21 dakika, daha fazla aydınlık sağlandığı tespiti elde edilmiştir" denildi.

.

'Psikolojik olarak olumlu etki sağladı'

Yanıtta ayrıca, "Aydınlık sürelerinin artışı, sosyal ve psikolojik olarak olumlu etki sağlamıştır. Özellikle güvenlik konusunda herhangi bir olumsuz durum yaşanmamış, aksine özellikle İç Anadolu ve Doğu bölgelerinde akşam havanın geç kararması, ve tüm ülke genelinde iş çıkışlarının aydınlıkta gerçekleşmesinden dolayı asayiş açısından olumlu etki sağlanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Yanıtta, BOTAŞ'ın doğalgazda azaltmaya gidebildiği, ancak bu durumun elektrik üretimini etkilemediği belirtildi..

Geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre Türkiye 2016'da elektrik tüketiminde rekor kırdı

Türkiye'de geçen yıl elektrik tüketimi, 2015'e göre yüzde 4,3 artışla 277,2 milyar kilovatsaate ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesiyle rekor kırdı.

Ayrıca, en düşük tüketim de Kurban Bayramı'nın birinci gününe denk gelen 12 Eylül 2016 tarihinde gerçekleşti. Bu tarihte, günlük sadece 513 milyon 805 bin 39 kilovatsaat elektrik tüketildi.

Kalıcı yaz saati uygulamasından en çok etkilenen kesim öğrenciler ve çalışanlar olmuştu...

Vatandaştan kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili günde ortalama 40-50 şikâyet geldiği bilgisi basına yansımıştı.

Çok Sayıda Şikâyet Var Ama Kalıcı Yaz Saati Uygulamasında 'Geri Adım Yok' - onedio.com
Çok Sayıda Şikâyet Var Ama Kalıcı Yaz Saati Uygulamasında 'Geri Adım Yok' - onedio.com

"Saatler yeniden geri alınsın” başlığı ile imza kampanyası başlatılmıştı.

Aralık ayında Elektrik Mühendisleri Odası ise bu açıklamayı yapmıştı 👇

Kalıcı Yaz Saatiyle Elektrik Tüketimi Rekor Kırdı: ‘Tasarruf Değil İsraf’ - onedio.com
Kalıcı Yaz Saatiyle Elektrik Tüketimi Rekor Kırdı: ‘Tasarruf Değil İsraf’ - onedio.com

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Uygulama devam etmeli
Uygulama devam etmemeli
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir