En İyi Dizi Müzikleri Ödülü Aldı, 11 Şarkısıyla Öyle Bir Geçer Zaman Ki Dizisini Hatırlayalım

0PAYLAŞIM

Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisi Kanal D ekranlarında izlenme rekorları kırdı. Müzikleri de 17. Kral TV Müzik Ödülleri’nde En İyi Dizi Müziği ödülünü aldı. Aranjörlüğünü Cem Tuncer ve Nail Yurtsever’in yaptığı albümde 32 eser yer almakta. Bu eserlerin 28'i Cem Tuncer-Nail Yurtsever imzası taşımakta.Albümün kayıtları Ercan Tanrıverdi, Nail Yurtsever ve Murat Yapıştıran tarafından yapıldı. Mix’ler Metin Kalaç, Mayki, Mastering ise Cem Büyük Uzun tarafından gerçekleşti.  Dizide dönem müzikleri de oldukça sıklıkta yer alıyor, işte onlardan bazıları…

1. Cem karaca - Resimdeki Gözyaşları

Cem Karaca, askerlik sonrası Şubat 1967'de gitarist Mehmet Soyarslan'ın kurduğu Apaşlar grubu ile tanıştı. Apaşlar daha önceleri batı tarzı müzik yapmaktaydı ancak Karaca ile tanıştıktan sonra müzik daha doğuya döndü. Karaca, grup ile birlikte Altın Mikrofon 1967'ye katıldı. Yarışmaya katıldıkları Emrah şarkısı Erzurumlu Emrah'ın şiirine yapılmış bir Karaca bestesiydi. Yarışmada Karaca'nın grubu ikinci oldu ancak birinci olan gruptan daha çok ilgi gördüler.[2] Cem Karaca ve Apaşlar, 1968'de Almanya'ya gidip Ferdy Klein Orkestrası ile 45'likler kaydetti. Bu dönemde Soyarslan şarkısı "Resimdeki Gözyaşları", Karaca'nın Emrah'tan sonraki ikinci hit parçası oldu. Bu plak sonrası büyük bir Türkiye turnesi oldu. Ayrıca Almanya'da konserler devam etti. Ayrıca yurtdışına açılmak için İngilizce bir 45'lik kaydedildi. Bunlar Resimdeki Gözyaşları ve Emrah'ın İngilizce versiyonlarıydı. Bu dönemde Cem Karaca, tiyatro sanatçısı Meriç Başaran ile evlendi. Sene sonunda Milliyet'in 1968'in "En Sevilen Erkek Şarkıcıları" anketinde 4. oldu. "Yılın Melodileri" anketinde ise Resimdeki Gözyaşları Türkçe şarkılar arasında 3. oldu. Türkçe ve yabancılar karışık listede ise Resimdeki Gözyaşları dokuzuncu, Cem Karaca bestesi "Ümit Tarlaları" ise 24. oldu.

2. Cem Karaca- Unut Beni

Babası Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca ve annesi Ermeni asıllı Toto Karaca (İrma Felegyan) olan Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Orta öğrenimini Robert Lisesi'nde yapan Cem Karaca sanatçı bir çiftin çocuğuydu. Müzikle ilk tanışması annesinin teyzesi Rosa Felegyan'ın Cem Karaca'ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesiyle oldu. Kolej yıllarındayken dünyadaki popülaritesini arttıran rock müziğine ilgi duydu. Kız arkadaşlarını etkilemek için ve arkadaşlarının istekleri doğrultusunda dönemin rock yıldızlarının şarkılarını söyledi. Karaca'nın ses yeteneğini ise annesi Toto Karaca keşfetti.

3. Cem Karaca -Bu Son Olsun

Dizide de büyük bir yer tutan Cem Karaca şarkıları, senaryodaki aşk hikayelerinin vazgeçilmez arka planı oldu.

4. Gönül Turgut - Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak

Bölümün en duygusal sahnesinde çalan “Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak” adlı şarkı, ekran başındakileri gözyaşlarına boğdu. Şarkının önce Yeliz tarafından seslendirildiği sanıldı. Ancak ünlü şarkıcı, şarkıyı kendisinin değil, Gönül Turgut’un okuduğunu açıkladı: “Şarkıyı söyleyen ben değilim. Çok isterdim ama bu şarkı söylendiği zaman ben de dizideki Osman kadar küçüktüm. Söyleyen Gönül Turgut. Müthiş ses!” Mary Hopkin’in “Those Were the Days” şarkısından Türkçe’ye çevrilen “Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak”, dizinin ardından internet kullanıcılarının da ilgi odağı oldu.

5. Gönül Akkor - Böyle Gelmiş Böyle Geçer

Sözleri Fecri Ebcioğlu'na müziği Rahbani Brothers'a ait şarkıdır. Gönül Akkor ve Deniz Seki tarafından seslendirilmiştir. Orijinal adı Al Bint Chalabiya'dır. Lübnanlı sanatçı Fairuz tarafından seslendirilmiştir.

6. Semiramis Pekkan - Dert Ortağım

Ajda Pekkan'ın kardeşi olan Semiramis Pekkan, evlendikten sonra sinema ve müzik hayatını noktalamıştır. Sanatçının Columbia, Odeon ve Kervan müzik etiketli toplam üç stüdyo albümü ve çok sayıda 45'liği bulunmaktadır.

7. Ayten Alpman - Sensiz Olmam

Sözün Fecri Ebcioglu'na ait oldugu eser. 1970 yapımı. Ayten Alpman'ın, ilk dönem şarkılarından biri. Şarkının adı ise Türk Popu'nun muammalarından biri. Plak etiketine gore sarkinin adi, "Sensiz Olamam". Şarki sözlerinde ise "Sensiz Olmam" diyor Ayten Alpman. O dönemin kaynaklarında her iki isim de kullanılmış. Fecri Ebcioğlu aramızdan ayrıldığı için doğrusunu belki de hic bilemeyeceğiz...

8. İnci Hoca - Non Ho L'Età

Mete’nin Müzik öğretmeni İnci ile yaşadığı imkansız aşkı anlatan şarkı, 6.bölümde karşımıza çıkıyor.

9. The Moody Blues- Nights in White Satin

Aylin, Soner’in kardeşinden gıyabında evlenme teklifi almış, çıldırmış ve ağlayarak eve dönerken çalan şarkıydı.

10. Mavi Işıklar- İyi Düşün Taşın

Mete’nin müzik yarışmasında rakiplerinin de Mavi Işıklar şarkısı seçmesiyle işler kızışır.

11. Mavi Işıklar- Helvacı

Öyle Bir Geçer Zaman ki Dizisinden Mete Karakterini oynayan Aras Bulut İynemli'den İyi Düşün Taşın yorumu. Kazanan belli sanırım.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ogedaymerve

Bence necatinin şarkısı daha iyiydi arada hala aklıma düşer helva helvaa helvaaa diye😂

pervazyoksunu

hof travma bu dizi ya bizim ailenin aynısı. kişi olarak eşleştirildiğimde meteye denk geliyorum. acayip kanıma dokunuyordu keşke evi yaksaymışım ben de. bir gün ben de siktir olup gidicem diye duvarlarla konuşup kendimi telkin ediyordum. kendime biraz güvenseydim mental olarak da çevre olarak da çok farklı yerlerde olurdum.

linkop

Neler izletmişler sizlere be

miragerr

Şimdiki dizilerden kat kat iyiydi yine de

Görüş Bildir