En Çok Tüketilen Bitki Çaylarının Gerçekte Neye İyi Geldiğini Biliyor Muydunuz?

100PAYLAŞIM

Annelerimizin hastalandığımızda önümüze koyduğu çayların bizi iyileştirebileceği araştırmalarla da kanıtlandı. İşte en çok tüketilen bitki çaylarının araştırma sonuçlarına göre kanıtlanan faydaları.

Not: En doğru bilgi için tüketmeden önce uzmana danışın.

1. Papatya Çayı

Papatya özellikle sakinleştirici etkisi ile bilinir. Ayrıca adet öncesi semptomların ve yüksek kan lipidinin, kan şekeri ve insülin seviyelerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

  • Uyku kalitesini artırır ve depresyon etkilerini azaltır (KK).

2. Nane Çayı

Nane çayı geleneksel olarak sindirim sisteminin rahatsızlığını gidermek için kullanılır.

  • Araştırmalar nane yağının mide bulantısını, krampları, spazmları ve mide ağrısını gidermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (K).

3. Zencefil Çayı

Zencefil çayı özellikle mide bulantısına bir çare olarak bilinir. Bununla birlikte, çeşitli çalışmalar zencefilin adet ağrısının giderilmesine yardımcı olabileceğini ve diyabet hastalarına fayda sağlayabileceğini de göstermiştir (K).

4. Ebegümeci Çayı

Ebegümeci çayı, yüksek tansiyonu düşürmeye ve oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir. Ancak, belirli bir idrar söktürücü ilaçla veya aspirin ile aynı zamanda alınmamalıdır (K).

5. Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı yaygın olarak soğuk algınlığını önlemek veya süresini kısaltmak ve vücuttaki ağrıyı azaltmak için kullanılır (K).

6. Rooibos Çayı

Çalışmalar rooibos çayının kemik sağlığını iyileştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (K).

7. Adaçayı

Birçok çalışma, adaçayının bilişsel işlevi ve hafızayı geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca kolon ve kalp sağlığına da yarar sağlayabilir (K, K).

8. Limon Melisa Çayı

Çalışmalar,  limon melisa çayının antioksidan seviyelerini, kalp ve cilt sağlığını iyileştirebileceğini ve hatta kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu (K, K).

9. Kuşburnu

Kuşburnu çayı C vitamini ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Anti-enflamatuar özellikleri, iltihabı ve artrit ile ilişkili ağrıyı azaltabilir.Çalışmalar ayrıca cildin yaşlanmasına karşı savaşmada ve mide yağını azaltmada etkili olduğunu göstermektedir (K, K).

10. Çarkıfelek Çayı

Araştırmalar, tutku çiçeği çayının uykuyu iyileştirmeye ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (K, K).

Bonus: Ruh halinize tercih edebileceğiniz çaylar: ☺️

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir