Elon Musk'ın Mühendisleri Üretecekleri Denizaltıyla Tayland'da Mağarada Mahsur Kalan Çocukları Kurtaracak!

737PAYLAŞIM

Neredeyse iki haftadır mahsur kalan çocukları hepimiz endişe ve çözüm umuduyla takip ettik. Neler olup bittiğini yeniden hatırlayalım 👇

4 Ay Sürebilir: Tayland'da Bir Mağarada Mahsur Kalan 12 Çocuk Nasıl Kurtulacak? - onedio.com
4 Ay Sürebilir: Tayland'da Bir Mağarada Mahsur Kalan 12 Çocuk Nasıl Kurtulacak? - onedio.com

Olayın etkileri sürerken çözüm arayışları da iyiden iyiye arttı, Tesla ve SpaceX'ten bildiğimiz Elon Musk da Twitter üzerinden bu çözüme dahil oldu.

Adı yeni yeni duyulmaya başlanan şirketi Boring Company yüzeyin altında ulaşım çalışmaları yürüttüğü için ekibinde hayli deneyimli mühendisler ve radar ekipmanları var.

Destek önerisinin ardından üzerinde çalıştıkları çözümü şu iki tweet ile duyurdu 👇

"Tayland’daki mağara uzmanlarımızdan bazı güzel geribildirimler aldık. Bir kaçış podunu tasarlamak bu tip bir deneme için yeterince güvenli olabilir. Ayrıca hava kilitlerine sahip bir şişirilebilir tüp üretmek mümkün. Bu tüpün çalışma olasılığı zorlu şartlar altında daha düşük fakat çalışırsa gerçekten güzel olacak."

"Tayland’dan güzel haberler var. Ana amaç Falcon 9 roketinin sıvı oksijen transfer borusunu kullanan küçük, çocuk boyutlarında bir denizaltı olarak kullanmak. Bu araç iki dalgıç tarafından taşınabilecek kadar hafif ve dar boşluklardan geçebilecek kadar da küçük olacak. Ayrıca çok da sağlam.”

Musk, futbol takımının kurtarılması için ortaya çözümün uzaktan gerçekleştirilmesinin zor olacağını düşünerek Tayland'a mühendislerin yola çıktığını söyledi.

Üzerinde düşünülen planların bir kısmı elendi ve nihai denebilecek plana ulaşıldı diyebiliriz. Boring Company ve SpaceX'in ortaklaşa yürüteceği proje kısa sürede çocukları kurtarabilecek.

Plana göre 10 saatten daha kısa sürede üretilecek, çocukların sığabileceği boyutta bir denizaltı en kısa ve umut verici çözüm.

Denizaltının bu kadar kısa sürede üretilebilmesini olanaklı kılacak detay, SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketi Falcon 9’un transfer tüpünün bu projede kullanılacak olması.

Musk'a göre hava pompasıyla yukarı çekilen tüplerle krizde çözüme ulaşılabilecek. Bu projenin uygulanabilmesi için Tayland'ın da onayı gerekiyor, şayet olumlu dönüş alırsa mevcut yöntemlerle kurtarılması imkânsız olarak görünen 12 masum çocuk ve antrenörleri gün yüzüne çıkabilecek.

Halihazırda çalışmalar sürerken bu umut veren planın bir diğer riski, devletin onayından daha mühim.

Mağaraya erişmeyi sağlayacak rotada biriken sular oksijen tankıyla Mağaraya giden yolda, yoğun yağıştan dolayı biriken su bu tüplerin ilerleyişini sekte vurabilir ki Boring Company ve SpaceX mühendislerinin buna hazırlıklı olmadığını düşünmemiz için hiçbir sebep yok. 

Hangi yöntem olursa olsun, önünde sonunda iyi haberler gelmesini ümit ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blackgrey

sana helal olsun hem amber yuzunden ask acısı cek hemde hala ınsanlık ıcın ugras tam kardom olacak adamsın haa

sevgibtner7

Elon Musk saygı duyduğum biri. Adam inanılmaz başarılı ve çözüm üretmekte mükemmel bir zekaya sahip.

sbstnbjk

Elon Musk'ı takdir ediyorum. Girdiği hiçbir işi tam başarıyla sonuçlandıramıyor. Adamın reklam ve pazarlama çalışmaları çok başarılı, şirketleri finansal olarak başarılı. Ama sonuçta fiziki bir başarı yok. Yine dünyanın konuştuğu bir konu bulunca hemen atlamış ve reklam çalışması yapmış.

getno

- Paypall tüm dünyayı yeni bankacılık sisteminin içine çekti - Tesla, tüm dünyaya elektrikli ve otomatik sürücülü otomobillerin kullanılabileceğini gösterdi - Space X, geri dönüşümlü roketleri ile inanılmaz bir bütçe sıkıntısının aşılmasını sağladı. Bu yakın gelecekte dünyayı değiştirecek. uzak gelecekte yaşadığımız gezegenizimizden taşınmamızı sağlayacak alt yapıyı hazırladı. Adamın her projesi başarılı. daha da önemlisi her proje dünyayı inanılmaz değiştiriyor. Ayrıca reklamlığı, işletme yönetimini ve patronculuk oynayan kekoların dünyaya ya bakışlarınıda değiştiriyor. bazen işkembeden sallamak yerine daha yakından bakmak, geniş boyutlarda incelemek iyi gelebilir, seni geliştirebilir.

sbstnbjk

Bunlar başarılı işlerdir ama şirketin nihai şekilde başarılı olduğunu göstermez. Paypal'ı kurdu ama şirket kötüye gittiği için Ceo'luktan alındı ve Paypal ondan sonra başarılı oldu. Aynı olay Zip2 şirketinde de yaşandı ve Ceo'luktan alındı. Tesla araçların hepsi sorunlu. 2014-15 yıllarında bataryalar alev alıyordu. Şimdi Tesla kullananların hepsi çeşitli sorunlar yaşıyorlar. Ön satışlarını yaptığı araçları sorunlar ve üretim problemleri nedeniyle taahhüt ettiği süreden ancak 2 yıl sonra verebileceklerini açıkladılar. Bu büyük bir fiyaskodur. Ben sana araba satacağım 3 ay sonra vereceğimi taahhüt edeceğim 3 ay geçince bana 2 sene daha süre ver diyeceğim. Tepkin ne olurdu? 2 sene beklesen bile arabanın her tarafı sorunlu olacak yalnız... SpaceX'in fırlatma görevlerinin büyük çoğunluğu başarısız oldu. Geniş boyutlarda incelemek böyle olur. Sadece başarılara bakarak değil.

alper75

Paypal kötüye gitmedi sattı(ebay),CEO'luktan alınmadı.Aynı şekilde zip2 onu da Alta Vista'ya sattı.Tesla araçlarının hepsi sorunlu demişsin yüzbinlerce satılan Tesla'dan sadece birkaç tanesinde sorun çıktı.İstatistiklere bakıldığında da çok güvenli araç sınıfında.Denemelerini izleyebilirsin yandan alınan darbelerde araba parçalanmıyor.Volvo'dan daha başarılı işler yapıyor.Tesla roadster 200 bin dolarlık araç ve 2.7 milyon dolarlık araçtan çoğu konuda daha başarılı sonuçlar veriyor.Space X aynı şekilde dünyanın en güçlü roketini üretti.Ve 2022 de Mars a gidilme hedefi var.Var mı daha ötesi? Adam çağ atlatıyor resmen.Boring Company aynı şekilde LA trafiğini en aza indiricek sadece 1 dolar ücretinde binebileceğin bir şaheser üretti.Tesla dünyadaki en güçlü bataryaları üreten firma.

alper75

Ve en önemlisi 2014 de Elon Musk servetinin %50 sini bağışlama sözü verdi.Bütün büyük firmalar GOOG MIC. AMAZ. APPLE(dünyadaki en değerli 4 firma) Elon Musk'a o inanılmaz bir dahi derken senin bu yorumu yapman insanı hayrete düşürür.Zaten Elon Musk Dünya'yı değiştirecek en güçlü insan olarak görülüyor.Sen adama fiziki başarıları yok demişsin 2.yorumunda da 360° dönmüşsün.Bu yorumu yazarken büyük ihtimal beynini kullanmadan yazmış olsan gerek...

sbstnbjk

Sen okuduğunu anlamadığın gibi yaşanmış olaylara da "öyle birşey olmadı" diyorsun. Nasıl tartışacağız bu şekilde? Musk'ın dahi olduğunu, yenilikçi fikirleri olduğunu ben zaten adam meşhur olmadan önce de söylüyordum. Elon Musk başarısız demedim. Elon Musk'ın şirketleri başarılı işler yapmadı demedim. Bak tekrar oku. İki yorumumda da Nihai ve Tam başarı kelimelerini kullandım.. Bir şirketin başarılı işler yapmış olması başarılı bir şirket olduğunu göstermez. Başarısız işlerine de bakarsın. En önemlisi servetini bağışlaması demişsin de konuştuğumuz konunun en önemsiz detayı hatta hiçbir önemi yok. Ben Elon Musk'ın kişiliğinden falan bahsetmedim ki. Şirket başarısından bahsediyorum. Şirket başarısı ne biliyor musun? Okuduğunuzu biraz anlamaya gayret gösterin.

getno

Adamın yaptığı bir iş bile kötüye gitmedi, ceo luktan da alınmadı. amma sıkmışsın. neyseki internet var, hemen araştıraibliyoruz. olmasaydı kendini peygamber bile ilan edebilirdin sen :D

sbstnbjk

Ceo'luk görevinden alınmadı öyle mi? Uzatmayalım bence. Herhalde internette araştırma anlayışın mynet.com'dan ibaret. Adam söyleşilerinde bunu kabul etti, hayatımın başarısız dönemlerinden birine denkgelmişti diye itiraf etti. Do you speak english?

getno

ahbap çok kasma, paypall u kurdu mu? kurdu, şirketi milyar dolara sattı mı? sattı. daha ne yapsın amk anlamadım ki. vızlayıp duruyosun. ayrıca steve jobs da görevinden uzaklaştırıldı ama apple ı kurduğu ve uçurduğu gerçeğini değiştirmez. adam ne yapsa uçuyor, roketleri de uçuyor. başarıyı kıskanmayın, destekleyin. düşünceleri destekledikçe ve paylaştıkça başarı sana da gelir.

sbstnbjk

Tartışmaya değecek birisi değilsin ahbap o yüzden uzatmıyorum.

alper75

Kardeş sen okuduğunu anlamıyorsun belli.Yukarda Elonun başarisi yok demissin "ilk yorumda" . Bir şirketin başarılı olması için başarılı işler yapması yeterli.Her şirket basariz olur her zaman her sirket icin gecerlidir.Başarisizlik gecicidir basari kalıcı.Hangi kafayla adamın şirketine başarisiz diyorsun onu anlamadım? Adamın rakip firmalar bile çok başarılı diyor sen burda "basarili firma olmasi icin basarili isler yapmis olmasi gerekmez" cümlenden sonra seni daha fazla kâle almayacağım.Nihai başarı senin için ne oluyor? Kendinle çelişen birisisin.Dogru duzgun tartismayi beceremiyorsun.Şimdi Tim Cook'un yorumun mu kâle alayım seninkini mi ?;) İstersen adama gerizekalı de kimsenin umrunda değil dostum bu adamın zeki oldugunu degistirmeyecek...

cilginbezelye

çocukların yarısı kurtarıldı diyorlar? musk sayesinde mi yoksa başka bir şey mi acaba?

apollonia-corleone

başka şekilde.İki dalgıç biri çocuğun önünde diğeri arkasında olmak üzere çıkarttılar

gzm-ynklr

Bravo

Görüş Bildir