4 Ay Sürebilir: Tayland'da Bir Mağarada Mahsur Kalan 12 Çocuk Nasıl Kurtulacak?

 > 
905PAYLAŞIM

Tayland’da günlerce kayıp olan ve geçtiğimiz pazartesi günü bulunan 12 çocuk ile antrenörlerinin mahsur kaldıkları Tham Luang Mağarası'ndan kurtarılması için yapılan çalışmalar devam ediyor. Ancak muson yağmurları nedeniyle mağarada mahsur kalan grubun kurtulması için çocuklar ya dalmayı öğrenecek ya da 4 ay suların çekilmesini beklemesi gerekecek. Kurtarma çalışmalarına katılan bir dalgıç gruba tedarik malzemesi ulaştırması ardından dönüşte bilincini kaybetti ve hayata veda etti. 

Kestirme olsun diye mağaraya girmişler.

Tayland’da, 23 Haziran’da futbol maçı için köylerinden ayrılan yaşlarıyla 11 ile 16 arasında değişen 12 erkek çocuk ve 25 yaşındaki antrenörleri kayıplara karışmıştı. 

Ülkenin kuzeyindeki Chiang Rai kenti yakınındaki dağlarda mahsur kaldığı sanılan çocuklar için dalgıçlar ve ordu, arama çalışmaları başlatmıştı. Tayland Hükümeti, pazartesi günü grubun tamamının Tham Luang Mağarası’nda sağ bulunduklarını duyurdu.

10 kilometre uzunluğundaki Tham Luang Mağarası’nı, dağların etrafından dolaşmak yerine kestirme olarak kullanan grubun, şiddetli yağış ve mağaranın içindeki suyun yükselmesiyle bulundukları noktada mahsur kaldığı öğrenildi.

Arama çalışmalarına katılan iki İngiliz dalgıç, karanlıkta keskin dönüşler bulunan yoldan güçlükle ilerleyip sular altında kalan Pattaya Sahili'nin 400 metre ilerisinde grubu bulmuştu👇

Mahsur kalan çocukların açlık ve susuzluk nedeniyle zayıf düştüğü bilgisi paylaşıldı📹

Arama çalışmalarını koordine eden Tayland ordusundan Arpakorn Yookongkaew, düzenlediği basın toplantısında, aralarında doktor ve hemşirenin de bulunduğu 7 kişilik ekibin, kaybolan grubun yanında olduğunu açıkladı. Arpakorn, mağarada kaldıkları 9 gün boyunda açılık ve susuzluktan yorgun düşen ve zayıflayan çocuklar için mağaraya ekipler tarafından kolay sindirilebilen yüksek enerjili gıdalar ve yeterli mineraller verdiğini açıkladı.

Mağaradaki su seviyesini düşürmek için pompalarla su tahliyesi işlemi yapılıyordu. Ancak boşaltma girişimleri de şu ana dek başarısız oldu.

📷 Reuters

Deniz seviyesinin 800 ile 1000 metre altında mağaranın 2000 metre içinde oldukları tespit edilen grubun kurtarılması için iki yöntem bulunuyor.

İlk çözüm: Çocuklar dalmayı öğrenecek.

Mahsur kalan grubu dışarı çıkartmak, içerideki koşullar hesaba katıldığında çok tehlikeli bir iş. Grubun bulunduğu noktanın, profesyonel dalgıçların dahi birkaç saatte ulaşabildiği, sel suları altındaki dar geçit galerilerden oluştuğu belirtiliyor. 

Kuzey Tayland'daki Chiang Rai'de bulunan Tham Luan Mağaraları, Eylül-Ekim'e kadar devam eden yağmur mevsiminde sık sık su altında kalıyor. Çocukların bundan önce dışarı çıkarılabilmesi için dalmayı öğrenmeleri gerekiyor. Ancak uzmanlar, deneyimsiz dalgıçları çamurlu, görüşün sıfıra indiği suyun içinde tehlikeli koridorlardan geçirmenin çok riskli olacağını belirtiyor.

Suların çekilmesine kadar mağarada beklemek de bir diğer kurtarma planı.

📷 Reuters

Muson yağmurları nedeniyle mağarada mahsur kalan grubun kurtarılması yağmur sezonun sona ermesi ve suları suların çekilmesi yaklaşık 4 ay sürecek. Kuzey Tayland'daki Chiang Rai'de bulunan Tham Luan Mağaraları, Eylül-Ekim'e kadar devam eden yağmur mevsiminde sık sık su altında kalıyor.

Avustralya Mağara Dalgıçları Derneği Başkanı Peter Wolf, bu nedenle çocukların mağaradan çıkarılmasının aylar sürebileceğini belirtti. İngiltere, Çin ve Avustralya’dan uzmanlar çocukların bulunduğu konum ve yağmur mevsimini ‘lojistik kabus’ olarak niteledi.

Suyun kendiliğinden çekilmesi beklenirse, bu çocukların aylarca mağarada kalması ve sürekli gıda ve yardım sağlanması anlamına geliyor.

📷 Reuters

Wolf öncelikle, çocukların bulunduğu ortamın yaşanılabilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi. İçeridekilere temiz hava, içilebilir su ve besin götürülmesi için yöntemler aranıyor. Seçenekler arasında, su filtreleme aletleri, küçük boy oksijen maskeleri ve enerji jeli var. 

Tayland ordusu çocuklar için dört aylık besin ve ilaç ulaştıracağını açıkladı.

Çocukların aileleri ile irtibat kurması için mağaraya telefon hattının çekilmesi de yapılan planlar arasında.

Alternatif çıkış yolları da aranıyor.

📷 AA

Çiang Rai Eyaleti Valisi Narongsak Osatanakorn yaptığı açıklamada, mağaradaki suyun drenaj pompalarıyla tahliye edilerek su seviyesinin düşürülmeye çalışıldığını, ayrıca mağara dışında alternatif çıkış sağlayabilecek hava boşlukları bulmak için arazi taraması yapıldığını da belirtti.

Taylandlı doktorların ve iki askerin çocuklar mağaradan kurtulana kadar yanlarında kalacağı bilgisi paylaşıldı.

📷 Reuters

Öte yandan kurtarma çalışmaları sırasında bir dalgıç hayatını kaybetti.

38 yaşındaki dalgıç Saman Kunan, gruba tedarik malzemesi ulaştırması ardından dönüşte bilincini kaybetti. Kurtarma ekibinin diğer görevlileri Kunan'ı hayata döndüremedi.

Deniz Kuvvetleri'ndeki dalgıçlık görevinden ayrılmış olan Kunan, kurtarma operasyona yardım etmek için gönüllü olarak katılmıştı.

Yapılan açıklamada, dönüş yolunda oksijeninin bittiği belirtildi.

Çocukları mağaraya götüren 25 yaşındaki antrenör ise kurtarma operasyonu bittiğinde yargılanacak.

📷 Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir