Ege Denizi'nde 6.2 Büyüklüğünde Deprem!

 > 
11bPAYLAŞIM

Ege Denizi'nde şiddetli bir deprem meydana geldi. Kandilli depremin büyüklüğünü ilk olarak 6.3 daha sonra 6.0 olarak duyurdu. AFAD depremin büyüklüğünü 6.2 olarak açıkladı. Deprem Ege ile Marmara'da hissedildi ve İzmir, İstanbul, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ gibi pek çok ilde paniğe neden oldu. Gelen bilgilere göre depremin merkez üssü İzmir açıkları.

Edinilen bilgilere göre, deprem saat 15.28'de, yerin 10 km derinliğinde gerçekleşti. Depremin merkez üssü İzmir'e 84 kilometre, Midilli adasına 38 kilometre uzaklıkta.

AFAD verilerine göre saat 15.35'te 4.9, 15.47'de ise 4.5 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi.

Artçı sarsıntılar devam ediyor 👇

Kandilli Rasathanesi’nden Prof. Dr. Ali Pınar, Ege Denizi’nde meydana gelen bu depremin ardından yaşanan artçı sarsıntıların 5.3 büyüklüğüne kadar çıkabileceğini ifade etti.

Reuters'a konuşan Yunan yetkililer, depremin Midilli ve Sisam adalarında şiddetli biçimde hissedildiğini belirtti.

AA'nın aktardığına göre, Midilli Adası'nda ilk belirlemelere göre depremden dolayı 10 kişi yaralandı.

İzmir Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel yaptığı açıklamada, "Bize ulaşan bir can kaybı bilgisi yok" dedi.

AFAD Başkanı da Twitter hesabından ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığını açıkladı

Deprem sonrası İzmir'den kameraya yansıyan ilk görüntüler 📹

CHP eski İstanbul Milletvekili Melda Onur'un depremden saatler önce attığı tweet sosyal medyada konuşuluyor

Deprem anı amatör kamerada 👇

Deprem neden çok şiddetli hissedildi?

Hürriyet'te yer alan habere göre, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği'nden Prof. Dr. Şerif Barış depremin oldukça geniş bir alanı etkilemesini şu şekilde açıkladı:

"İkişer üçer yıl arayla 6 büyüklüğündeki depremlerin olması normal. Bulunduğumuz coğrafya bu sık depremleri yaşamaya alışmamız gerekiyor. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için gerek İstanbul'dan gerekse Atina'dan erişildi. Bu depremin artçıları bir yıl sürer. 5 - 5,3'e kadar artçı deprem olabilir. Tsunami korkusunun olmaması gerekir. Ege Bölgesi’nde kırıklı çıkıklı faylı bölgeler var. Civardaki fayları etkileyebilir, onlar da büyük değil. Başka bir büyük deprem beklentisi içerisine girilmemesi lazım.Hasarlı binalara eşya alınmak için girilmemesi, birkaç saat dışarda beklenmesi, uzmanların görüşlerinin alınması gerekiyor."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir