Dünyanın En İyi Şirketlerinden, LGBTi Olduğunu Gururla Açıklamış 10 Ünlü Yönetici

83PAYLAŞIM

Dün başlayan İstanbul Onur Haftası 26 Haziran'a kadar devam edecek. 

Dünyanın pek çok yerinde LGBTi bir çalışan olmak hiç kolay değil.  Araştırmalara göre, 1980 ile 2000 arasında doğmuş LGBTi mezunların %62’si, ilk işlerinde cinsel yönelimlerini gizlemek zorunda kaldıklarını belirtmiş. Ve bunların %70’si, bu baskı nedeniyle ilk 3 yıl içerisinde işinden istifa etmiş. Bunun yanında, LGBTi olduğunu göğsünü gere gere söylemekten hiç çekinmeyen iş insanları da var. Financial Times'ın yayınladığı “Top 100 LGBTi Üst Düzey Yönetici” isimli listeden ilk 10 ismi sizler için derledik.

10. Sander van't Noordende - Accenture

Eindhoven University of Technology mezunu olan Noordende, 1987'den beri Accenture New York'ta çalışıyor ve Üst Düzey Ürünler Grup Şefliği yapıyor. Noordende, daha işe girdiğinin ilk haftasında bir ofis partisine partneriyle beraber katılıp en baştan kafasını rahatlatanlardan. "Yönelimimi açık etmek, iş potansiyelimin tümümü keşfedip kullanabilmemi sağladı" diyor.

9. Anthony Watson - Uphold

Uphold'un başkanı ve CEO'su Watson, bundan önce Barclays, Citi, Wells Fargo ve Nike gibi firmalarda üst düzey yöneticilik yapmış. Halbuki Watson'un, gay olduğunu anlayana kadar en büyük hayali ilerde rahip olmakmış!

8. Christopher Bailey - Burberry

Burberry'nin şef küratörlüğünü ve 2014'ten beri de CEO'luğunu yapan Bailey'nin onlarca tasarım ve sanat ödülünün yanı sıra 4 farklı üniversiteden de fahri doktorası bulunuyor. Eski partnerini 2005 yılında beyin kanserinden kaybettikten sonra, 2009'dan beridir İngiliz aktör Simon Woods'la beraber.

7. Beth Brook-Marciniak - EY

Eski adıyla Ernst&Young, yeni adıyla EY'nin global halkla ilişkiler başkanı olan Marciniak, 2014 yılında Forbes'in "Dünyanın En Güçlü 100 Kadını" listesine girdi. Kendisi de eski bir basbetbolcu olan Brook-Marciniak, yine 2014'te Amerikalı kadın basketbolcu Michelle Marciniak'la evlendi.

6. Paul Reed - BP

BP'nin CEO'su Reed, iş yaşamı boyunca cinsel yönelimi konusunda daima açık olmuş. Kendi deyimiyle "kendisini petrol ve akaryakıt sanayiindeki LGBTi fobisi ve önyargısını kırmaya adayan" Reed, aynı zamanda BP'nin LGBTi network'ünün de mali sponsoru.

5. Claudia Brind-Woody - IBM

IBM Genel Başkan Yardımcı olan Woody, IBM'in işyerinde eşitliğe ve sosyal adalete verdiği önemi vurguluyor; ve işyerindeki LGBTi çeşitliliğinin genel yetenek çıtasını yukarı çektiğini söylüyor.

4. Martine Rohtblatt - United Therapeutics

İlk 10'un trans bireyi Rothblatt, United Therapeutics'in CEO'luğunu yapıyor. Cinsiyetini 40 yaşında değiştirerek, Martin olan ismini Martine'ye çeviren Rothblatt, Wikipedia'ya göre ABD'nin en çok kazanan işkadını.

3. Antonio Simoes - HSBC

HSBC'nin Lizbon doğumlu CEO'su Simoes, 2013 yılında Financial Times ve OUTstanding tarafından "En ilham verici LGBTi yönetici seçilmiş. "Geriye baktığımda yığınla iş ve uzun çalışma saatlerini hatırlayacağıma, LGBTi çeşitliliğine verdiğim uğraşla değiştirdiğim hayatları hatırlayacağım" diyor.

2. Alan Joyce - Qantas Airways

Aslen İskoçyalı olan Joyce, Avustralyalı Qantas Havayolları'nın CEO'su. İşyerinde çeşitliliğin başka bir büyük savunucusu olan Joyce, eğer peşinden koştuğunuz şey yetenekse, bu şekilde çok daha geniş bir havuzdan seçme şansınız oluyor, diyor. Joyce 15 yıllık partneriyle evli.

1. Inga Beale - Lloyd's of London

Lloyd's of London CEO'su Beale, 100 kişilik listenin en tepesinde. Aynı zamanda listenin az sayıda kadın biseksüellerinden. İngiltere'nin 325 yıllık sigortacılık pazarı tarihinin ilk kadın CEO'su olan Beale, sektörünün çeşitliliğe açılmasıyla gurur duyduğunu söylüyor.

BONUS

Listede kendine yer bulamayan Tim Cook, eşcinsel olduğu iddialarının ilk sızdırıldığı 2011 yılından 2014'e kadar bu konuda sessiz kaldı. Ancak LGBTi haklarının daima kuvvetli bir savunucusu oldu. 2014'te Bloomberg Business'a verdiği bir röportajda eşcinselliğini ilk kez dile getirdi. "Gay olmak, tanrının bana verdiği en büyük hediyelerden biri" yorumunu yapan Cook, daha önce neden sessiz kaldığıyla ilgili ise, "özel hayatımın konuşulmasını istemedim" diyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uluchan-kaya

insanları yargılamayı brakında kendinize bakın biraz onlar kimseye tecavüz etmiyor kimseye laf atmıyor tam tersi öldürülüyor üstelik kendi tercihleri olmayan birşey yüzünden

bulentt

Bütün derdimiz buydu ya zaten..

bayan-gozluk

Amma abarttınız şu LGBT olayını bizene elalemin götünden sikinden sanki çok iyi birşeymiş gibi hergün 2-3 gönderi paylaşılıyor yeter ama

bruce-wayne

Evrimsel olarak üremyemeyen her şey normal kabul edilmez normal olan insanın doğasında zaten vardır. tıpkı beslenme gibi üreme de insanın hatta tüm canlıların doğasında vardır ve bu temel ihtiyaçların karşılanamadığı şeyler normal değildir. insanlığın en temel ihtiyaçlarından biri üreyip neslini devam ettirmekse ve eşcinsel bireyler bu temel ihtiyacı karşılayamıyorsa bu normal değildir. mesela insanların hepsi temel ihtiyaç olan beslenmeyi reddettiğini düşün. herkes ölür ve insanlığın nesli biter. aynı sey cinsel açıdan da geçerli herkes heteroyken sorun yoksa ve herkes escinselken insanın nesli bitiyorsa bu escinselligin normal olmadıgını gösterir. Ve eminimki ünlüler medya hollywood ibneliği kötülesin ilk siz karşı çıkacaksınız

goime

Eşcinsellerin üreyemediğini nereden çıkardın? Sadece üreme yöntemi alışılmışın dışında.

bruce-wayne

Nasıl üreyecekler söylesene

goime

Amip gibi bölünerek.

bruce-wayne

inanılmaz mantıklı bir cevap

goime

Hak edene hak ettiği gibi. Gerçekten soruyor olsaydın düzgün bi açıklama yapardım.

scheisse

Üreyemeyen insanlar doğal değildir demek bana kısırların doğal olmadığı kanısını verdi. Doğrusal mantık budur viyak viyak ötmeyin. Kahrolsun kısırlar o zaman!!! Gerizekalılar sizi. Herkes heteroseksüel olamıyorsa herkes eşcinsel de olmaz, yani insan nüfusu her daim artacaktır. Tanrım beyninizi mi sıçıyorsunuz siz.

nubi

benim onayladığım bişey değil ama herkesin kendi düşüncesidir saygı duymak lazım

Görüş Bildir