Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En İlginç 10 Mezarlığı

-

Dünyanın En İlginç 10 Mezarlığı

Dünyanın en değişik mezarlarına bakmak aklınıza geldi mi hiç?

1. Novodeciy (Moskova-Rusya)

Rusya, Moskova’da bu konuda zengin ve şık bir mezarlığa sahip Novodeviciy. Nazım Hikmet’in de mezarının olması daha da ilginç kılmakta burayı.Mezarlık girişinde bulunan harita ziyaret edeceğiniz kişinin mezarına nasıl  ulaşacağınızı göstermekte. Açık hava Heykel Müzesini geziyor sayabilirsiniz kendinizi.

2. Recoleta Bölgesi (Buenos Aires-Arjantin)

Yolunuz Arjantin’e Buenos Aires’e uğrarsa ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri Recoleta bölgesi ve  ünlülerin bulunduğu mezarlık olmalı.

3. Çemberlitaş Mezarlığı (İstanbul-Türkiye)

İstanbul’da Çemberlitaş’ta  4. Murat türbesinin olduğu bu seçkinler mezarlığında beni en çok çeken dünya insanlarının eşit  ve kardeş olması adına bir yaşam süren,  İsmet Zeki Eyüpoğlu’nun kaleme aldığı Varidat’ta okuduğum Şeyh Bedrettin’in yaşam öyküsünün bittiği yer olması.

4. Pol Pot Mezarlığı (Kamboçya)

Kamboçya’da Pol Pot vahşetinin sergilendiği kafataslarından-eşyalardan oluşan anıt mezarda bir başka acılar tümseği.

5. Potoçari Mezarlığı (Bosna-Hersek)

Avrupa tarihinin en kötü trajedisi olan Srebrenitsa Katliamının ardında kalan mezarlık. 8.372 Müslüman erkeğin yattığı sessiz mezar.

6. Polsa Anıtı (Polonya)

Bu yer 1776 yılında inşa edilmiştir. Mabedin içinde 21000 insan yatmaktadır. Bu iskeletleri 30 yıllık savaş döneminde vebadan ölenler oluşturur.

7. Aziz Bernardino Anıtı (Milan-İtalya)

Bu mezarlığı ilginç kılan şey herhangi bir savaş veya bulaşıcı hastalıklardan ölenlerin mezarlığı olmaması. 1210 yılında çevredeki sağlık merkezlerinin mezarlıklarının dolması ile kemik deposu olarak kullanılan yer.

8. Sedleç Mezarlığı (Çek Cumhuriyeti)

Mezarlığın kendine haslığı kemiklerin adeta sanat eseri gibi ince bir düzenle yığılmasıdır. Öyle ki içerisinde armalar, avizeler, biblolar dahi var. Romalılar döneminden kalan bu mezarlıktaki bu eserlerin nasıl yapıldığı bilinmiyor.

9. San Francisco Kilisesi (Lima-Peru)

İlginçliği üzerine kurulmuş bir kütüphanenin bulunması. Üstelik tahmin edilene göre burada 70 bine yakın Katakomba kabri mevcut.

10. Çanakkale Şehitliği (Çanakkale-Türkiye)

Ve bir destanın yazıldığı yer: Çanakkale! Pek bir şey söylememe gerek yok sanırım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir