Dünyada Yürürlükte Olan Olağanüstü Hal Örnekleri ve Gerekçeleri

-

Olağanüstü Hal durumları hiçbir zaman ülkelerin mevcut işlerliğinde tercih ettiği bir seçenek değil. Şu an gerek siyasi krizler, gerek dış tehditler, gerekse bazı doğal afetler gerekçesiyle uygulanan ve hala süren OHAL durumları olsa da her ülkenin OHAL şartlarının diğer ülkelerle aynı olmadığını da düşünmekte fayda var. Yani Amerika'daki OHAL ile Venezuella'daki OHAL şartları aynı değil. Bu bilginin ışığında dünyanın OHAL bölgelerine ve ilan edilmesine sebep olan olaylara hep birlikte bakalım.

1. 12 Haziran 2016 günü Orlando'da bir gece kulübü saldırısı sonucunda Florida eyaleti, Orange County'de olağanüstü hal ilan etti.

Orlando gece kulübü saldırısında saldırgan terörist dahil 50 kişi hayatını kaybetmiş, 53 kişi yaralanmış, akabinde OHAL ilan edilmiştir.

2. Fransa, 2015 Paris saldırıları sonrasında olağanüstü hal ilan etti.

Kasım 2015'te altı ayrı noktada yapılan terör saldırılarında 7'si saldırgan 137 kişi hayatını kaybetmiş, olaylardan hemen sonra Fransa OHAL ilan etmiştir. Son olarak 20 Temmuz 2016 tarihi itibariyle Fransa'daki OHAL 6 ay daha uzatılmıştır.

3. Wood Buffalo belediyesi Fort McMurray Orman Yangını sonucunda Alberta, Kanada'da olağanüstü hal ilan etti.

Felakette 589 bin hektar alan, 2400 civarı bina, 665 kamp alanı yanmıştır. Yangında herhangi bir can kaybı olmamıştır. Yangın, Kanada tarihindeki en büyük felakettir. 1 Mayıs'ta başlayan yangın 5 Temmuz'da ancak kontrol altına alınabilmiştir.

4. Filipinler tropik fırtına felaketi sonucunda olağanüstü hal ilan etti

2500 civarında can kaybın yaşandığı fırtınada 100 milyon dolar kadar ekonomik hasar olmuş. Fırtına tam altı gün sürmüş ve 1079 kişi felakette kaybolmuştur. Fırtına sonrası yürürlüğe konan OHAL hala sürmektedir.

5. Myanmar, sokak şiddeti sonucunda Meiktila'da olağanüstü hal ilan etti.

Ülkede, Budistler ve Müslümanlar arasında şiddet olayları baş gösterdikten sonra çıkan çatışmalarda birçok can kaybı yaşanmış. OHAL hala sürüyor.

6. Kırım hükümeti, ülkede yaşanan enerji sıkıntısı nedeniyle olağanüstü hal ilan etti.

Kırım'da elektrik yüksek gerilim hatlarının patlatılması sonucu nüfusun dörtte üçü, yani yaklaşık 2 milyon insanın elektrik enerjisinden mahrum kalması sonrası ilan edilen OHAL hala sürmektedir.

7. Kaliforniya valisi Jerry Brown 6 Ocak 2016'da gerçekleşen gaz sızıntısı nedeniyle olağanüstü hal ilan etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük ikinci gaz depolama tesisinde, çalışanlar tarafından bir sızıntı tespit edilmesinden sonra, yaklaşık 97.100 ton metan gazı, 7.300 etan gazı atmosfere sızmıştır. Amerika tarihinde doğa tahribatına sebep olan en büyük doğalgaz sızıntısı olan çevre felaketinden sonra ilan edilen OHAL hala sürmektedir.

8. ABD'de North Carolina, Tennessee, Maryland, Pennsylvania, Georgia, Virginia, West Virginia, and New Jersey gibi eyaletler kar fırtınası nedeniyle olağanüstü hal ilan ettiler.

630.000 insanın etkilenip 55 kişinin öldüğü kar fırtınası, en sert şekilde Orta ve Doğu Amerika'yı vurdu. Fırtınanın verdiği ekonomik hasarın 500 milyon ile 3 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Fırtına Kuzey Doğu Amerika ve Orta Atlantik'te 91 santime kadar kar bırakmıştır. Toplamda 9 gün sürmüş fırtına ertesi ilan edilen OHALi hala devam etmektedir.

9. 2016'da Venezuela'da protestolar nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, protestoların arkasında ABD'nin olduğunu söyledi.

Devlet başkanı Nicolas Maduro, Venezuella'nın içerideki düşmanları ve ABD tarafından işgali için ortam hazırladığını öne sürerek Mayıs ayında OHAL ilan etmiştir. Muhalifler, Maduro'nun iktidarın referandumla elinden alınması ihtimaline karşı böyle bir hamle yaptığı öne sürmüştür. Ülkede OHAL ardından çok büyük protesto gösterileri olmuş; gıda, ilaç ve yakıt gibi hayati ihtiyaçlarda büyük sıkıntılar yaşanmıştır. OHAL durumu hala devam etmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir