Dünyada Haftada 3 Gün İzin Dönemi Başladı: Daha Az Stres, Daha Çok Verim

 > 
19bPAYLAŞIM

Haftada iki gün izinle çalışmanın bir ayrıcalık olarak görüldüğü günümüzde, bazı ülkeler haftada üç gün izin yapma konusunu gündeme getiriyor. 

Yapılan araştırmalara ve deneylere göre, haftada dört gün çalışmak çalışanlarda daha az strese ve tükenmişlik sendromuna yol açarken, iş verimliliği ise yükseliyor. 

Bazı şirketler dört günlük çalışma modelini denedi: Sonuç başarılı

Euronews'in haberine göre dört günlük çalışma modelini deneyen Yeni Zelandalı Perpetual Guardians şirketi, sonuçtan memnun. 230 çalışanlı şirket, 8 haftalık bir süreçte dört günlük çalışma modeli denemesinin sonucunda iş stresinin önemli bir ölçüde düştüğünü, şirkete bağlılık oranının ise arttığını açıkladı. Verimliliğin ise değişmediği vurgulandı.

'Beş gün çalıştığınız zaman daha fazla vaktiniz olduğunu düşünüp işleri ağırdan alıyorsunuz'

Berlin'deki bilgisayar şirketi Planio da, haftada dört gün çalışma modeline geçmiş şirketlerden. Şirketin patronu Jan Schulz-Hofen, bu değişimle ilgili "Beş gün çalıştığınız zaman daha fazla vaktiniz olduğunu düşünerek işleri ağırdan alıyorsunuz. Ara veriyor, kahvenizi daha yavaş içiyor, iş arkadaşlarınızla muhabbete dalıyorsunuz. Ancak eğer cuma gününüzü tatil yaparak geçirmek istiyorsanız işinize daha fazla konsantre oluyorsunuz ve daha hızlı, verimli çalışıyorsunuz." ifadelerini kullanıyor.

Diğer ülkelerde durum ne? Japonya'da devlet, Pazartesi gününün tatil olmasını teşvik ediyor, İngiltere'de sendikalar haftada üç gün tatil istiyor

Diğer ülkelerde de, haftada dört gün çalışma konusu gündemde. Japonya'da devlet, şirketlere üç gün tatil konusunda teşvikte bulunurken, İngiltere'de İşçi Partisi'nin de desteğini alan İngiliz İşçi Sendikaları Kongresi, maaşlarda bir kesinti olmaksızın şirketlerin dört gün çalışma modeline geçmesi konusunda baskı uyguluyor. Kongre, gelişen teknoloji ile insan gücüne ihtiyacın düştüğünü ve dört günlük çalışma süresinin yeterli olacağını öne sürüyor.

En fazla mesai yapanlar ABD'de

ABD, İngiltere ve Almanya'da 3 bin katılımcıya uygulanan bir ankette, başta ABD olmak üzere çalışanların yüzde 49'u fazla mesai yaptıklarını söyledi. 

Anketin bir diğer sonucu ise, çalışanların 'günde beş saat çalışarak' işlerini kolaylıkla bitirebileceğini söylemeleri.

Ayrıca bakınız 👇

Çok Çalışıp Az Kazanıyoruz! İşçiler Hangi Ülkede Ne Kadar Çalışıyor, Ne Kadar Maaş Alıyor? - onedio.com
Çok Çalışıp Az Kazanıyoruz! İşçiler Hangi Ülkede Ne Kadar Çalışıyor, Ne Kadar Maaş Alıyor? - onedio.com
Türkiye'nin Mesaisi Bitmiyor: OECD’ye Göre En Uzun Mesai Yapan Ülkeler Sıralamasında Birinciyiz! - onedio.com
Türkiye'nin Mesaisi Bitmiyor: OECD’ye Göre En Uzun Mesai Yapan Ülkeler Sıralamasında Birinciyiz! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir