Görüş Bildir
Haberler
'Dünyada Görülmesi Gereken 100 Yer' Arasında: Çeşme'nin Aya Yorgi Koyu'na İmar İzni

etiket 'Dünyada Görülmesi Gereken 100 Yer' Arasında: Çeşme'nin Aya Yorgi Koyu'na İmar İzni

İzmir’e bağlı Çeşme Yarımadası’ndaki Aya Yorgi Koyu’nun da bulunduğu bölge sit derecesi düşürülerek yapılaşmaya açıldı. “Dünyada görülmesi gereken 100 yer” arasında bulunan Aya Yorgi Koyu’nun imara açılmasına tepki gösteren Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yargı yolunu kullanacaklarını söyledi.

BirGün'de Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 12 Haziran tarihinde aldığı bir kararla üzerinde uzun zamandır yapılaşma tartışmaları yaşanan doğal sit alanı olan Dalyan Mahallesi’nin yapılaşmayı kolaylaştıracak şekilde sit derecesini yeniden belirledi. Milyonlarca metrekare büyüklükle tarif edilen bölgenin koruma derecesi “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edildi. Tescil kararı 18 Haziran’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinden duyuruldu.

Çevre mücadelesi geri adım attırmıştı

Çevre mücadelesi geri adım attırmıştı

Çeşme’nin “Dünyada görülmesi gereken 100 yer” arasında bulunan Aya Yorgi Koyu’nun imara açılacağı söylentileri 2015 yılında da gündeme geldi. Verilen çevre mücadelelerinin ardından Aya Yorgi’nin değil yanındaki “Taşlık mevkii” olarak bilinen Hacettepe Koyu’nun sit derecesi “tercihli turizm ve konut yerleşim alanı” dönüştürüldü. Zaman zaman gündeme gelen yarımadanın büyük bölümünün yapılaşmaya açılması girişimleri seçimlere kısa süre kala yeniden gündeme geldi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Olur” u ile hayata geçti.

Sadece 3 küçük bölge yapılaşma dışında tutuldu

Sadece 3 küçük bölge yapılaşma dışında tutuldu

Bakanlığın kararı ile yarımadada üç küçük bölge yapılaşma yasağı kapsamında tutulurken milyonlarca metrekare ile ifade edilen çok geniş bir alan turizm ve barınma amacı ile yapılaşma yapılabilmesine olanak sağlayan “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak ilan edildi. Küçük bir bölgenin sit derecesi de günübirlik turizm faaliyetleri, kamp alanı ve bungalov inşaatlarının yapılabileceği “Nitelikli doğal koruma alanı” olarak yeniden belirlendi.

Belediye Başkanı Dalgıç: "Önlemek için tüm girişimlerde bulunacağız"

Belediye Başkanı Dalgıç: "Önlemek için tüm girişimlerde bulunacağız"

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, seçim telaşı içinde ayrıntılı inceleme olanağı bulamadıklarını belirttiği karar ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Ben çok uzun yıllardır bölgede belediye başkanlığı yapıyorum. Hiçbir zaman yapılaşmadan yana olmadım, planların en küçük ayrıntısına kadar yapılmasını, cumba genişliği, pencere büyüklüğüne kadar tarif edilmesini ilke olarak benimsedim. Şimdi yapılan bu değişikliğin imar planları için bize gelecekler. Planlar birlikte yapılacak, o süreçte itiraz, yargıya başvuru haklarımızı kullanacağız.

Bu değişiklikle uzun yıllardır istedikleri bölgeyi turizme ve yapılaşmaya açma hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu kararla çok büyük bir alan turizme ve imara açılıyor. Aya Yorgi Koyu’nun da içinde bulunduğu tüm bölge üç noktası hariç yapılaşmaya açılacak. Bölgenin doğal yapısının yok edilmesini önleyecek tüm girişimlerde bulunacağız.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
204
74
28
5
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hülyaa

küfür etmek istiyorum ama terbiyem buna müsaade etmiyor. artık kurtulmamız lazım sizin gibi çevre düşmanlarından

Lucinda Kane

Ulan inşallah yarın ya da değilse bir sonraki seçim de kurtuluruz da sizden...

Firat Aydin

yemekten doymadiniz alcaklar hesap vereceksiniz