Görüş Bildir
Haberler
Dünyada 4 Milyar Kişi Yılda En Az Bir Ay Susuz Kalıyor

Dünyada 4 Milyar Kişi Yılda En Az Bir Ay Susuz Kalıyor

Deniz Gök
15.02.2016 - 18:53 Son Güncelleme: 16.02.2016 - 10:05

Science Advances dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, dünyada içmesuyu yetersizliği, tahmin edilenden daha fazla kişiyi etkiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Araştırmaya göre, yarısı Çin ve Hindistan'dan olmak üzere dünya genelinde yaklaşık 4 milyar kişi, yılda en az bir ay içme suyu sıkıntısı yaşıyor.

Bangladeş'te 130 milyon, Pakistan'da 120 milyon ve Nijerya'da 110 milyon kişi her yıl bir dönem içme suyu bulmakta zorlanırken, ABD'de de çoğunluğu California, Teksas ve Florida'da olmak üzere 130 milyon Amerikalı yılda en az bir ay susuz kalıyor.

"İçme suyu yetersizliği hepimizi etkileyen küresel bir sorun haline geldi"

"İçme suyu yetersizliği hepimizi etkileyen küresel bir sorun haline geldi"

Araştırmaya liderlik eden Hollanda'nın Twente Üniversitesi'nde su yönetimi alanında çalışan Prof. Dr. Arjen Hoekstra, araştırmada, içme suyu yetersizliğini değerlendirmek için tatlı su arzı ve tüketimine dayalı aylık verilerin kullanıldığını ifade etti.

Dünyadaki tatlı su tüketiminin sürdürülebilirliği konusunda endişelerin arttığına işaret eden Hoekstra, 'İçme suyu yetersizliği hepimizi etkileyen küresel bir sorun haline geldi' dedi.

İçme suyu yetersizliğinin önümüzdeki yıllarda büyüyeceği uyarısında bulunan araştırmacılar, bu durumun, dünyanın bazı bölgelerinde görülen şiddetli kuraklık ve su sıkıntısını artıracağı öngörüsünde bulundu.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
18
4
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gregory House

"Açlık" bir dereceye kadar dayanılabilirdir ama "susuzluk" öldürür... İşbu sebep de bir "Dünya Savaşı" sebebidir...