Doğrusunu Bilin! Her Şeyi Birbirine Karıştıranlar İçin En Açıklayıcı LGBTİ+ Terimleri Sözlüğü

-
Abone ol

LGBTİ'ye dair bilmediğimiz ne kadar çok kavram varmış meğer...

Agender

Cinsiyetsiz, bir cinsiyet kalıbına girmek istemeyen.

Biseksüellik

Biseksüellik, hem erkek hem kadınlara yönelik romantik çekim, cinsel çekim veya cinsel davranış, ya da herhangi bir cins veya cinsiyet kimliğinden kişilere duyulan romantik veya cinsel çekim; bu ikinci görüş, bazen panseksüellik olarak da adlandırılır.

Cinsel yönelim

Cinsel yönelim kişilerin karşı cins veya cinsiyete, hem cins veya cinsiyete, her iki cinse veya birden fazla cinsiyete karşı romantik veya cinsel çekim (veya her ikisini de) hissetmeye yönlendiren kalıcı kişisel bir nitelik.

Gay

Genellikle erkek eşcinselleri belirtmek üzere kullanılan terim, aynı zamanda eşcinsel kadınları tanımlamak için de kullanılmaktadır.

Heteroseksüel

Duygusal ve cinsel açıdan sadece karşı cinse ilgi duyan kadın veya erkeğe denir. Toplumsal bir ''norm'' olduğu için kendilerini bu şekilde tanımlama ihtiyacı duymazlar.

İnterseksüellik

İnterseksüellik, hem erkeksi hem de kadınsı cinsiyet özelliklerine sahip olan insanların durumunu belirtir. İnterseksüel olmak için çift cinsiyetli olmak gerekmez. Birey içinde hem erkek hem kadın özellikleri taşıyabilir ve her iki cinse de duygusal ve/veya cinsel bir çekim hissedebilir.

Panseksüellik

Alışık olduğumuz ve toplumun çoğunda hakim olan erkek ya da kadın cinsiyetleriyle sınırlı olmayan, trans erkek, trans kadın ya da interseks bireylerle de birlikte olan insanlardır. Panseksüel genelde biseksüel ile karıştırılır. Fakat ikisi çok farklıdır. Biseksüeller kadınlar ve erkeklerden hoşlanırlar. Panseksüellerin birinden hoşlanması için cinsiyet durumlarının/kimliklerinin hiçbir önemi yoktur

Transseksüel

Transseksüel bireyler kendilerini tamamen karşı cinse ait hissederler. Yani transseksüelizmin kaynağı psikolojik taleplerdir. Ayrıca transseksüelizmin cinsel yönelimle bir ilgisi yoktur. Yanlış bedende dünyaya geldiğine inanan bir erkek transseksüeli kadın olduktan sonra da kadınlardan hoşlanan lezbiyen bir transseksüel olarak hayatına devam edebilir. Transseksüeller cinsiyet değiştirdiğinden artık travesti olmazlar, olamazlar zira kendi cinslerine uygun giyinmektedirler.

Travesti

Giyim ve davranış açısından karşı cinsin özelliklerine yakınlık duyan kadın ve erkekler şeklinde açıklanabilir. Biyolojik cinsiyet değişikliği söz konusu değildir.

Queer

Cinsiyet kimliğinin ve cinsel yönelimlerin sabit olmadığını, heteroseksüel veya homoseksüelleri, tüm insanları belirli kimlik tanımları üzerinden genellemenin doğru olmayacağını ifade eden tanımdır.

Cisgender (Ciscendır olarak okunuyor)

Dünyaya gelinen cinsiyet ile toplumsal cinsiyet kimliğinin aynı olma durumu.

Transgender

Herhangi bir cerrahi müdahale geçirmiş yada geçirmemiş kadın veya erkeklerden biyolojik cinsiyetine ve görünümüne bir şekilde müdahale edenlerin tamamını kapsayacak şekilde, İngilizce bir tanımlama olup Türkçe’deki travesti ve transseksüel tanımlamalarının ikisini de kapsar. İngilizcede LGBT kısaltmasındaki T’dir. Yurtdışında yaygın olarak kullanılmakla birlikte ülkemizde bu terim çok fazla yaygınlık kazanmamıştır.

Heteronormatif

Heteroseksüelliğin normal ve tek cinsel yönelim olarak görülmesi, toplumsal değerlerin, kuralların ve yaşam biçimlerinin herkes heteroseksüelmiş gibi kabul edilmesidir. İnsanların kadın ve erkek olarak ikiye ayrılmasını; cinsel ilişkilerin/evliliklerin sadece ve sadece karşı cinsiyetlere sahip kişiler arasında olabileceğini ve her cinsiyetin kendine has rolleri olduğunu iddia eden inançlar, düşünceler, normlar bütünüdür

Lezbiyen

Kadın eşcinsel. Sözcüğün kökeni, M.Ö. 6.yüzyılda, Yunan kadın şair Sappho’nun yaşadığı Lesbos (Türkçe adıyla, Midilli) adasından gelir.

Terimlerin karşılığı LGBTİ+ kaynaklarından alınmıştır. Daha fazlası için:

Kaynak 1

Kaynak 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alexander

Hiç bir tanımlama benim için bir önem kazanmıyor zaten yapıları az çok biliyoruz önemli olan insana karşı insan olabiliyormuyuz ? hor görmeden aşalamadan fobiklenmeden kıyaslamadan unutmayın alen turing te bir eşcinsel di onun sayesinde burada tartışaıp bir birimize yazabiliyoruz . bana aklı kalbi ve insani duyguları lazım kestirmiş biçtirmiş süslenmiş önemli değil arkadaş

mehmet-gungor15

ibneye ibne demek ne zaman hakaret oldu la....ibneleri tenzih ederek ten... ibnelik ypmayın lan delkanlıca itiraf edin...

muhalif-kursad-zafer

Ne kadar anlatırsan anlat sokaktaki adam "ibne" deyip geçecek..

mihail-ivanovic-kutuzov

Ben bişey demeden geçip gidiyom...

mehmet-gungor15

ibne demeyip ne diycez a.q ibnesi işte ... ibne hakaret değil yaşam biçimi.... ama sen nesin.... her tanma uygunsun... nesin la sen....

aslanbey2050

kafam daha da karıştı. bu kavramların cinsel bölgelerin fotoğraflarıyla açıklanması lazım. böyle anlaşılmıyor. mesela bülent ersoyun çükü var mı ya da zeki müren billurları?!?!?!?!?

nestathechopper2

bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla yapıldığı için içeriği takdir ediyorum. ancak bu kadar tanımın ve özellikle tanımdan kaçanların olduğu topluluğun kısaltması LGBTİ* ya da LGBTİ+ şeklindedir. LGBTİ ve dahası manasında :)

Görüş Bildir