'Dizi Setlerinde 6 Aylık Bebeğin Biberonuna Uykusu Gelmesin Diye Kahve Konuyor'

 > 
279PAYLAŞIM

Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul , dizi setlerindeki yaşanan ağır çalışma koşullarından bahsederek, yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. “6 aylık bebeğin saatlerce karda, uykusu gelmesin diye gerekirse biberonun içine kahve konarak sınırları zorlanması sadece bir örnek” diyen Cumbul, “Bizler işverenimizin dediği saatte, yerde ve şekilde çalışan insanlar olarak nasıl işçi değil de serbest çalışan olarak görülüyoruz?” diye sordu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından, Prof. Dr. Berin Ergin'e Saygı Günü çerçevesinde önceki gün düzenlenen etkinlikte, “Sahne ve perde çalışanlarının hukuki sorunları” konulu panel düzenlendi. 

Panelde konuşan Cumbul, medyada oyuncuların çok renkli bir çalışma hayatı varmış gibi gösterildiğini söyledi. 

İşin içinde olmayan insanların hayal dahi edemeyeceği ağır şartlarda çalıştıklarını dile getiren Cumbul, “Özellikle 160-170 dakikaya varan dizi süreleri nedeniyle aralıksız 36 saat çalışmak zorunda kalıyoruz. Bununla birlikte, WC bile bulunmayan sağlıksız set ortamları sektörün diğer bir gerçeği. 6 aylık bebeğin saatlerce karda, uykusu gelmesin diye gerekirse biberonun içine kahve konarak sınırları zorlanması sadece bir örnek, bunun gibi yüzlercesi var. Bu yönde yasal düzenlemelere ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

'Kötü çalışma koşullarımız medyada karşılık bulmuyor'

Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul, oyuncuların Türkiye'de serbest çalışan muamele gördüğünden, sorunlarına muhatap bulamadıklarını söyledi. Cumbul'a göre, set işçilerinin hangi şartlarda ve ne gibi haksızlıklara maruz kaldığı basında karşılık bulmuyor.

Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul, set çalışma şartlarının ağırlığından yakındı. Dünyada oyuncuların işçi olarak kabul edildiğini belirten Cumbul, Türkiye'de serbest çalışan muamele gördüğünden sorunlarına muhatap bulamadıklarına dikkat çekti. Cumbul, “Bizler işverenimizin dediği saatte, yerde ve şekilde çalışan insanlar olarak nasıl işçi değil de serbest çalışan olarak görülüyoruz.” diye sordu. Cumbul'un bir sitemi de basınaydı. 

Star olarak tabir edilen az sayıda oyuncunun aldığı yüksek bölüm ücretlerinin medyada geniş yer bulduğunu hatırlatan Cumbul'a göre, set işçilerinin hangi şartlarda ve ne gibi haksızlıklara maruz kalması basında karşılık bulmuyor. Cumbul, “Nasıl olsa çok para kazanıyor, çalışma koşullarının önemi yok” gibi bir algı var. Ünlü oyuncu bunu da, “Al Pacino o kadar para kazanıyor, ölmesi mi gerekiyor?” diye sordu.

Setlerde Çalışmak Artık “Tehlikeli” - onedio.com
Setlerde Çalışmak Artık “Tehlikeli” - onedio.com

'Set kazaları yoğun çalışma saatlerinden'

Oyuncu Özgür Çevik de, 160 dakikalık dizi sürelerini eleştirdi. Son anda çekiminin günü değiştiği için panele katılabildiğini aktaran Çevik, “Bir buçuk dakikalık bir sahnenin çekimi teknik olarak en az 1 saat sürüyor. Bu da izin yapmadan günde 15 saat çalışmak demek.” dedi. Daha kısa sürede çekmek için koşturmaca halinde çalıştıklarını kaydeden Çevik, üstünkörü işlerin çıkmasını ve yaşanan kazaları buna bağlıyor. “Günün geri kalan vaktinde uyuyacak mıyız? Ailemize ve arkadaşlarımıza mı vakit ayıracağız yoksa ertesi günün senaryosuna mı çalışacağız?” diye sordu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir