Dillerden Düşmeyen Yazılım Sektörü Çalışanları Ortalama Ne Kadar Maaş Alıyor, Hangi Şartlarda Çalışıyor?

17PAYLAŞIM

Yazılım öğrenin! 🤓

Kaynak: https://www.webtekno.com/turkiye-deki-ya...

Bir süredir yazılım sektörü güzellemesi yapan insanların 'yazılım öğrenin' tavsiyeleriyle karşılaşıyor olabilirsiniz.

Peki yazılım öğren tavsiyesinin dillerden düşmemesinin sebebi ne?

Teknolojinin gelişmesi ve artık dijital çağda yaşıyor olmamızla birlikte yeni iş alanları yaratılıyor ve yazılım da bunlardan biri.

Peki o çok merak edilen sorunun cevabına gelelim: Yazılımcılar ortalama ne kadar maaş alıyor, ne şartlarda çalışıyorlar?

Frontend İstanbul Topluluğu'nun 2020 yılında gerçekleştirdiği anket çalışmasından hareketle bu soruyu cevaplayacağız. 652 kişinin katılım sağladığı ankette, yazılımcılara yan haklarından maaşlarına, deneyimlerinden şirket türü dağılımına kadar birçok soru soruluyor. Ankette Frontend kısmında çalışan yani yapılma aşamasındaki bir web sitenin önyüzünde görev alan yazılımcılardan hareket ediliyor.

Öncelikle şehir dağılımına bakalım: Ankete katılan katılımcıların çoğunluğu İstanbul'da yaşarken, sonrasında Ankara geliyor.

Ayrıca 2019 yılında yapılan çalışmaya göre İstanbul'da bir azalma görülürken küçük şehirlerde artış yaşandığı belirtiliyor.

Peki hangi şirketlerde çalışıyorlar? 652 katılımcının %53'lük kısmı kurumsal bir şirkette çalışırken onu startup'lar ve yurtdışı uzaktan çalışmalar takip ediyor.

Deneyim göz önüne alındığında 0 ila 2 ve 2 ila 4 yıl arasında deneyime sahip yazılımcılar çoğunluğu oluşturuyor.

10 yıldan fazla tecrübesi olanların oranı ise %10. Yani yeni bir sektör olduğunu söyleyebiliriz.

Pandemi ile birlikte hayatımıza giren evden çalışma sistemine en çok aşina olan sektör ise yine yazılım oluyor. %77,3'lük kesim evden çalışırken, %14,3'ü belli günlerde evden çalıştığını belirtiyor.

Ayrıca katılımcıların %71'lik kesimi pandemi döneminde çalıştıkları şirketlerin kendilerine ek ödeme, fatura desteği ya da ekipman desteği gibi desteklerde bulunmadığını belirtiyor.

Gelelim şirketlerin sunduğu haklara... Yemek ve ulaşımın dışında sunulan yan hakların dağılımı ise şu şekilde:

Gelelim en önemli kısma: Yazılımcılar ne kadar maaş alıyor?

Anket çalışmasını gerçekleştiren Frontend İstanbul topluluğu, şirketin çalışanlarına farklı unvanlar vermesi sebebiyle maaş ortalamalarında tecrübeyi baz aldıklarını belirtti. Tecrübeye göre maaş ortalamaları ise en düşük 4.939,70 TL şeklinde. 
2019 yılında gerçekleştirilen çalışmaya göre maaşlarda %10 ile %15'lik bir artış yaşandığı da belirtildi.

Çalışanların mutluluk oranı ise çalıştıkları şirket türlerine göre değerlendiriliyor. Outsource çalışan yazılımcıların mutsuz olduğu görülürken, yurtdışı firmalarda uzaktan çalışanların en mutlu gruplar olduğunu görüyoruz:

Anket çalışmasının bütün detaylarına buradan ulaşabilirsiniz

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Son Zamanlarda Dillerden Düşmeyen Yazılım Öğrenme Fetişini Alaya Alarak Güldüren Mizahşörler - onedio.com
Son Zamanlarda Dillerden Düşmeyen Yazılım Öğrenme Fetişini Alaya Alarak Güldüren Mizahşörler - onedio.com
"ODTÜ, Boğaziçi Çok Başarılıysa Neden İlk 500'e Giremiyor?" Diye Soranları Acı Gerçekle Tanıştıralım! - onedio.com
"ODTÜ, Boğaziçi Çok Başarılıysa Neden İlk 500'e Giremiyor?" Diye Soranları Acı Gerçekle Tanıştıralım! - onedio.com
WhatsApp Çok Masummuş: Hangi Uygulama Hangi Bilgilerinize Ulaşabiliyor? - onedio.com
WhatsApp Çok Masummuş: Hangi Uygulama Hangi Bilgilerinize Ulaşabiliyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bulmayinlanbeniv3

Dünyayı datalar yönetmeye başlamış, yazılımcının maaşını tartışıyoruz. Bir şeyin maddi değerini sadece altındaki emek ve bilgi oluşturmuyor maalesef. Instagram da profiline bakanı gör uygulamasını yapıp(ki sahte uygulama) ---doğru pazarlayan--- milyonlar kazanıyor ki en salak yazılımcının dahi yapabileceği uygulamadır bu. Ama ihtiyacı/talebi bulma ve onu pazarlama bambaşka beceriler. Yazılımcı olmak isteyen arkadaşlara naçizane 2 tavsiyem olur; birincisi kesinlikle çok iyi İngilizce (elinizin altında sınırsız eğitim ve kaynak demek aynı zamanda global pazarlama) İkincisi ülke dışına herhangi platformda iş yapmak. Benim 100 birim ödeyeceğim aynı uygulamaya avrupa 500 birim ödüyor ki 100 birim ödese dahi 8-10 katı daha fazla para kazanmak demek. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

melisitore

Valla açıkcası ben aşçıyım meslegim dogrultusunda pek ihtiyacım olacagını sanmıyorum işimi seviyorum zaten bilgisayarla da aram iyi değil hoşlanmam öğrenceğimi sanmıyorum parası neyse verir bilene yaptırırız çok lazım olursa paramız da olmazsa torundu yegendi illa bilir yeni jenerasyonlar onlara kitleriz

ffyakuza

Yazılım öğren muhabbeti haklı. Çünkü teknoloji hızla ilerliyor ve teknolojinin çığır açacağı bir devre giriyoruz bu yüzden yazılım öğren denilmesi ve ısrarla denmesini haklı buluyorum. Yaklaşık 5 -10 yıl sonra yazılım öğrenmeyenler pişman olacak. Yazılım sektörü parası için yapılacak iş değildir ama seversen gerçekten çok zevkli.

executioneer

Yalan bu rakamlar 4 bin backendde aliyorum yeni girdim ise bide buyuk firma kanmayin bu rakamlara kimse startup haric zaten fullstack alim yapmaz akilli olun yeni firma da anca 3k isci parasi oder muhendis bile olsaniz ben az tecrubeli de degilim okul boyunca en az 30 proje gelistirmis bir iyi universite mezunu muhendisim

crystal_maiden

Yazılım mühendisliğinin yıllanmış bir öğrencisi olarak tavsiyem yurt dışına gidin abd de maaşlar yıllık 80-90k dan başlıyor diğer ülkeleri bilmiyorum. Avrupa bir iki tık daha düşük aylık beş bin euro gibi bir şeydi sanırım. Ayrıca edineceğiniz tecrübe de cabası. Yeterli para ve tecrübeden sonra ülkeme dönüp kendi şirketimi kurmak istiyorum ben.

Görüş Bildir