Görüş Bildir
Haberler
Dilek Doğan Nasıl Vuruldu?

Dilek Doğan Nasıl Vuruldu?

Onedio Medya
19.10.2015 - 09:24

İstanbul’da polisin terör örgütü DHKP-C’ye yönelik 16 adrese düzenlenen şafak operasyonunda 25 yaşındaki Dilek Doğan evinde vurularak ağır yaralandı. Genç kız, gece saatlerinde duran kalbi tekrar çalıştırılarak hayata döndürüldü ancak hayati tehlikeyi atlatamadı. Doğan'ın hastanedeki tedavisi sürüyor. İstanbul Emniyeti'nden yapılan açıklamada Dilek Doğan'ın operasyonda görevli personelin silahını elinden almaya çalışması esnasında yaşanan arbede sonucunda yaralandığı belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anne Aysel Doğan, “Polisler eve ayakkabı ile girdi. Kızım da ‘galoş giyin, sonra girin’ deyince tartışma çıktı. Silah sesi duydum ve kızım yere yığıldı. Kızımız vurulduktan sonra polislerle itiş kakış yaşadık. Sonra hastaneye getirdik kızımı. Benim kızım canlı bomba değil. Canlı bomba olsa evde mi yatar, neden vurdular?” diye sordu.

Polis, Dilek Doğan’ın vurulmasıyla ilgili açıklama yapmadı, ancak operasyonun Amerikan Başkonsolosluğu’na saldırıdaki ikinci kadını bulmaya yönelik olduğu öğrenildi. Anadolu Ajansı’nın iddiasına göre ise, Dilek Doğan, ev sakinlerinden birinin polisin silahına sarılıp tetiğe basması sonucu yaralandı. Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Günay Dağ, polisin başka evleri de basarak kadın canlı bomba aradığını, Dilek Doğan’ın canlı bomba olmadığını söyledi.

Dilek Doğan’ın babası Metin Doğan da şunları söyledi:

“Evimize 4 polis ayakkabılarıyla girdi. Kızımı vuran polise ‘galoş giyin’ dedik. Onlar da ‘giymeyiz’ dediler. Sonra silahı bize doğrulttu. Bir anda kızımı vurdular. Kızımı öldü zannettim. Polisler panikleyip dışarı kaçmaya başladılar. Evde kesinlikle bir çatışma olmadı. Kızımız vurulduktan sonra polislerle itiş kakış yaşadık. Benim beş tane çocuğum var. Dilek benim tek kızım. Umarım sağlığına kavuşur.”

CHP MİLLETVEKİLLERİ HASTANEYE GELDİ

Olayın ardından CHP milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Ali Şeker gece saatlerinde hastaneye giderek Dilek Doğan'ın durumu hakkında bilgi aldı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde gazetecilere açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, 'Bir arama sırasında genç bir kız polis kurşunuyla çok ağır yaralanmış. Şu an hayati tehlikesi devam etmekte. Biz yakınları ve görgü tanıklarıyla konuştuk. Bizim öğrendiğimiz; polis bir arama için geliyor. Aramada bir zorluk çıkarılmıyor. Polis içeri giriyor. Sadece içeriye girerken, 'Ayaklarınıza galoş giyin, giymeyin' tartışması çıkıyor. Ve o sırada polisin silahından çıkan bir kurşunla, Şişli'de mağazada çalışan bir emekçi kadın, hiçbir siyasal sabıkası yok, hiçbir siyasal suçu yok, şu an ağır yaralı biçimde, ki az evvel kalbi durdu, tekrar çalıştırılmış' diye konuştu.

POLİS HASTANE ÖNÜNDE BEKLEDİ

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de, Dilek Doğan'ın, kurşunun yakın mesafeden kaburganın hemen altından girip kürek kemiğinden çıkması nedeniyle ağır yaralandığını söyledi. Şeker, 'O silahlar önüne gelene sıkılmamalı' dedi. Genç kızın ağabeyi Emrah Doğan da, 'Kız kardeşim biliyorum ki umudu elindedir, bizi bırakmayacaktır' dedi. Bu arada, polis ekiplerinin hastane önünde akrep ve TOMA ile önlem aldığı görüldü.

'ARBEDE SIRASINDA VURULDU'

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, genç kızın göğsüne isabet eden kurşunla ağır yaralanmasının, operasyonda görevli bir personelin silahının alınmaya çalışılması sırasında yaşanan arbedede meydana geldiği bildirildi. 

Açıklamada şöyle denildi:

'İstanbul Emniyet Müdürlüğü olarak halkımızın güvenliğini korumak ve yasadışı örgütlerin terör eylemlerini önlemek için bir dizi güvenlik konsepti uygulanmaktadır.

Son dönemde ülkemizde farklı terör örgütlerince kamu düzeni ve güvenliğini etkilemeye yönelik eylemler gerçekleştirilmeye çalışılmış, bu bağlamda yapılan çalışmalarda 10 Ağustos 2015 tarihinde ABD Başkonsolosluğu'na yönelik DHKP/C terör örgütü tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırının firari şüphelisi olan H.R.K. isimli terör örgütü mensubunun yakalanabilmesi ve muhtemel başka bir silahlı eyleminin önlenebilmesi amacıyla adı geçen örgüt mensubunun bulunabileceği değerlendirilen (16) adrese yönelik İlimiz genelinde 18.10.2015 tarihinde eş zamanlı operasyon düzenlenmiştir.

Hedef şahsın bulunabileceği adreslerden biri olarak değerlendirilen İlimiz Sarıyer İlçesi Baltalimanı Mahallesi Gelincik Sokak No:37 sayılı adrese polis tanıtıcı yelekler giyilerek yeterli sayıda kuvvet ile gelinmiş, ikamet çevresinde gerekli çevre emniyeti alındıktan sonra söz konusu ikamete girilmiş, görevli arama ekipleri tarafından galoş ve eldiven giyilmek suretiyle usulüne uygun şekilde, aile fertlerinin katılımıyla arama işlemine geçilmiştir.

Arama işleminin devam ettiği sırada aile fertlerinin çıkardıkları kargaşa ve aile fertlerinden olan M.D.'nin operasyon güvenliğini sağlamakla görevli personelin silahını elinden almaya çalışması esnasında yaşanılan arbede sırasında ikamette bulunan Dilek DOĞAN isimli şahıs göğsüne isabet eden tek mermi girişiyle yaralanmıştır. Yaralı şahıs olay yerinde bulunanlar tarafından hastaneye intikal ettirilmiştir.

Söz konusu olay ile ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır.'

Fırat ALKAÇ - İSTANBUL DHA

İçeriğin Devamı Aşağıda
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eylüldeçay

Arkadaş ya ne basitlik :) Polis gelecek evimde arama yapacak, ne olduğunu anlamaya çalışırım. Galoş aklıma bile gelmez. Galosun evde ne işi var bi de onu çö... Devamını Gör

onr gly

Bu ülkede polis ne zamandır kamera kaydına almadan baskın yapar oldu? Bu halk, Bu insanlar ne zaman gücün, iktidarın, paranın bu kadar köpeği oldu ? Kendi ço... Devamını Gör

what ever

arkadaşlar polis babanızın oğlumu her dhkpcli dediğine kesin gözüyle bakıyosunuz? bu arada doğulu değilim karadenizliyim hadi banada pkklı desenize? bugün ... Devamını Gör