Devlet Töreniyle Çin'e Gönderilen Tren İstanbul'dan Hiç Çıkmadı mı?

 > 
4.5bPAYLAŞIM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından törenle Çin'e uğurlanan 'ilk ihracat treni'nin, Maltepe İstasyonu'nda üzerindeki pankartlar söküldükten sonra Halkalı Garı'na geri getirildiği iddia edildi. İddiayı ortaya atan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), yaptığı açıklamada "Çin’e yollanan bir ihracat treni aslında yok, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bir şov uğruna yanıltılması var" dedi.

TCDD'den yapılan açıklamada ise "Tren Halkalı'dan Köseköy'e gelerek Çin yolculuğuna devam edecektir" denildi.

TCDD, 4 Kasım'da uğurlanan trenin güzergahı ile ilgili şu açıklamayı yapmıştı: 

 • "İhraç treni Türkiye-Çin parkurunda uzun bir güzergah izleyecek. Türkiye içinde İstanbul (Marmaray)-Köseköy-Ankara-Sivas-Kars hattını izleyecek tren, Ahılkelek İstasyonu'ndan yurt dışına çıkış yapacak.

 • Yurt dışı parkurunda ise sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan ve Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyacak.

 • TCDD Taşımacılık AŞ ve resmi "forwarder firması" olan Pasifik Eurasia iş birliğiyle ilerletilecek tren, toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat edecek, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştıracak."

Detaylar için 👇

Türkiye'den Çin'e İlk İhracat Treni Yola Çıkıyor - onedio.com
Türkiye'den Çin'e İlk İhracat Treni Yola Çıkıyor - onedio.com

"Marmaray’dan geçirildi, Maltepe'de pankartları sökülüp geri getirildi"

Sendikanın, "Çin’e Giderken Kaybolan İlk İhracat Treni…" başlığını taşıyan açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 • "Çerkezköy’deki BSH firmasının vagonlarına buzdolabı yüklü konteynerler yüklenerek oluşturulan tren Kazlıçeşme istasyonuna getirilmiş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, “Çin’e tren gönderiyoruz” diye tören yaptırılmış, tren Marmaray’dan geçirilmiş, Maltepe istasyonunda tren üstüne asılı pankartlar sökülmüş ve tren, geri Halkalı Gar’a getirilmiştir.

 • Sosyal medya paylaşımlarından görüyoruz ki, tüm bu yaşananlar; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıltılmasının yanında, Dışişleri Bakanlığı’nın da bu yanıltıcı haberi paylaşması nedeni ile uluslararası kamuoyu nezdinde ülkemizi zor durumda bırakmıştır.

 • Ülkemizin itibarını sarsan, “yapılmayan bir taşıma” nedeni ile kurumu zarara uğratan, yolcu taşımacılığında aksamaya neden olan, pandemi koşullarında halkın sağlığını tehlikeye atan TCDD ve TCDD Taşımacılık Aş Yöneticileri hakkında gerekli değerlendirme yapılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz."

Dışişleri Bakanlığı da duyurmuştu

Dışişleri Bakanlığı Çin'e diye yola çıkan trenle ilgili şu mesajı paylaşmıştı: 

"Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni bugün İstanbul'dan yola çıktı. __Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ve Orta Koridor üzerinden Çin'e ulaşacak tren, 8.693 km yol alıp, 2 Kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştıracak."

"Çin’e yollanan bir tren aslında yok, Bakan Karaismailoğlu’nun bir şov uğruna yanıltılması var"

Açıklamada şunlar da kaydedildi:

 • Çin’in Xi’an şehrine gidecek 15274 özel yük treninin Marmaray tüp tünelinden geçirilmesi esnasında 9 adet Marmaray treninin seferi iptal edilmiş, 10 adet Marmaray treninin sefer bölgesi kısaltılmış, 9 adet Marmaray treni de toplam 92 dakika tehir (rötar) etmiştir.

 • 56 saatlik sokağa çıkma yasağının başlamasına saatler kala, insanların bir an önce evlerine yetişme telaşını yaşadığı anlarda;

 • TCDD ve TCDD Taşımacılık Aş Yönetiminin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanının övgüsüne mazhar olma, koltuğu sağlamlaştırma ve şov yapma hesabının, İstanbul gibi büyük bir metropolde yarattığı trafik aksaması ve tehirler, pandemi döneminde yolcu birikmesine, sosyal mesafenin ortadan kalkmasına, hastalığın yayılma oranının artmasına ve yolcu memnuniyetsizliğine yol açmıştır.

 • Yaşanan bu sıkıntılara rağmen öğreniyoruz ki; Çin’e yollanan bir ihracat treni aslında yok ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bir şov uğruna yanıltılması var.

TCDD'den yalanlama: Tren Çin yolculuğuna devam edecek

TCDD Taşımacılık AŞ'nin Twitter hesabından dün gece yapılan açıklamada, "4 Aralık Cuma günü törenle uğurlanan Türkiye-Çin İhracat Treni'nin 'yolundan döndüğü' gibi asılsız, kötü niyetli haber ve paylaşımları üzülerek izledik" ifadesine yer verildi.

Trenin, törenin ardından Çin'e doğru yola çıkmadan önce, gümrükleme işlemleri ve Çin'den gelen ilave talepler için Halkalı İstasyonu'na uğradığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi.

 • "Bu gece Halkalı'dan Köseköy'e gelerek Çin yolculuğuna devam edecektir. Trenimizin 12 gün içinde Çin'in Xian şehrine ulaşması hedeflenmektedir. Bu süreçler yük taşımacılığında rutin sayılan ve tamamlanması gereken işlemlerdir. Türkiye'den hatta Avrupa'dan Çin'e kesintisiz yük ve yolcu taşımacılığının demir yolu aracılığı ile yapılabilmesi, ülkemizin hayata geçirdiği Marmaray Projesi ve Anadolu boyunca kesintisiz hale getirilmiş demir yollarımız sayesinde mümkün olmuştur.

 • Demiryolu taşımacılığında ülkemizin menfaatleri gereği yaptığımız büyük işleri her zaman teveccühle karşılayan halkımızın, başarılarımızı gölgelemek isteyen, kurgulanmış, haince duygular taşıyan yaklaşımlara itibar etmeyeceğinden eminiz."

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Erdoğan: 'Tank Palet Fabrikası'nın Fiyatı 250 Milyon Doları Geçmez' - onedio.com
Erdoğan: 'Tank Palet Fabrikası'nın Fiyatı 250 Milyon Doları Geçmez' - onedio.com
25 Yıl Sonra Üniversiteye Dönüp Mezun Olmuştu: Dr. Adnan Çetin Koronavirüse Yenik Düştü - onedio.com
25 Yıl Sonra Üniversiteye Dönüp Mezun Olmuştu: Dr. Adnan Çetin Koronavirüse Yenik Düştü - onedio.com
Karantinaya Alınacakları Önceden Duyurulan Vatandaşlar Apar Topar Mahalleyi Terk Etti! - onedio.com
Karantinaya Alınacakları Önceden Duyurulan Vatandaşlar Apar Topar Mahalleyi Terk Etti! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir