Devamsızlıkta 53 Ülke Arasında 6. Olduk: Meslek Liseleri ve İmam Hatipler Zirvede

 > -

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yayımladığı bir raporda liselerdeki devamsızlık durumunu ele aldı. Raporda devamsızlığın çarpıcı boyutlara ulaştığı görüldü. Türkiye 53 ülke arasında en fazla devamsızlık yapılan 6. ülke oldu. Meslek ve imam hatip liselerinin en çok devamsızlık yapılan ortaöğretim kurumları olduğu tespit edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, ortaöğretim kurumlarına ilişkin, “İzleme ve Değerlendirme Raporu”nu yayımladı. Çoğunluğunu Anadolu liselerinin oluşturduğu 306 okuldaki bulguların toplanmasıyla elde edilen raporda, liselerdeki öğrenci devamsızlıkları konusu ele alındı.

Devamsızlık oranı Türkiye’de yüzde 47’ye ulaştı

Rapora göre Türkiye, 53 ülke arasında Karadağ, İtalya, Uruguay, Slovakya ve Brezilya’nın ardından lisede en fazla devamsızlık yapılan altıncı ülke oldu. 

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, tüm gün devamsızlık yapan öğrencilerin oranı 2012 yılına göre 5 puan arttı. Japonya, Kore ve Çin gibi ülkelerde yüzde 5’in altında olan liselerdeki devamsızlık oranı Türkiye’de yüzde 47’ye ulaştı.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’na katılan 55 ülkenin 53’ünde PISA performansı ile devamsızlık arasında ters yönde ilişki varken Türkiye’de başarı ya da başarısızlığın devamsızlığa etki etmediği savunuldu.

Sınavlar devamsızlığı artırıyor

Merkezi ve okul düzeyindeki sınavların öğrencileri devamsızlığa ittiği tespit edildi. Rapor çerçevesinde görüşleri alınan öğretmenlerin yüzde 52’si öğrencilerin sınavlara hazırlık amacıyla devamsızlık yaptığı görüşünde birleşti. Sınavların devamsızlığa etki etmediğini düşünen öğretmenlerin oranı yüzde 6’da kaldı. Öğretmenlerin büyük bölümü (yüzde 87’si), okulların rehberlik servislerinin öğrencileri devamsızlık konusunda yeterince bilgilendirmediği düşüncesini paylaştı.

Raporda, okulun eve uzaklığının devamsızlığı artırdığı kaydedildi. Öğretmenlerin yüzde 44’ü, “Okulun uzak olmasının devamsızlığı etkilediğini düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Evet” yanıtını verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir