Derdin Olduğu Her Yerde Deva Olmayı Başarmış Türkan Saylan'ın İnanılmaz Hikâyesi

-

"Yirmi bir sene başhekimlik yaptım. Kimseyi kovmakla, sürmekle tehdit etmedim. Kavgacı değilim, benim kavgam başka türlü. İnsanların başarılı olması için onları rahat bıraktım, onların kendi başarısını yaratmasını bekledim."

Bazı hayatlar kendi başarısının yanı sıra başka hayatlara dokunarak, başka hayatlara yardımcı olarak, iyileştirerek adını tarihe yazdırır. Kendi için mücadele ettiği kadar tüm insanlık için de mücadele eder; derdin olduğu yerde deva olmaya çalışır.

5 çocuklu bir ailenin en büyüğü olan kahramanımız başarılı yanı ve mücadeleci ruhuyla erken yaşlarda kendini belli etmişti.

İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitiren kahramanımız birkaç yıl sonra Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı.

Daha o zamanlardan hayatını eğitime adadığı belliydi: İstanbul Üniversitesi'nde baş asistan oldu.

Eğitimine devam etmek için İngiltere'ye giden kahramanımız 1997'de profesör oldu.

Her konuda azmiyle başarılı olmasının yanı sıra sağlık alanında verdiği mücadele Cumhuriyet tarihinde görülecek ender mücadelelerden biriydi.

İnsanların korkulu rüyalarından biri olan cüzzam hastalığına karşı başlattığı çalışmalarla Türkiyede bu hastalığın engellenmesi ve tedavisinde en etkin rolü olan kişiydi.

Güneydoğu başta olmak üzere, Türkiyede hemen her bölgeye gidip tüm köy ve kasabalarda hastalara yardımcı oldu.

Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı'yla beraber ihtiyaç sahibi hastalara el uzattı.

Kahramanımızın çalışmaları tüm dünyanın ilgisini çekmiş olacak ki 1986'da kendisine Hindistan'da Uluslararası Gandhi Ödülü verildi. Uluslararası Cüzzam Birliği'nin kurucu üyesi ve başkan yardımcılığını da yaptı.

Hikâyesinden anlaşılacağı üzere kahramanımız hayatını sağlığa ve insanlara adamıştı. Bunun yanında bir sivil toplum gönüllüsüydü de; birçok derneğin, vakfın kuruculuğunu ve başkanlığını yapmıştır.

Bir kadın olarak kadınların ve kız çocuklarının hayatına iyileştirmek için mücadele etmekten asla geri durmadı!

Bilhassa kız çocuklarının eğitimine gerektiği önemi gösteren kahramanımız bu doğrultuda oluşan yapılanmalara öncülük ve başkanlık etti.

Mücadeleye, insanlığa adanmış bu hayat tüm dünyada yankı uyandırdı; dünya çapında birçok ödüle ve fahri doktorluklara layık görüldü.

Kötülüklerle dolu bir dünyayla olan savaşında kendi karşısına da kötülükler çıktı.

Yıllarca kendisini karalama kampanyalarıyla mücadele etmek zorunda kaldı.

Hayatı boyunca hastalıklara karşı amansız bir mücadele veren kahramanımızın yenildiği tek savaş yaşamının son 17 yılında yakasını bırakmayan kanser hastalığı oldu.

İnsanlara rağmen insanlığa adanmış bir hayat; dünya çapında ödüllere layık görülmüş, ihtiyaç sahibi elden elini eksik etmemiş ve bugün ölüm yıl dönümü olan Türkan Saylan'ı minnetle anıyoruz.

Nur içinde yat güzel insan!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
efekentliturk

binlerce gencin tarikatlara esir olmasını engellleyip uygarca yetişmesini sağladı. mantıktan, vicdandan nasibini alamamış gerici hımbıllardan değilsek, bu gibi insanların emeği büyüktür. önemini her daim hatırlatmak gerek.

dionysos92

hayatının son döneminde doğudaki kız çocuklarını okutuyor diye fetöcüler ve akparti tarafından teröristlikle suçlanıp ne çileler çektirilmişti hakkını vefasız bu millete helal et güzel insan.

onur311

Haberi incelerken rahmetlinin penceredeki görüntüsüne bakarken zamanında densiz ve kötü bir kişiliğin bu güzel insana başörtüsü üzerinden laf attığı aklıma geldi. Neyseki yorumlara baktımda iti an çomağı hazırla dedim.

tintin

tintin

eski ama güzel

serve

thumb down yapan elini taksimde s.eyyim kara yobaz chomar.

salih-demir12

Bir ömür başörtüsüyle savaşıp, başörtüsü takmaya mecbur kalan kadın değil mi bu ya.

tintin

dindarım diye geçinen yobaz mısın? Ah evet öylesin.

otanntikcadi

Başörtüsü dediğin şey olan mı hani kadınların %70'inin mahalle baskısıyla kafasına taktığı örtü?

babato150

Taktığı şey başörtüsü mü gözünü izanını siktiğimin çomarı? Dikkatli bakarsan başörtüsü değil o taktığı BONE! Hem mecbur kalmadı, istese BONEYİ de takmazdı zihniyetini siktiğimin salağı. Taktığı şey başörtü falan değil amk sığırı boş yapma!

piksel-piksel-anadolu

Bu kadına bile laf atabiliyorsanız ruh hastasısınız. Çevrenizde de hiç kanserli biri olmamış galiba, saçları olmadığı için takma saç, örtü ya da bone kullanan pek çok insan var. Tiksindim!

inaniyorumbensen

bu müslüman arkadaş ölünün arkasından konuşulmaz diye gezinip, dinle alakası olmayıp birçok şeyi yapıp daha sonra müslüman olmayanları yaptıklarıyla eleştiren türden değil mi? garipsiniz :). bu arada başörtüsüyle savaşmadı, din adı altındaki tarikatlerde küçük çocukların henüz belli bir olgunluğa erişmeden kullanılmasına karşıydı. neyse sen o hiç anlayamadığın Kuran’ı Kerim’i bir kere de snlayarak oku belki müslümanlığı o zaman anlarsın salih demir.

dionysos92

ya senin garbının afakını sikeyim hayata baktığı açıyı siktiğimin çomarı

karelahana

Bir ömür beyin sahibi olmayı reddedip kafatasında boşlukla yaşayan çomar değil mi bu

Görüş Bildir