Görüş Bildir
Haberler
Damgasız Diye: Pazarda 15 Yumurta Satan Çiftçiye 15 Bin Lira Ceza!

etiket Damgasız Diye: Pazarda 15 Yumurta Satan Çiftçiye 15 Bin Lira Ceza!

İzmir'in Foça ilçesinde, kümesindeki tavukları pazarda satmaya çıkaran 65 yaşındaki Mümin Ihlamur'a, yumurtalarda damga yok diye 15 bin lira ceza kesildi. Gelen cezayla şoke olan Ihlamur, 'Biz işletme değiliz ki damgamız olsun. Altı üstü ihtiyacımızın fazlası olan birkaç yumurtayı satmak istedik, başımıza gelmeyen kalmadı' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Foça’nın kırsal Gerenköy Mahallesi’nde çiftçilik yapan Mümin Ihlamur, 2015 yılı Mayıs ayında, kümesindeki 30 yumurtayı satmak için Foça Pazarı’na götürdü. Yumurtalardan 15’ini satıp, diğer 15’ini de tezgahının yan tarafına koyarak, sipariş verip almaya gelecek kişiyi beklemeye başladı. Bu sırada denetime gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Ihlamur’un sattığı yumurtaların kabuğunda, işletme numarası, kümes numarası ve yumurtlama tarihi ibarelerinin yer aldığı damganın bulunmadığını belirledi.

"30 gün süre verildi, ancak gelen giden olmadı"

"30 gün süre verildi, ancak gelen giden olmadı"

İddiaya göre ,ekipler Ihlamur’u uyarıp, söz konusu damgayı temin etmesi için 30 gün süre verdi. Ancak, bir daha kendisini ne görmeye, ne de denetlemeye gelen olmadığını ileri süren Ihlamur, aradan geçen 2 yıl 4 aylık sürenin ardından gelen tebligatla, 15 bin liralık para cezası kesildiğini öğrenince şoke oldu.

"Biz işletme değiliz ki damgamız olsun"

15 yumurta için toplam 15 bin lira ceza kesilen Ihlamur, '15 bin lira param olsa zaten ben niye çalışayım. Hayatım boyunca bu kadar parayı ben bir arada görmedim. Kıt kanaat geçinen bir aileyiz. Bunun suç olduğunu bilsem, bırakın yumurta satmayı, ihtiyacım kadar bile tavuk beslemem. Köylü kardeşlerim düşünsünler, taşınsınlar, tavuğu olanlar ona göre dikkat etsinler. Benim başıma gelen onların başına gelmesin. Biz işletme değiliz ki damgamız olsun. Altı üstü ihtiyacımızın fazlası olan birkaç yumurtayı satmak istedik, başımıza gelmeyen kalmadı' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İtiraz etti

İtiraz etti

Ihlamur, geçen 11 Eylül’de eline ulaşan tebligat üzerine avukatı Aycan Güler aracılığı ile Foça Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurup, cezaya itiraz etti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
957
238
107
75
15
10
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ece nur özden

adalet sistemimiz, bu adama 15 bin TL ceza veriyor. bu adama ise https://onedio.com/haber/kopegi-aracin-arkasina-baglayip-surukleyen-adam-300-lira-cezayla-se... Devamını Gör

Bulut

ne sistemi ya öyle bişe yok

emirlerece

tecavüz edenlere bile böyle ceza yok

Erdem Ak

Mühürsüz oylar geçersiz sayıldığında kimseye ceza gelmemişti. ah yumurtaya can veren allahım:)