Daha Önce Duymadığınız Alışkanlıklarıyla Dikkat Çeken Malezya Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

36PAYLAŞIM

#14 Tuvaletlerini 3 gün boyunca tutmak mı?

1. Havaalanının içinde gerçek bir yağmur ormanı var:

Ülkeye adımınızı atar atmaz şaşırmaya başlıyorsunuz! Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı'nda gerçek bir yağmur ormanında yürüyebilirsiniz. Havaalanının inşaatı sırasında, doğanın korunmasına karar verildi ve artık yolcular, uçuşlarını beklerken ormanda yürüyüşe çıkabiliyor ve hatta havalimanından çıkmadan yağmura yakalanabiliyor.

2. Motorcular ceketlerini önden giyerler:

Malezya'da yılda ortalama 210 gün gök gürültülü fırtına görülmektedir. Güneşli bir gün birkaç dakika içinde yağmurlu hale gelebiliyor. Ayrıca şehirlerdeki hava oldukça kirli ve insanlar giysilerin yollarda çok çabuk kirlendiğini söylüyor. Bu, Malezyalı bisikletçilerin ceketlerini neden önden giymeyi sevdiklerini kısmen açıklıyor. Açık ve sıcak bir gün olsa bile, ceketlerini her zaman önden geriye doğru giyerler çünkü ceket onları rüzgardan ve tozdan korurken, arkasının açık olması gerekli havalandırmayı sağlıyor. Turistler, ceketlerini önden arkaya doğru giyen bisikletçileri görmenin eşsiz bir Malezya özelliği olduğunu söylüyor.

3. Dünyanın en büyük döner kavşağı Malezya'dadır:

Yaklaşık 3.5 kilometre çapında olan kavşak, Putrajaya'da bulunuyor.

4. Malezya-Singapur sınırını her gün 450 binden fazla kişi geçiyor:

Bazı Malezyalılar iş için komşu ülkelerine seyahat ediyorlar, bu yüzden Singapur ve Malezya arasındaki sınır dünyanın en kalabalık sınırlarından biri.

5. Malezyalılar korku filmlerine bayılırlar:

Malezya film endüstrisi tarihindeki en yüksek hasılat yapan film, zombiler ve hayaletler hakkında olan 2 korku filmidir. Ülke rekor sayıda korku filmi çekiyor.

6. Sinema veya tiyatro salonlarında parlak aydınlatmalar bulunur:

Müslüman bir ülke olan Malezya'da ahlak kuralları özellikle birkaç şehirde oldukça katı... Gösteriler sırasında ışıkları açık bırakmaları Müslüman erkek ve kadınların evli değillerse yan yana oturmalarına izin vermemelerinden kaynaklanıyor.

7. Televizyonda koltuk altlarının gösterilmesi yasaktır.

Herhangi bir medyada kadın bedeninin mahrem kısımlarının gösterilmesi yasaktır. Malezya'da koltuk altları da buna dahildir. Peki kadın deodorant ve epilatör üreticileri ne yapıyor? Buldukları çıkış yoluyla deodorantın reklamını, koltuk altını tamamen açığa çıkarmadan yandan görülecek şekilde çekiyor. Ayrıca avukat ve doktorların hizmetlerinin yanı sıra doğum kontrol araçlarının Malezya televizyonunda ve halka açık yerlerde reklamının yapılması yasaktır.

8. Despacito'ya eşlik ederseniz para cezasına çarptırılabilirsiniz:

Bu şarkının çok meydan okuyucu olduğu düşünülen, cinsiyetler arasındaki ilişkiye dair çok net ipuçları içeren sözleri var ve bu onlar için ülkelerinde kabul edilemez. Sansür ayrıca Madonna, Lady Gaga ve diğer birçok şarkıcının şarkılarını da kapsıyor. Ek olarak, şiddet sahneleri ve yetişkinlere uygun içerik barındıran filmler ve çizgi filmler de yasaktır.

9. Çay yapma yarışmaları gerçekleştiriyorlar:

Malezyalıların en sevdiği içeceğin adı Teh Tarik ve bu sütlü çayda sihirli bir köpük olması için bir sürahiden diğerine ustaca dökülür. Teh Tarik kelime anlamıyla "Çekilmiş Çay" anlamına gelir. Gösteri o kadar muhteşemdir ki, bazen çay yapımı bir rekabete dönüşür.

Bazen de Teh Tarık'ı plastik poşetlere döküp pipetle içiyorlar.

10. Dünyanın en küçük ayısı burada yaşıyor:

Güneş ayıları sadece 25-65 kilogram ağırlığındadır ve 140 cm'den uzun değillerdir. Tüyleri sıkı ve pürüzsüz olan güneş ayıları; böcekler, meyveler, kuşlar veya sürüngenlerle beslenirler. Malezya, ayı kedisi olarak da bilinen binturonga ev sahipliği yapmaktadır. Binturonglar genellikle yiyecek aramak için insanların evlerine girer ve saldırganlık göstermezler, bu yüzden onları evcilleştirmek kolaydır. Fakat, idrarlarını kontrol edemedikleri için asla tam anlamıyla evcilleştirilemezler.

11. Yeni doğmuş bir çocuk için isim, bir horoz tarafından seçilir.

Malezya'da çocuklara ölen aile üyelerinin adını verme geleneği vardır ve ebeveynler her biri belirli bir ada karşılık gelen birkaç pirinç seçerler ve pirinç topları hazırlarlar. Sarawak eyaletinde henüz adı seçilmemiş tüm çocuklar için solucan anlamına gelen "ulat" kelimesini kullanırlar. Ayrıca 2006'da hükumet; bebeklere meyve, sebze, renk, hayvan, iblis, sayı veya Japon arabaları isimleri verilmesini yasakladı.

12. Önemli mesajlar ve işaretler ikiden fazla dilde yazılır:

Malezya'nın ana nüfusu Malaylar, Çinliler ve Hintlilerdir. Bazen sadece kendi ana dillerini konuşurlar, bu nedenle hükümetin tüm önemli mesajları Mandarin ve Tamilceye çevirmesi gerekir. İngilizce ise turistler, etnik gruplar ve üniversiteler için kullanılan yarı resmi bir dildir.

13. Yeni evliler düğünden sonra 3 gün tuvaleti kullanamazlar:

Malezya'nın Tidong topluluğunda, gelin ve damadın düğünden sonra tam 3 gün tuvaleti kullanmasına izin verilmiyor. Çift gözetim altında tutulur ve asgari miktarda yiyecek ve içecek almasına izin verilir. Geleneğe uyulmazsa, çifte kötü şans getireceğine inanırlar.

14. Kadınlar doğum yaptıktan sonra bir aydan fazla evde kalmalıdır:

Geleneksel olarak, Malezyalı kadınlar doğum yaptıktan sonra 30 ila 45 gün evden ayrılamazlar. Bu süre zarfında sadece aile üyeleri anne ve bebeği görebilir. Ayrıca, bazı kadınların bitkisel banyo yapmasına izin verilmesine rağmen bir kadının saçlarını yıkaması yasaktır.

15. Malezya'nın eski kralı V. Muhammed, bir Rus güzellik kraliçesi ile evlendi ve bulunduğu konumdan resmi olarak ayrıldı:

www.instagram.com

Oksana Voevodina, 2015 yılında güzellik yarışmasını kazandı ve o dönemde Kelantan Sultanı olan Muhammed ile tanıştı. Sonrasında kral oldu ve Oksana da kralın eşi oldu. Ancak bir oğulları olan çift, ertesi yıl bir skandal ile boşandı.

16. Kuş yuvalarını topladıkları bir mağara vardır:

Sabah eyaletindeki Gamantong Mağaraları, yenilebilir kuş yuvalarının hasat edildiği yerlerden en bilinenidir. Çorbalarda oldukça sık kullanılırlar. 1990'larda kuş yuvalarının toplanması bir endüstri haline gelmiştir ve buna özel yapılar inşa etmeye başlamışlardır. Ancak Gomantong Mağaralarında bu işlem hala geleneksel şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sizce en ilginç olanı hangisi? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Duyunca İçinizin Ürpereceği Birbirinden İlginç 18 Bilgi - onedio.com
Duyunca İçinizin Ürpereceği Birbirinden İlginç 18 Bilgi - onedio.com
Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Daha Önce Duymadığınız Birbirinden İlginç 14 Bilgi - onedio.com
Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Daha Önce Duymadığınız Birbirinden İlginç 14 Bilgi - onedio.com
Karakterine Göre Hangi Ülkeye Yerleşmelisin? - onedio.com
Karakterine Göre Hangi Ülkeye Yerleşmelisin? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir