Görüş Bildir
Haberler
Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 'Mehmet Kiraz' Açıklaması

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 'Mehmet Kiraz' Açıklaması

Deniz Gök
02.04.2015 - 18:49 Son Güncelleme: 03.04.2015 - 09:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.  Açıklamada, 'Bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7,65 çaplı silah olduğu tespit edilmiştir' ifadeleri kullanıldı.

Başsavcılık'tan yapılan yazılı açıklama şöyle:

'Konuyla ilgili yapılan soruşturma kapsamında ilk incelemelere göre,

  • Olayın başından sonuna kadar Cumhuriyet Başsavcılığımız ve emniyet birimleri koordineli ve birlikte hareket etmişlerdir.

  • Öncelikle herhangi bir silah kullanılmaksızın ve kimseye zarar gelmeksizin rehin alma işleminin sonlandırılması amaçlanmıştır.

  • Bu bağlamda İstanbul Baro Başkanı Sayın Ümit Kocasakal, Avukat Şükriye Erden ve özellikle Sami Elvan'ın teröristlerle iletişimleri sağlanmış, uzun görüşmelere rağmen teslim olmamışlardır. Teröristlerin görüşmek istediği Avukat Sezgin Tanrıkulu kendisine ilk ulaşıldığında adliyeye geleceğini belirtmesine rağmen adliyeye gelmediği gibi kendisine ulaşılmak istendiğinde telefonlara da çıkmamıştır. Görüşme devam etmekteyken Cumhuriyet Savcımızın odasından peş peşe silah sesleri gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz yasal müdahalede bulunmuşlardır. Bu esnada teröristlerde güvenlik güçlerine silahla karşılık vermişlerdir.

  • Çatışma bittiğinde Cumhuriyet Savcımız ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmış, yapılan tedaviye rağmen hayata döndürülememesi üzerine şehit olmuştur.

  • İki terörist ise suçta kullandıkları 7.65 mm çaplı Fransız model tabanca ve bu silaha ait çok sayıda boş kovan, dolu mermi ile ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir.

  • Şehit Cumhuriyet Savcımızın 1 Nisan 2015 saat 01.30'da Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonucu elde edilen bilgilere göre Cumhuriyet Savcımızın başına bitişik atış olacak şekilde silahla ateş edildiği, ateş edilen silahın ise teröristlerin kullandığı 7.65 çaplı silah olduğu tespit edilmiştir.

  • Teröristlerin yanlarındaki çantada bomba olabileceği düşüncesiyle fünye ile kontrollü patlatıldığı, çantada bomba bulunmadığı tespit edilmiştir. 

  • Teröristlerde bir tanesinin adliyeye elinde avukat cübbesiyle sahte olduğu düşünülen avukat kimliği ile içeriye üst araması yapılmadan girdiği güvenlik kamera kayıtlarından tespit edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma etkin bir şekilde sürdürülmekte olup, tamamlandığında ayrıntılı bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Can Babacan

Zafer caglayanin parayi odedigine ait verdigi kanit gibi bu otopsi..Mallar icin ozel hazirlanmis

İronik Hoca

Boşuna otopsi yapmışsınız.Bu belgeye de bir kılıf uydururlar,sahteliği hakkında yeni komplolar yapılmaya başlanır nasıl olsa.Herkes inanmak istediğine inanma... Devamını Gör