Görüş Bildir
Haberler
Çöpe Atarken Bir Kez Daha Düşünün: Türkiye'de Yıllık Gıda İsrafıyla 500 Okul Yapılabilir

Çöpe Atarken Bir Kez Daha Düşünün: Türkiye'de Yıllık Gıda İsrafıyla 500 Okul Yapılabilir

Emre Ordu
25.04.2018 - 18:22 Son Güncelleme: 29.04.2018 - 22:52

Türkiye'de oldukça yüksek miktarda gıda israfı yapılıyor. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu verilerine göre Türkiye'deki yıllık israfın parasal karşılığı 214 milyar TL. Bu para ile 16 derslikli 500 okul veya 300 öğrenci kapasiteli 250 yurt yaptırabilmek mümkün...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Business HT'nin aktardığı habere göre, günde 4,9 milyon, yılda 1,7 milyar ekmeği çöpe atan Türkiye'nin yıllık 18 milyon ton sebze ve meyvesi de çöpe gidiyor. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu verilerine göre yıllık israfın maddi karşılığı ise 241 milyar TL. 

Bu miktarla 100 yataklı 80 hastane, yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 18 havaalanı, 16 derslikli 500 okul, 300 öğrenci kapasiteli 250 yurt ve 500 kilometrelik bölünmüş yol gibi hizmetlerin herhangi biri yapılabilir.

Dünya genelinde üretilen tüm yemeklerin üçte biri israf ediliyor

Dünya genelinde üretilen tüm yemeklerin üçte biri israf ediliyor

Küresel boyutta da durum pek iç açıcı değil. Dünya genelinde üretilen tüm yemeklerin üçte biri, yani yılda 1,3 milyar ton yemek israf ediliyor.

Ülke bazında ise; ABD'de de her yıl 38 milyon ton, Japonya'da 19 milyon ton yemek çöpe gidiyor. Diğer yandan Kanada'da israf edilen yemekler 31 milyar Dolar’a ulaşmış durumda. İspanya'da ise hanelerdeki yemek israfı yılda yaklaşık 3 milyar euroya karşılık geliyor.

"Yemek İsrafını Durdur" projesiyle gıda israfının önüne geçmek hedefleniyor

"Yemek İsrafını Durdur" projesiyle gıda israfının önüne geçmek hedefleniyor
İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünyanın önde gelen yemek ve destek hizmetleri sağlayıcılarından Compass Group, konuya dikkat çekmek için uluslararası bir girişim başlattı. Buna göre Türkiye dahil olmak üzere toplamda 30 ülkenin katılımıyla her yıl nisanın son haftası, “Yemek İsrafını Durdur Günü” olarak kutlanacak.

Bu yıl 27 Nisan’da organize edilecek olan “Yemek İsrafını Durdur Günü”nde, tüm dünyada 10 milyonun üzerinde tüketiciye ulaşılması planlanıyor. Proje kapsamında 2030 yılına kadar yemek israfının yüzde 50 azaltılması hedefleniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
73
43
22
7
7
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
incredible HULK

En nefret edilesi insan tiplerindendir müsrif olanlar

freedom

Muhtemelen o 500 okulun 400'ü imam hatip yapılır, kalan paraya da okul değil cami yaparlar. Siz yine de israf etmeyin tabi :D

Ecem Acıpınar

Insanlar bayatlayan ekmeği bile kullanmak yerine direkt çöpe atıyor. Ufak olarak düşündüğümüz şey bile gün geliyor çığa dönüşüyor. Insanların çocukluktan iti... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Bayatlayan ekmekle tost efsane oluyor yalnız :)