Çıplak Protestoları ile Ünlü Feminist Grubun Kurucularından Oksana Shackho Evinde Ölü Bulundu!

-

Ukraynalı radikal bir feminist Paris'teki evinde ölü bulundu. Ölümüne dair bir açıklama henüz yapılmadı. Detayları sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/6856375/ok...

Oksana Shachko, üstsüz yaptığı protestolar ve aralarında Vladimir Putin'in de bulunduğu dünya liderlerine eleştirel saldırıları ile biliniyordu.

Sanatçıydı ve Femen adlı grubun aktivistleri arasında yer alıyordu. Anna Hutsol ve Alexandra Shevchenko ile beraber bu feminist grubun kurucularından biriydi.

Femen feminist grubu 2008 yılında kuruldu. Amaçları ise ilk etapta kadın öğrencileri etkileyen konuları protesto etmekti.

Ama Ukraynalı kadınların cinsel istismarına ve seks turizmi de tepki göstermeye başladılar. İlk başlarda iç çamaşırları ile protestolar düzenlemeleriyle dikkat çektiler. Ama 2009 yılı Ağustos ayında Shachko, Kiev'de yaptığı gösteride sutyenini de çıkarmıştı. O zamandan beri de Femen aktivistleri üstsüz gösteriler yapmaya başladılar. İlgilendikleri konular da hem Ukrayna'da hem de dünya çapında kadın hakları ve insan hakları üzerine olmaya başladı. 

2013 yılında Shachko siyasi mülteci olarak Fransa'dan kabul edildi. Ölene dek de ressam olarak çalıştı ve Paris'te yaşamaya devam etti.

Peki hayatını nasıl kaybetti?

31 yaşındaki kadın 23 Temmuz 2018'de Paris'teki evinde ölü bulundu. Paris polis kuvvetleri ve yetkililer ölüm nedeniyle ilgili hemen bir yorumda bulunmadılar. Ölümüne neyin neden olduğuna dair de ip uçları bulunmuyordu. Kiev'den gelen haberlere göre genç kadının cesedinin yanında bir not bulunmuştu. Ama buna dair polislerden bir açıklama gelmedi. Bıraktığı nottan ötürü intihar ihtimali üzerinde duruluyor.

Yine de yaptığı protestolar nedeniyle birçok kez dövüldüğü ve rahatsız edildiği biliniyor.

Femen grubu ise güçlü grupların ve kişilerin politikaları ile yıllardır mücadele ediyor. 2011 yılında yapılan bir gösteri sonrasında Femen, Shachko'nun güvenlik güçleri tarafından kaçırılan üç kişiden biri olduğunu ve ormanda soyunmaya zorlandığını iddia etmişti. İddialar arasında kadınların üzerine benzin döküldüğü, ateşe verilmekle tehdit edildikleri ve saçlarının kesildiği de yer alıyordu. 

Shackho'nun yine aynı şekilde Putin'in 2013 yılındaki Ukrayna ziyaretinde saldırganlar tarafından alıkonulduğuna dair ifadeler yer alıyor.

Genç kadının ölüm nedenine dair henüz bir açıklama yapılmasa da, insanlar yaptığı protestolar nedeniyle olabileceğini düşünüyorlar.

e00-elmundo.uecdn.es

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AkaryakıtCinsellikFransaİntiharPolisUkraynaVladimir Putin
Görüş Bildir