Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cinsiyet Geçiş Ameliyatı Olan Gencin Herkesin Okuması Gereken Duygusal Hikayesi

1.1bPAYLAŞIM

İşte cinsiyet geçiş ameliyatı geçiren Emmie Smith'in tüm süreç boyunca başından geçenler:

Emmie, o sabah ekoseli gömleğini ve kort şortunu çıkararak üzerine bir ameliyat önlüğü geçirdi.

Ardından saçlarını kendisine verilen bonenin içinde topladı ve kendisini uzun süredir ait hissettiği cinse biyolojik olarak sahip olmasını sağlayacak ameliyata girdi...

Ameliyathanede onunla birlikte National Geographic fotoğrafçısı Lynn Johnson vardı.

Emmie ve Lynn, süreci insanlar için daha az gizemli hâle getirmek için belgeselin faydalı olacağına inanıyordu. Emmie, bu durumun başlarda onu biraz gerdiğini kabul ediyor ancak bunu gerçekleştirmenin kendisi için bir misyon hâline geldiğini belirtiyor.

Emmie, son bir buçuk senedir hayatını transgender bir birey olarak sürdürüyor.

Konuyu ailesine ve arkadaşlarına açtığı an ise büyük bir rahatlama yaşadı. Emmie'nin annesi Kate Malin, yaşadıkları kasabanın önde gelen dini liderlerinden olduğu için ve tek yumurta ikizi olan oğulları her hafta gittikleri kilisede iyi tanındıkları için ailenin durumu kabullenmesi biraz zaman aldı.

Onlar ailenin tek yumurta ikizi oğulları Caleb ve Walker'dı.

Walker, bu itirafın ardından ismini Emmie olarak değiştirdi. Malin ise bu durumu kilisede verdiği bir vaazda şöyle açıkladı:

"Çoğunuzun bildiği gibi eşim Bruce ve ben üç çocuğa sahibiz. Tek yumurta ikizi olan Caleb ve Walker 17, Owen ise 13 yaşında. Walker kendisine yeni bir isim seçti: Emerson. Artık ona Emmie ya da Em diye hitap edilmesini istiyor. Kadın giysileri giymeyi ve makyaj yapmayı tercih ediyor. Ayrıca daha kadınsı bir vücuda sahip olmak için ameliyat olmayı düşünüyor."

Vaazın ardından cemaat, Malin ile Walker'ı kucakladı ve bu seçimi desteklediğini açıkladı.

Böylelikle kabul gördüğü bir çevrede istediği biçimde giyinmeye başlayan Emmie, başlarda aklında böyle bir şey olmasa da birkaç ay sonrasında cinsiyet geçiş ameliyatı ihtimalini düşünmeye başladı. Lisedeki son senesiydi ve mezuniyetinin ardından bu isteğini gerçekleştirmeye karar verdi.

Emmie, ameliyatın ardından o beklediği âni rahatlamayı yaşayamadığını belirtiyor.

Ameliyatın ardından yatırıldığı odada kulağına takılan kulaklıklardan Bon Iver ve Simon and Garfunkel'ın dinlendirici melodileri çalıyordu ama Emmie içinde korkunç bir hayal kırıklığı ve korku duyuyordu.

Aradan aylar geçtikten sonra ise Emmie doğru seçimi yaptığından kesinlikle emindi.

Artık evindeydi, rahatlıkla yürüyebiliyor, oturup kalkabiliyordu. Emmie konu hakkında şunları söylüyor:

"Eğer özgürce yaşamıyorsanız, hayatınız boşuna geçiyor demektir. Ben de uzun süre bir erkek gibi davranmaya çalışarak boşa vakit geçirdim. Verdiğim karar ise hayatımın en doğru kararıydı."

Bugün o, geçirdiği zorlu yılın ardından üniversitelerin tiyatro bölümüne başvuruyor.

Emmie, National Geographic tarafından filme alınan hikayesinin belki de ileride sahip olacağı sınıf arkadaşları tarafından izleneceğini düşündüğünde kendini tuhaf hissettiğini belirtiyor. Çünkü artık herkesin onun hikayesinin en ince detaylarını öğrenmesi mümkün. O, bu filmin aynı zamanda toplumun cinsiyet değiştirme ameliyatlarına bakış açısını değiştirebileceğini düşünüyor ve ekliyor:

"Bu, bilimkurgu ya da mitoloji değil. Bu yalnızca kendilerini bedenlerine ait hissetmek ve kendileriyle barışmak isteyen kadınların masum bir dileği..."

Umuyoruz ki "modern" toplumumuz, insanların nasıl hissediyorlarsa öyle davranmalarına ve görünmelerine hoşgörüyle yaklaşmayı öğrenebilir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
becky

+ Tarkan Cem Büyükyılmaz Öncelikle bio'nda açık görüşe sahip olan insanların mesleğinin yazmasına üzüldüm. Ben eşcinsel bir kadınım ve asla utanmıyorum. Ailem çok iyidir hiç bir kötü ortamda bulunmadım aksine çok değerli ve olgun insanların arasında yetiştim tacize de uğramadım. Psikolojik bir sorunumda yok. Peki benim düşüncemi değiştiren ne olabilir? Bunun cevabını verebilir misin?

aysuchuk-seff-va

cok dogru bir secim bu hayat bize 1 kez verilir ve nasil istiyorsak oyle yasamaliyiz. Ben sahsen boyle tiplere kotu bakmiyorum. geyler lesbiyenler falan ve b. Onlar da insanbu bizim acimizdan garip gelebilinir ama bu onlardan asili bir sey degildir lesbian gey transgender ve b. dogulduktan beri oyle olunur bu insanin isteginden degildir. yani bi dusunun erkeksiniz ama erkeklerden hoslaniyosunuz, kendinizi kadin gibi hissediyorsunuz fakat erkek bedenindesiniz .Bunu herkesten gizliyip ayip ve kotu bir sey oldugunu dusunuyor ve dislanacaginizdan kokuyorsunuz. Bir dusunun yani onlarin yerine kendinizi koyun siz nasil hiss ederdiniz?

cutemurderer

bizde olsa bu kadın iki güne öldürülür aq

v_v_v

Cinsiyet değişmelerine tamamen saygı duyuyorum fakat burada duygusal bir olay yok. Duygusal olay istiyorsanız hiçbir suçu olamadan ölen çocukları, tecavüze uğrayan bayanların konusunu işleyebilirsiniz. Duygusal kelimesi bu konuya başlık olmamalı tamamen algı operasyonu yapıyorsunuz. Dini veya kültürel olarak yorumlamıyorum insani duygularımla yorumluyorum ve insanları bu tarz şeylere özendirmeniz çok mide bulandırıcı.

cutemurderer

bizde olsa ailesi evlatlıktan alır dönek diye dövülür hatta yobazlar tarafından katledilirdi aq bu yönden bak bence

atlas-van-gogh

Ya gönderi henüz yeni olduğundan ya da acı bir şekilde de olsa artık insanlar yavaş yavaş karşısındakini her şeyden ama her şeyden önce "insan" sıfatıyla tanımaya başladığından, nefret içeren yorum yok. Mutlu oldum.

Görüş Bildir