Cinselliğe ve Cinsiyetçiliğe Tavan Yaptırdığı İçin Pek Çok Ülkede Yasaklanmış 16 Reklam

642PAYLAŞIM

Reklamcılık dünyası ve markalar, kadın vücudunu metalaştırmaya doymadı, doyamadı. Yüksek dozda cinsellik içerirken kadınları da pervasızca aşağılamış 16 reklamı sizler için derledik.

1. JBS

JBS, son derece provokatif reklamlarıyla tanınan Danimarkalı bir erkek iç giyim markası. Gördüğünüz reklam, bir meslek grubunu metalaştırarak fantezi malzemesinden ibaretmiş gibi gösterdiği gerekçesiyle pek çok yerde yasaklandı.

2. Megafon

Rus GSM şirketlerinden Megafon'un "İş seyahatlerinizde kapsama gücü önemlidir" yazılı bu saçma sapan reklamında, belli ki kadının rızası olmadan etek altı görüntüsünü alan bir "iş adamı" görüyoruz.

3. Bu da JBS

Yine JBS'nin Norveç'te yasaklanan bir reklamı. Markayı, zaten cinsel obje olmaktan bir adım öteye geçemezmiş gibi lanse ettiği kadınlara bir de sıklıkla erkek iç çamaşırı koklatmasıyla da biliyoruz.

4. MTV

Portekizli Ogilvy çıkışlı bu reklam için MTV, kadın izleyicilere "korunun" mesajı vermek istediğini söylemişti. Yüzüne gözüne bulaştırdığı ortada. Reklam yasaklandı.

5. Natan

Brezilyalı mücevher markası Natan'ın bu aşağılayıcı sevgililer günü reklamı ise adeta "işte size bir kadını yatağa atmanın en kolay yolu" diye bağırıyor.

6. Ve yine JBS

Resim kendi başına çok şey anlatıyor zaten; ama daha fenası, sol alttaki "Erkekler çıplak erkeklere bakmak istemez" cümlesi.

7. Glassing Sunglasses

İtalya'da yasaklanan bu tuhaf reklamın sloganı "kiss my ass" (k.çımı öp) demeye geliyor.

8. Dolce & Gabbana

Fazlasıyla kadına şiddet ve zorbalık teması içeren bu D&G reklamı da yasaklılar arasında.

9. Sisley

Çıktığı gibi yasaklanan bu reklamın, "Moda bağımlılık yaratır" temalı alt metni güzel olsa da, kadınları alışveriş bağımlısı olarak sunan görsel seçimi nedeniyle yasaklanmaktan kurtulamadı.

10. Suits Supply

Hollandalı erkek giyim markası Suits Supply da birbirinden provokatif ve metalaştırıcı reklamlarıyla bildiğimiz bir diğer marka. Facebook da dahil pek çok yerde reklamları yasaklandı.

11. AIDES

AIDES esasında Fransa’da Aids'le mücadele eden bir dernek. Bu çalışması, "eğer korunmuyorsanız bir zehirle sevişiyorsunuz demektir" mesajı taşıyordu. Aids'li hastaları zehirli birer yaratıkmış gibi gösteren kampanya, çektiği tepkinin ardından kaldırıldı.

12. New Yorker

Kadın iç giyim markası New Yorker'ın bu reklamına göre, kadınların yegane 2 varoluş amacından birisi erkeklere popolarını sallamak, diğeri de yaşlı ve zengin bir koca bulup o ölünce de mirasına konmak. Reklam, yaptığı cinsiyetçilik dolayısıyla yasaklandı.

13. Puma

Zamanında çok büyük ses getiren ve kolay kolay unutulmayacaklar arasına giren bu Puma Red reklamı da birçok ülkede yasaklanmıştı.

14. Naked

Avustralyalı prezervatif markası Naked'in sınırları fazlasıyla zorladığı bu reklamı da elbette ülke genelinde yasaklandı.

15. Wild Stone

Hindistanlı Wild Stone'un reklamına göre, bu kokuyu sürdüğünüzde tüm kadınlar sizinle sevişmek isteyecek. Üstteki örneklere kıyasla nispeten daha masum sayılabilse de Hindistan'da yasaklanmaktan kurtulamamış.

16. Son olarak, Nakshatra

"Pahalı bir iç çamaşırını çok beğenirdi".

Yine Nakshatra'ya göre de, kadınlara pahalı mücevherler alırsanız anında sizinle sevişmeye hazır hale geleceklerdir...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bariss17

puma reklamı nedir ya, rezalet

tc-meric-tensi

Bizde de "Macit, beni otomobillendir" vardi. Bunlarin cogundan beterdi. Imar Bankasi reklami miydi ne.

god_a_man

axe reklamları #15 ten daha beter o nasıl yasaklanmış

hicviye-naziri

Ne gerzek reklamlar bunlar lan.

derdi27

#12 yanlış'ta değil hani...

Görüş Bildir