Çin İstanbul Başkonsolosu: 'Yarasa, Çin Mutfağında ve Sofralarında Kesinlikle Yer Almıyor'

 > 
220PAYLAŞIM

Koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişme ve rakamları açıklayan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Çin'de kesinleşen vaka sayısının 33 bin 791, şüpheli vaka sayısının ise 28 bin 942 olduğunu söyledi. Wei, sosyal medyada bu salgına yol açtığı iddia edilen yarasa çorbasını içen Çinli kadının görüntülerinin ise 2016 yılında Güney Pasifik'te çekildiğini, yarasanın Çin mutfağında ve sofralarında kesinlikle yer almadığını söyledi.

Koronavirüsü ile ilgili son gelişme ve rakamları DHA'ya açıklayan Başkonsolos Wei, 9 Şubat itibarıyla Çin’de kesinleşen vaka sayısının 33 bin 791, şüpheli vaka sayısının ise 28 bin 942 olduğunu söyledi.

Virüsün, ortaya çıktığı pazardaki deniz ürünleriyle alakasının olmadığını, burada yasadışı yollarla satılan yabani hayvanlardan yayıldığını belirten Wei, "Fakat henüz kesin olarak hangi yabani hayvan olduğu tespit edilmedi” dedi.

"Yarasa çorbası videosu 2016 yılında çekilmiş bir videodur"

Wei, “Hatırlatmak isterim ki, sosyal medyada bu salgına yol açtığı iddia edilen yarasa çorbasını içen Çinli kadının çektiği o video, aslında 2016 yılında Güney Pasifik’te çekilmiş bir videodur. Yarasa, Çin mutfağında ve sofralarında kesinlikle yer almıyor” dedi

Çinlilerin 'Neden her şeyi yiyorsunuz?' sorusuna yanıtları için 👇

Çinlilerin "Neden Her Şeyi Yiyorsunuz?" Sorusuna Verdikleri Yanıtlar - onedio.com
Çinlilerin "Neden Her Şeyi Yiyorsunuz?" Sorusuna Verdikleri Yanıtlar - onedio.com

"Virüsün öldürücü etkisi yüzde 2.1 oranında"

Tespit edilen hasta sayısı ve şüpheli vaka sayısının her geçen gün azaldığını ve iyileşerek taburcu olanların sayısının hızla arttıığını belirten Wei, "Şu an bu virüsün öldürücü etkisi yüzde 2.1 oranındadır. Hayatını kaybedenlerin çoğu yaşlı, alt hastalıkları bulunan ve bağışıklığı düşük kişilerdi. Öldürücü etkilere baktığımızda, SARS yüzde 10, H1N1 yüzde 17.4 ve MERS yüzde 34.4 oranında idi." dedi.

Son açıklanan rakamlara göre ölü sayısı 800'ü aştı 👇

Ölü Sayısı 813'e Yükseldi: İlk Defa Koronavirüs Nedeniyle Çinli Olmayan Birisi Hayatını Kaybetti - onedio.com
Ölü Sayısı 813'e Yükseldi: İlk Defa Koronavirüs Nedeniyle Çinli Olmayan Birisi Hayatını Kaybetti - onedio.com

"Panik ve rivayetler virüsten daha korkunç"

Virüsün o kadar korkunç olmadığını belirten Wei; "Virüsü tespit ettik, hastaları da taburcu etmeye başladık. Asıl dikkat etmemiz gereken, panik ve rivayetler virüsten daha korkunç. Herkesin, bu salgına karşı soğukkanlı olmasını ve mantık çerçevesinde bakmasını ve davranmasını rica ediyorum." ifadelerini kullandı.

Wei'nin açıklamalarının tamamına buradan erişebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir