Çin'de Yüzyıllar Önce Kullanılan ve Günümüzde Son Derece Popüler Hale Gelen İlginç Tedavi Yöntemleri

-
Abone ol

Bazılarının ismini bile duymamıştım.

Kaynak: https://listverse.com/2018/09/30/10-real...

Hacamat

Bu yöntemin bizim kültürümüzde de oldukça eski ve popüler bir yeri var. Cupping, yani bildiğimiz adıyla hacamat, vazodilasyonu ve kan dolaşımını artırarak vücudunuzun atık ve toksinlerden daha hızlı kurtulmasını sağlıyor.

Bu yöntem özellikle başarılı yüzücü Michael Phelps tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Performansına sağladığı katkıların yanı sıra, sporcunun kronik ağrılarını azaltmaya da yardımcı oluyor. Araştırmalar bunun kesin bir tedavi yöntemi olmadığını gösterse de, uzmanlar kalp-damar hastalıkları, artrit ve yüksek tansiyon tedavisine de yardımcı bir tedavi yöntemi olabileceğini düşünüyor.

Akupunktur

Akupunktur, dünyada diğerlerine göre daha fazla kabul gören, denenmiş ve etkili bir uygulamadır. Bugün, kronik ağrılar için kullanılan en yaygın tedavi yöntemlerinden biridir. Çin'de bugün, ameliyat sırasında anestezi yöntemi olarak bile kullanılır.

Araştırmalar, hastaların kronik ağrı ve fibromiyalji tedavisi için akupunkturdan olumlu bir yanıt aldığını göstermiştir.

www.health.harvard.edu

Tamamlayıcı bir terapi olarak etkinliği, zaman geçtikçe daha belirgin hale gelmektedir. Aynı anda vücudunuza birden fazla iğnenin batırılması fikri size korkutucu gelse de, belki de bazı sağlık sorunlarınızın çözümü bu yöntemde olabilir.

Ginseng

Ginseng görünüş olarak insan vücuduna benzetilir. Sebzelerin, insan vücudunda benzedikleri organa fayda sağladıkları ile ilgili görüşü mutlaka duymuşsunuzdur. Bu sebeple ginseng Çin'de  tüm insan hastalıkları için sembol haline gelmiştir.

Güçlü antioksidan etkileri nedeniyle, ginsengin iltihabı azalttığı düşünülmektedir.

Araştırmalar ginsengin insan vücudundaki oksidatif stresi azaltma potansiyelini de göstermiştir. Bununla birlikte beyin sağlığı, erektil disfonksiyon ve hatta kanserin önlenmesinde de önemli bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Denizatları

Denizlerin en sevimli canlıları olan denizatları, erkeklerinin doğurmasıyla bilinir. Birçok akvaryumda evcil hayvan olarak beslenir ve birçok ülkede ise yenilebilen bir üründür. Çin tıbbında ise sağladığı sayısız fayda ile bilinir.

Denizatları böbrekler, cinsel performans ve libido gibi alanlarda etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Uygulayıcılar denizatlarının sinir aktivitelerini de uyardığını iddia ediyorlar.

Yumuşak Kabuklu Kaplumbağalar

Yumuşak kabuklu kaplumbağaların kabukları pahalı bir bileşene sahiptir. Bu kabuğun, cildi nemlendirdiği, kanı beslediği, ishali tedavi ettiği ve genel bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülmektedir.

Bazı araştırmalara göre, yumuşak kaplumbağa kabuğu, belirli antikorların varlığını uzatabilecek olan immün globulin üretimini arttırır.

Bu bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizi hastalıklardan korur.

Hamamböcekleri

Hamam böcekleri, Çin'de uzun zamandır sağlık alanında kullanılıyor. Çin'in dört bir yanındaki birçok çiftlik, tıpta kullanılmak üzere milyarlarca hamam böceğine ev sahipliği yapıyor. 2013'te bir çiftlikten milyonlarca hamamböceği kaçmış, bu olay bir felakete sebep olmuştu.

Hamam böceklerinin yanıkları tedavi ettiği düşünülmektedir.

Çin ve Güney Kore'deki birçok kozmetik ürününde kullanılmaktadır. Ayrıca gastroenterit, duodenum ülseri ve akciğer tüberkülozunu iyileştirmeye yardımcı oldukları düşünülmektedir. Hatta, Sichuan merkezli bir ilaç şirketi, tam da bunu vaadeden bir şurup geliştiriyor.

Geyik siniri

sensiblesurvival.org

İlginç tedavi yöntemlerinden biri olan geyik siniri, kemik ve tendonları güçlendirme, kas spazmlarını azaltma ve hatta iltihaplı romatizma ağrılarında geçici bir rahatlama sağlama gibi birçok sağlık sorununa fayda sağladığı düşünülmektedir. Bu etkilerin, yüksek seviyelerde kollajen peptid ve sinirlerin içinde bulunan proteinlerle ilgili olduğuna inanılmaktadır.

Çalışmalar, bu dokunun kemik kaybını yavaşlatma ve sıçanlarda osteoporozun ilerlemesini azaltma etkisinin olduğunu göstermektedir.

Çin'de bu yöntem oldukça yaygın olduğundan geyik siniri yerine, sığır tendonu satarak insanları kandıran dolandırıcıların sayısı da oldukça fazla.

Deniz yıldızı

Deniz yıldızları anti-enflamatuar özellikleriyle bilinmektedir. İltihaplı romatizma, diyabet, kalp hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, alerji, astım ve hatta kanser gibi birçok hastalığa karşı etkili olduğu düşünülen deniz yıldızının bu etkileri Batı tıbbında da incelenmektedir.

Ayrıca, deniz yıldızının sümüksü yapısının, iltihap kaynaklı hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilip kullanılamayacağı araştırılmaktadır.

www.mnn.com

Tırtıl Mantarı

Çin'de 'solucan otu' olarak bilinen tırtıl mantarı Cordyceps'in böbrek ve karaciğer sorunlarını çözmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bazı sporcular bunu, performanslarını artırmak için kullanır.

Yeni araştırmalar, özellikle akciğer ve cilt kanserlerinde, tümörlerin boyutunu küçültebilecek bir etkiye sahip olduğunu da gösteriyor.

Gekogiller

Bir kertenkele türü olan gekoları Çin'de eczane vitrinlerinde görmeniz mümkün. Bu kertenkeleler böbrekler ve akciğerlerle ilgili rahatsızlıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Bu kertenkelenin kurutulmuşunun bir tutamı, böbrekleri ve akciğerleri besler; öksürük ve soğuk algınlığını kısa sürede çözer.

Konunun uzmanları bunun yanı sıra bu kertenkeleleri, iktidarsızlık ve erken boşalmanın tedavisi için de öneriyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emir-talay

Ne kadar çok herşeyi bilen insan var onedioda. Ülkemizin en büyük sorunu.. Yok öyle olur muymuş yok hayvan yenir miymişş. Yap da gör bak işe yarıyo mu yaramıyo mu..

Gizli Kullanıcı

ananızı skim yazık lan hayvancıklara.bok yiyin!hele o kaplumbagalara dokunmayın ananızı avradınızı....

melih-gode

onedio acaba ne dio? ne yani ishal oldum diye kaplumbağanın sırtını söküp kırıp hayvanı katledip sonra bi güzel suda kaynatıp için mi diyo? Bu lanet içerikleri birisi önceden kontrol edip onaylanma süreci falan yok mu acaba? Gekogiller akciğere iyi geliyomuş o zaman hadi kurutup yiyelim... Ciğerlerinizi ...

askito-muyum-ben

Sevgili Ragina Phalange kardesim, sana bir sorum olacak. O HAMAN BÖCEĞİ GİFİ KOYMAK ZORUNDA MIYDIN KAHROLMAYASICA?!

mihail-ivanovic-kutuzov

Ne var yani hepimiz hasta olunca su suda haşlanmış tavuk parçaları yemiyomuyuz :)

Görüş Bildir