CHP Referandumun İptali İçin YSK'ya Başvurdu: 'Bu Milli İrade Hırsızlığıdır'

 > -

Türkiye tarihi anayasa oylamasını geride bıraktı fakat YSK'nın 'mühürsüz oy ve pusulalarını' geçerli saymasının tartışmaları devam ediyor. Sosyal medyada ve birçok ilde YSK'nın kararına tepkiler yükseldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve parti vekilleri de 'halk oylamasının iptali' için YSK'ya dilekçe verdiler. 

YSK'nın oy sayım işlemi devam ederken yaptığı açıklama tepkilere neden olmuştu

YSK'nın 'Dışarıdan Getirildiği Kanıtlanmayan Mühürsüz Pusula ve Zarflar Geçerli Sayılacak' Açıklaması Tartışılıyor - onedio.com
YSK'nın 'Dışarıdan Getirildiği Kanıtlanmayan Mühürsüz Pusula ve Zarflar Geçerli Sayılacak' Açıklaması Tartışılıyor - onedio.com

Daha sonra 'mühürsüz oyların kabulü' kararının referandum sabahı alındığını öğrenildi ve tepkiler devam etti

Sosyal Medyada 'Mühürsüz Pusula' Tartışması Sürüyor: Ortada Bir Karar Var mı Yok mu? - onedio.com
Sosyal Medyada 'Mühürsüz Pusula' Tartışması Sürüyor: Ortada Bir Karar Var mı Yok mu? - onedio.com

Yaşanan gelişmelerin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan ve beraberindeki vekiller YSK'ya referandumun iptali için başvuruda bulundu.

Tezcan: 'Halk oylamasının meşruiyetini sağlayacak tek şey bu oylamanın iptalidir'

Tezcan anayasa değişikliği halk oylamasıyla ilgili "Bu şekliyle kesinleşince meri olabilir, yürürlüğe girebilir ama hiçbir zaman meşru olmayacaktır. İşte bu sebeple sonuçlar henüz kesinleşmeden bütün hukuk yollarını kullanarak, meşru olmayan bu uygulamaya yine hukuk yoluyla son vermek üzere YSK'ya itiraz dilekçesi verdik. Halk oylamasının iptalini istiyoruz. Gelinen bu tabloda halk oylamasının meşruiyetini sağlayacak tek şey bu oylamanın iptalidir." ifadelerini kullandı.

'Bu milli irade hırsızlığı organizasyonudur'

Sayım devam ederken sandıklara müdahale edilerek mühürsüz oy pusulaları geçerli kılınmak suretiyle oy hırsızlığına yönelik organizasyonun tamamlandığını savunan Tezcan, şöyle devam etti:

"Bu oy hırsızlığı organizasyonudur, bu milli irade hırsızlığı organizasyonudur. Buna bilerek ya da bilinmeyerek iştirak edilmiştir. Biz bununla meşgul değiliz. Meşgul olduğumuz şey; seçimler yargı gözetim ve denetimi altında yapılacaksa yargı gözetim ve denetim altında yapılan seçimlerde YSK'nın görevi kanuna uygun olarak seçimleri yürütmektir. Ancak görüyoruz ki bu seçim sürecinde özellikle mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasının kabul edilmesi açıkça seçimlere hile karıştırılmasının ve milli irade gasbının, seçim sahteciliğinin önünü açmıştır."

CHP lideri Kılıçdaroğlu da YSK'ya verilen dilekçelerin ardından Twitter'dan açıklama yaptı

AA / Twitter

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir