Sosyal Medyada 'Mühürsüz Pusula' Tartışması Sürüyor: Ortada Bir Karar Var mı Yok mu?

 > -

Referandum sonuçlandı ancak tartışmaları hala sürüyor. Pazar gecesinden itibaren YSK'nın hukuksuz bir karar aldığını savunan CHP, bugün YSK Başkanı ile görüşmeye gideceğini açıkladı. Tüm bu tartışmalar devam ederken başka bir iddia daha gündeme geldi. Referandum günü YSK'nın aldığı 'mühürsüz oylar geçerli' kararının metinini sitesinden yayımlamaması sosyal medyada günün tartışması oldu...

Tartışmalı kararlar YSK, oy verme işlemi sürerken saat 10:00 sıralarında toplanmasıyla alındı. Konu, bazı yerlerde tercih mührü yerine evet mührü ile oy kullanılması ve bazı oy pusulalarının arkasında olması gereken mührün ön yüze vurulması oldu.

YSK'nın 'Dışarıdan Getirildiği Kanıtlanmayan Mühürsüz Pusula ve Zarflar Geçerli Sayılacak' Açıklaması Tartışılıyor - onedio.com
YSK'nın 'Dışarıdan Getirildiği Kanıtlanmayan Mühürsüz Pusula ve Zarflar Geçerli Sayılacak' Açıklaması Tartışılıyor - onedio.com

İşte alınan kararlar 👇

Her iki durumu görüşen YSK; aldığı 559 sayılı kararında “EVET” mührü basılmış oy pusulalarını geçerli saydı. Kurul, aynı kararında sandık kurulu tarafından sehven ön yüzüne mühür basılan oy pusulasının geçerli sayılmasına hükmetti.

Kararın tamamı için tıklayınız.

İki saat sonra yeni bir karar alındı...

Bu kararıyla sahteciliğin önüne geçmeye çalıştığını belirten YSK, AKP’li temsilcinin talebi üzerine saat 12’de tekrar toplandı. Toplantı sonunda kurul, ‘arkasında sandık kurulu mührü olmayan oy pusulalarının da geçerli olduğuna’ karar verdi.

"YSK'nın kararında 'sandık kurulu mührü taşımayan pusula ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılacağı' ibaresi yok"

Bugünkü köşe yazısında YSK’ya seslenen ve “Mühürsüz oy pusulası açıklamanız bir karar değil, emrivakidir" diyen Çiğdem Toker'in yazısından bir bölüm şöyle:

"YSK kararı demedim. Ortada bir karar yok çünkü. Sadece yapılmış bir duyuru var. YSK Başkanı Sadi Güven, ikna edici bir netlikte konuşmuyor. Neden mi? Evet; YSK kayıtlarındaki son karar olarak görünen 559 sayılı karar, Başkan Güven, başkanvekili ve 9 üye olmak üzere 11 kişinin imzasını taşıyor. Evet, iki sayfalık bu kararda oy pusulalarıyla ilgili pek çok şey anlatılıyor. Ama anlatılanlar arasında “sandık kurulu mührü taşımayan pusula ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılacağı” ibaresi yok. Kararın hiçbir yerinde hem de bu ifade geçmiyor. Acaba neden? Başkan Güven dışındaki üyeler bu karara imza atmak istememiş olabilir mi? "

Konu sosyal medyanın ve Ekşi Sözlük'ün de gündeminde

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir