Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP Raportörü: Elçi Cinayetinin Delilleri Ayaklar Altında

 > 
188PAYLAŞIM

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak CHP için rapor hazırlayan, Diyarbakırlı gazeteci Naci Sapan, önlem alınamadığı için delillerin ayak altında olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever/ AL Jazeera

CHP’den son seçimde milletvekili adayı olan eski gazeteci Naci Sapan, Genel BaşkanKemal Kılıçdaroğlu’na sunulmak üzere rapor hazırlamak için Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare ve çevresinde incelemeler yaptı. Sapan, olay yerinde çocukların oynadığını, olay yeri inceleme numaratörlerinin yine çocuklar tarafından oyuncak gibi toplandığını ve sokaktan yüzlerce kişinin yürüyerek gelip geçtiğini anlattı.

Savcılık ve polis ekibi, tespit edilen 83 parça delilden 43’ünü topladı. Dünkü incelemede ateş açılınca işlem yarım bırakıldı. CHP’li Naci Sapan, genel başkana sunulacak raporu hazırlamak için Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare ve çevresinde incelemeler yaptı. O sırada yüzlerce kişi olay yerinden gelip geçiyordu.

Sapan, raporda yer vereceği izlenimlerini Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'a şöyle anlattı:

'Vurulamamaları incelenmeli'

“Olayı incelemeye, 2 polisi katleden taksiden inen şahıslardan başlanmalı. Bu şahısların, Elçi’nin basın açıklaması yaptığı yere yönelmelerinin nedeni, nasıl olup da onlarca kez ateş edilmesine rağmen vurulmadıkları tüm detaylarıyla incelenmeli. Polisler kaçan şahıslara, karşıdan gelirken onlarca kez ateş ediyor. Oradaki kepenkler ve duvarlar incelendiği zaman sadece birkaç kurşun izi görülüyor. Onların da ne zamandan kaldığı belli değil. Ancak kaçanların birinin girdiği sokakta bir minibüs var, minibüste yüzlerce kurşun izi dikkat çekiyor.

Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Yenikapı Sokak Sakinleri Yaşadıklarını Anlattı - onedio.com
Tahir Elçi'nin Öldürüldüğü Yenikapı Sokak Sakinleri Yaşadıklarını Anlattı - onedio.com

'Bulunma ihtimali çok düşük'

Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever/ AL Jazeera

Çok iyi bir inceleme yaparak delilere ulaşma ihtimali artık ortadan kalkmış görünüyor. Elçi’nin öldürülmesinin ardından, olayın aydınlanması için bölge kontrol altına alınmalıydı. Ancak olay yerine gittiğimizde, herhangi bir önlem alınmadan, oranın yaya geçişine açıldığını fark ettik. Elçi’nin öldürüldüğü yerden yüzlerce insan gelip geçiyor. Olay yeri inceleme numaratörleri konmuş ancak sahipsiz. Biz oradayken, numaratörleri orada oyun oynayan çocuklar topluyordu. Halen Elçi’nin kanı düştüğü yerde duruyor. Şimdiye kadar gerekli deliller toparlanmamışsa, ölümüne sebep olan kurşun çekirdeği bulunamamışsa, bundan sonra bulma ihtimali çok düşük.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir