Görüş Bildir

CHP Heyetinin Nizip Mağdurlarıyla Görüşmesine İzin Yok

Anasayfa > Gündem

Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan Suriyeli mültecilerin sığındığı kamptaki cinsel istismar iddialarını araştırmak için kente gelen milletvekillerinden oluşan CHP heyeti, taciz edildikleri iddia edilen çocuklarla ve aileleriyle görüşmek istedi. Kamp yetkililerinden olumsuz yanıt alan CHP heyeti görüşme gerçekleştiremeden kamptan ayrıldı.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Nizip İlçesi'ndeki çadır kente barınan Suriyeli 8 çocuğun taciz edildiğinin gündeme gelmesi üzerine CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu üyeleri Adana milletvekili Elif Doğan Türkmen, Ankara milletvekili Necati Yılmaz, Gaziantep milletvekili Mehmet Gökdağ ve Eskişehir milletvekili Cemal Okan Yüksel, çadırkentte inceleme yapmak üzere Nizip'e geldi.

Öğle saatlerinde kampa gelen CHP heyeti, güvenlik noktasında durduruldu.

Burada milletvekillerinin kimliklerini ve araçlarını kontrol eden jandarma, çadırkente sadece milletvekillerinin ve şoförlerinin geçişine izin verdi.

Güvenlik kontrolünün ardından çadırkente giren CHP heyeti, kamp yetkililerinden taciz edildikleri iddia edilen çocuklarla ve aileleriyle görüşme talebinde bulundu.

Kamp yetkililerinden olumsuz talep alınca inceleme yapamayan CHP heyetindeki milletvekilleri yaklaşık 20 dakika kaldıktan sonra çadırkentten ayrıldı.

'Kampta bir şeyler oluyor'

'Kampta bir şeyler oluyor'

Suriyeli mültecilerin barındığı kampta yaşananların araştırılması gerektiğini belirten CHP Gaziantep milletvekili Mehmet Gökdağ, kampta yaşananlara şüphe ile bakmaya başladıklarını belirterek şunları dedi: 'Basında çıkan bu kampta 30 çocuğa tecavüz edildiği iddiasını, araştırmaya, soruşturmaya, gerçek yanını ortaya çıkarmaya, eğer basının bizi, kamuoyunu yanıltmaya çalışan bir haberi varsa onu da ortaya çıkarmaya işin bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarmak adına buradayız. Buraya gelişimizdeki tabloyu sizler yaşadınız.

Türkiye Cumhuriyeti milletvekillerinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divan Üyesini, Adalet Komisyonu üyelerini içeri almama konusunda yarattıkları sorunu, sadece milletvekillerinin gireceğini basının girmeyeceğini, danışmanlarımızın girmeyeceğini, Baro Başkanımızın girmeyeceğini tablosuyla hepimiz karşılaştık. Oysa biz buraya ön yargı ile gelmedik. Burada bir şey var? Kötü bir şey mi var? Ne oluyor bu kampta diyerek gelmedik.

Bir vakayı hep birlikte aydınlatmaya geldik, ama görülen o ki daha önce olmayan şüpheler, bu gelişimizde başladı. Sanki bu kampta bir şeyler oluyor. Türkiye kamuoyu, dünya kamuoyu, Suriye'deki yaşam koşullarından kaçıp, kurtulup bize sığınan, Türkiye Cumhuriyeti'ne sığınan Suriyeli göçmenler ile ilgili bu kampta bir şeyler oluyor izlenimine açıkçası kapıldık.'

Kampta gerekli bilgileri edinemediklerini kaydeden Mehmet Gökdağ, kampa turistik gezi için gelmediklerini ifade etti.

CHP Eskişehir milletvekili Cemal Okan Yüksel ise taciz iddialarını detaylıca araştıracaklarını ve olayın takipçisi olacaklarını ifade etti.

  • DHA
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?