Görüş Bildir
Haberler
CHP'den Pandora Belgeleri İçin Araştırma Komisyonu Teklifi

CHP'den Pandora Belgeleri İçin Araştırma Komisyonu Teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, dünyayı sarsan Pandora Belgeleri'nde Türkiye’den ismi geçenlerin ve yapılan usulsüzlüklerin belirlenmesi amacıyla Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

117 ülkede 600'den fazla gazeteci tarafından 14 farklı kaynaktan edinilen belgelerin aylarca incelendiğini ve sonrasında Pandora Belgeleri ismiyle açıklanmaya başlandığını belirten Hakverdi şunları söyledi:

Türkiye’deki 220 ismin de belgelerde yer aldığı açıklanmış, açıklanan isimlerin önemli bir bölümünün hazine ve döviz garantili davet usulüyle verilen kamu ihaleleriyle, kamu-özel iş birliği projelerinden kamu bankalarının milyarlarca dolarlık kredilerinden faydalanan iktidara yakın medya patronları ve müteahhitler olduğu görülmüştür.”

Belgeler üzerine 8 ülkenin soruşturma başlatacağı bilgisini hatırlatan Hakverdi, Türkiye'de soruşturma açılmamasını eleştirdi, 'Belgelerde adı geçen ve sayısı 220 olarak açıklanan isimlerin tespit edilmesi, iddiaların, yapılan usulsüzlüklerin ve kaçırılan vergilerin boyutlarının araştırılarak kamuoyunu aydınlatmak ve sorumlulara gerekli hukuki işlemlerin yapılmasının önü açılmalıdır” dedi.

Sızdırılan Pandora Belgeleri'nde yaklaşık 12 milyon dosya ve belge bulunuyor. Bunlar arasında dünya liderleri, siyasetçiler ve milyarderlere dair belgeler de var. 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Darth Vader

"Sen önce kendine bak milletimiz bunların ne olduğunu çok iyi biliyor..." Yemin ederim söylenecek laflar kullaklarımda çınlıyor...